27. sep 2013 10:29
Notar in odvetnik napišeta predlog po želji strank, ki pa jih je potrebno izraziti, pred tem pa preveriti, ali je to mogoče. Vsi pozabljate, da odvetniške storitve o informacijah stanejo.
V tem primeru je vprašljivo, ker obstaja hipoteka, ki običajno ne dovoli razplaganja z nepremičnino. V praksi to pomeni, da kupec ne more dati deleža drugi osebi.Kreditodajalec se zavaruje s prepovedjo obremenitve in odtujitve,kar se napiše v pogodbi.
Če te ovire ne bi bilo in bi en sam partner prispeval samo lastni denar (npr. od dediščine, darila ipd.), se stvar reši tako, da se napiše darilna pogodba, s katero en partner podari drugemu partnerju določen delež, pri čemer se navede, kdo je financiran nakup in iz česa.
Pri nakupu nepremičnine za dva partnerja je mogoče v pogodbo napisati, da so denar prispevale tretje osebe, npr. starši, kar olajša delitev premoženja.
Osebno mislilm, da zaradi hipoteke ne bo mogoče darilo na drugega solastnika, ker je kreditni pogodbi prepoved.
Sicer pa se premoženje zakoncev lahko prenese na drugega zakonca kot daril z darilno pogodbo, ali s sporazumom, v katerem se ugotovi, kolikšen je delež iz posebnega premoženja ( premoženje pred zakonom, ali osebno darilo npr. staršev) in kolikšen je delež skupnega premoženja.
Darila se ob razvezi vračajo, delež skupnega premoženja po tej pogodbi pa se po razvezi ne spreminja, ker sta se oba zakonca strinjala z dogovorom.
Ti sporazumi in pogodbe se sklepajo v obliki notarskega zapisa, lahko pa jih pripravi odvetnik in se nato potrdijo z notarskim zapisom.
Predlog za vpis vb ZK lahko poda odvetnik ali pa notar.
Vse ljubezni se začenjo zato, da bi bile večne, precej pa se jih konča zato, ker niso.
Mislim, da je odgovorno, da razmišljaš o tem, kake so pravice partnerjev pri premoženju, ki je pridobljeno skupaj. Verjetno boš med skupnim življenjem soudeležena pri odplačevanju stanovanja, ki ga formalno odplačeval partner, zato se mi zdi tvoje razmišljanje razumno.
Sicer pa naj vam vzamem iluzije o pravni državi: včeraj sem bila priča na sodišču v postopku, kjer je bilo izpostavljeno vprašanje solastništva in verodostojnosti odvetnikov in pravnikov. Policist je napisal v dokumenet, da je žena, ki je vlomila v hišo, ki je posebno premoženje moža, ki jo je zato ovadil, živela pa je že dalj časa drugje, ker ji ni bilo dovoljeno živeti v hiši, v kateri ni bilo njenih stvari , solastnica nepremičnine, v kateri živi ( po vlomu), ker je bila 20 let poročena z lastnikom, čeprav je SPZ jasen. Nato je navedel, da obstaja dvom o Pogodbi o domsrtnem preživljanju, ki jo je po nalogu preživljanca napisal dolgotelni odvetnik, podpisa overil, nato pa je to pogodbo z notarskim zapisom potrdil kot zakonito notar. Za policista nič ne velja, sodišče in CSD Velenje pa prav tako ne upoštevata pravic, ki izhajajo iz 5 let stare pogodbe, ki se ves čas izvršuje s precejšnjimi stroški. Ali zaupate v to državo ? Jaz ne !
F r i n a