29. mar 2014 19:47
O zgodjepomladanskih gosenicah na trti piše nekaj na vinogradniških straneh, citiram:
"OBČASNI ŠKODLJIVCI VINSKE TRTE
Najpogostejši občasni škodljivci vinske trte so zemljemerka, sovke in trsni brstar. Škodo povzročajo njihove gosenice spomladi, v času odganjanja vinske trte. Gosenice se hranijo z brsti. Prag škodljivosti je 2 – 3 % izjedenih očes.
Odrasle gosenice zemljemerke so sivo rjave barve z rumenimi in črnimi podolžnimi progami in dosežejo dolžino 5 do 6 cm. Videti so kot košček rozge, zato jih težko opazimo. Tudi gosenice sovke so dolge do 6 cm in rjavo sive barve. Gosenice trsnega brstarja pa so rumeno sive barve s črnimi bradavicami na hrbtni in bočni strani iz katerih rastejo belkaste dlačice. Glavo imajo črno in dosežejo dolžino 25 mm. V tem času pregledujte brste in v primeru preseganja praga škodljivosti opravite škropljenje. V Sloveniji ni registriranega insekticida za zatiranje teh škodljivcev. Nanje zadovoljivo delujejo nekateri pripravki, ki se uporabljajo zoper grozdne sukače kot so: Mimic , Runner 240 SC ali Zolone liquide .
Pripravila: Alenka Ferlež Rus, univ. dipl. inž. agr."
vir: http://www.fito-info.si/pr/obv/Vsebina.asp?ID
Še nekaj o tem:
"Škoda zaradi objedenih brstov
Letos se spet pojavljajo izrazitejši napadi gosenic sovk. Pri pregledih vinogradov in trajnih nasadov opažamo tudi pedice (npr. zemljemerka), vendar je delež ledvičastih sovk (Noctua comes, N. fimbriata,...), ki se čez dan skrijejo v podrast, bistveno večji. Če opazite objedene brste, je priporočilo isto kot do sedaj: večerno – nočno pregledovanje trsov in ročno odstranjevanje gosenic. Ko gosenico osvetlite, se sama spusti v podstavljeno posodo.
Tretiranje z insekticidom ni racionalno: Preden bi primeren insekticid deloval, gosenica poškoduje 4 do 6 brstov, takrat pa je škoda že narejena. Neugodni okoliščini sta še njihova nočna aktivnost in različna učinkovitost posameznih insekticidnih skupin. Zaradi vedenjskih in fizioloških lastnosti gosenic, dotikalni pripravki v praksi tudi ob nočnem tretiranju nimajo učinka. Učinkujejo lahko hormonski regulatorji razvoja, ki pa jih morajo zaužiti s tretiranimi brsti. Primerni pripravki za uporabo v vinogradih so registrirani le proti drugim škodljivim organizmom."
Vir: http://www.fito-info.si/pr/obv/vsebina.asp?ID
Mojca