18. avg 2013 12:26
No, saj tudi gojeni lososi niso umetno pobarvani - je pa res, da ima meso tako oranžno rožnato barvo zarad hrane: v hrano namreč sprešajo ogromne količine rakcev (krill), ki se jih pač po svetovnih oceanih nalovi enormne količine in so po naravi take barve. Če bi mi jedli samo korenje, bi tudi sčasoma malo spremenili barvo. Španci, recimo, so modro ugotovili, da se tudi postrvi veliko hitreje debelijo ob hrani za losose (lososi in postvi so tako ali tako bližnja žlahta) in zdaj po Iberskem polotoku veselo prodajajo postrvi z oranžno rožnatim mesom. Pa verjetno tudi še kje drugje, mene je ta izkušnja pač kot strela z jasnega prvič doletela v Aragoniji.
Drugače je pa dejstvo, da prostoživeče živali pač imajo zajedalce (saj jih imajo tudi srne in zajci in mufloni in kar je še divjačine na naših krožnikih) - lahko več ali manj, ampak čisto brez gre bolj redko, vsaj bolhe in uši bi našli verjetno kar pri vseh. Enako velja za morsko divjad. Žal ni več prav nobena redkost, da so tudi jadranske skuše, kupljene na na barki, v notranjosti še vedno, kako bi rekla, polne življenja. Žal, tako pač je, v Severnem in Baltiškem morju je z zajedalci okuženih še veliko več prosto živečih rib kot v Jadranu.
Da take ribe slabo rastejo in se slabo prodajajo, je jasno - in v ribjih farmah, kjer so ribe v kletkah tako na gosto, da se dobesedno drgnejo ena ob drugo (prav nič bolje jim ne gre kot na primer piščancem) - jih je preprosto nemogoče vzgojiti do tržne velikosti (tam nekje med 200 in 400 g za orade in brancine) brez koktajlov farmacevtskih pripravkov, ki preprečujejo vse mogoče okužbe in zdravijo tiste, ki se slučajno že pojavijo. Bojim se, da alternative ni - ali boste jedli črvive ribe, ali pa take, ki so pač v življenju pojedle kar nekaj zdravil.
Dobra stran je, da je morska akvakultura pod razmeroma strogim nadzorom, tako da se ni bati, da bi bilo uživanje gojenih rib škodljivo za zdravje ljudi - sploh pa ne ob količinah rib, ki jih pojemo Slovenci. Tu v vsakem primeru koristi odločno pretehtajo največjo možno škodo, ki bi nas v najslabšem možnem primeru utegnila doleteti zaradi, recimo antibiotikov, ki so jih ribe v življenju pojedle. Kar se pa tiče ostalih onesnažil, jih imajo pa ribe s farm prav toliko kot tiste na drugi strani ograje, saj vendar živijo v istem morju.
Toplo svetujem, da se držite Nolinega nasveta. Jejte sardele - te so tako ali tako med najbolj zdravimi ribami, in tudi vse ostale, ki jih prodajajo za t.i. ribe "druge klase", tiste z dna ribje prehranjevalne verige. Bolj zdrave so, cenejše in zanesljivo niso gojene. O okusih se sicer ne razpravlja, ampak po mojem skromnem mnenju jih je med njimi tudi veliko, ki so naravnost odlične.
Sonja