1. nov 2012 3:16
S prezimovanjem peteršilja ni težav, ker lahko celo zimo raste naprej. Enostavno ga posadiš v lončke in imaš nekje v hiši/stanovanju. Edina težava so lahko uši. Proti temu takoj po saditvi poškropiš s katerim od naravnih insekticidov brez ali z zelo kratko karenco.
Korenje in ostale korenovke so bolj problematične. Če nimate vsaj domače zasipnice, kjer se lepo obdrži do spomladi, je poleg zmrzovanja ena od rešitev ta, ki jo opisuje zaja. Ni nujno, da je ravno v hladilniku, uporabni so vsi prostori, kjer je pozimi temperatura malce nad ničlo. Če PE vrečko čisto rahlo naluknjamo, je tudi vlaga prava. Temu, da sem in tja kak gomolj zgnije, se žal ne da izogniti, zato je treba ločeno zavijati v papir le majhne količine. Še to: za tako shranjevanje so najbolj primerni srednje debeli plodovi, vse ostale porabimo prej.
Ravno par dni nazaj je bila v oddaji, kaj se dogaja z viški hrane, predstavljena varianta shranjevanja zelenjave v stanovanju. Prikazani so bili lični zabojčki, kamor naj bi se jo shranjevalo izven hladilnika. Korenovke naj bi po tem predlogu shranjevali v pesku, poudarjeno je bilo, da morajo stati pokončno, ker naj bi ležeča lega na njih neugodno vplivala. Za vlaženje so vsi ti zabojčki imeli spodaj polico s koritcem, kamor se je dolivalo vodo, ki je počasi hlapela skozi propustno dno gornjega predala. Izgledalo je kar fletno, koliko je uporabno bi bilo treba še preizkusit.
Mimogrede: rečeno je bilo, da se jajčevcev ne sme shranjevati v hladilniku, ker jim škodi že temperatura izpod 7 °C (če sem si prav zapomnila)
Če bi se kdo lotil izdelave domače zasipnice, ki je mimogrede zelo enostavna, poceni in trajna, dobi po želji navodila na ZS.
Cila