14. avg 2012 17:49
Poleg tega, kar je povedala že silva:
V stroških članarine kreditne kartice so vključeni stroški procesiranja plačilnega prometa s karticami in ta del dela za vse kartice v Sloveniji institucija, ki se ji reče Bankart. Ta potem zaračunava bankam storitve procesiranja plačilnega prometa, banke pa naprej svojim komitentom.
Karanta je skupni projekt več bank: izdaja jo več bank v Sloveniji. Stroški, ki jih za to plača občan, so več-ali-manj podobni, tako da zaradi članarine pri Karanti nima sprememba banke nobenega učinka.
Podobno je z Mastercardom: To, kar plačujemo v Sloveniji z Mastercard karticami, se procesira na Bankartu in potem naprej do evropskega sedeža MC -(ki je v Bruslju). To, kar plačujemo v tujini z Matercardom, gre čez lokalnega operaterja (tako kot pri nas Bankart) do MC- od tam pa do Bankarta in ta potem do naše matične banke. In tudi ta storitev se vsem bankam zaračunava enako in tisto, kar potem banke zaračunavajo svojim občanom v obliki članarin, je tudi primerljivo in podobno. Tako da zamenjava banke zaradi članarine za kartice tudi v primeru MC nima kakšnega silnega učinka.
Je pa imetništvo kartic tudi dejstvo, ki se upošteva pri občanskih kreditih in sicer, ko se jemlje kredit, se zaradi stalnega odnosa z banko in imetništvom kartic upošteva nižja obrestna mera. V primeru, da ima občan kredit po nižji obrestni mer, bi se mu ob prehodu v drugo banko zvišala tudi obrestna mera za kredit. Plus so to še stroški zapiranja računa in stroški odpiranja novega in izdelave novih kartic in seveda tudi obveščanje usklajevanje podatkov o novem računu z delodajalcem in verjetno tudi DURS.
Vendelina jr.