8. avg 2012 11:04
Vanja_v_ZDA je napisal/a: |
Rakuncek, en velik NE za marmornate pulte.
Vanja |
Delovne površine iz marmorja ali apnenca (kot je recimo naš domači kraški kamen tipa "lipica" ali "repen") so zelo "delikatne". Razumeti moramo, da kisline topijo apnenec, zato se vsaka kaplja limoninega soka ali (bognedaj) brizg čistila proti vodnemu kamnu in podobnih zadev na tem kamnu grdo poznajo - v obliki "razjede".
Poznam ljudi, ki so si omislili marmornat "pult", v katerega je vgrajen kopalniški umivalnik. Ko je gospa čistila umivalnik in pipo, je pozabila, da njen lepi marmor čistil proti "vodnemu kamnu" - apnencu ne sme videti niti od daleč ... posledice so kmalu bile grdo razjeden marmor okoli korita in pipe in kmalu menjava za odpornejši granitni "pult".
Naravni kamen je porozen,največkrat uporabljani marmor in domači apnenec še posebej (peščenjaka pa zaradi strukture in mehkobe) ne uporabljamio ravno na delovnih pultih, zato se zelo vpijajo tudi vse maščobe, obarvani sokovi, vino ... Pred vgradnjo se praviloma tak kamen sicer zaščiti s posebnimi silikonskimi premazi, ki pronicajo tudi po nekaj cm globoko v sam kamen in tako zaprejo pore, kar omemogoča, da bi kamen vpijal vlago, maščobo in vse, kar v kuhinjo pač spada. Vendar je treba tudi te premaze redno obnavljati.
Za mesenje krhkega testa in podobnih zadev pa naj bi bl kamen nepogrešljiv - vendar mislim, da se kuhar, ki ga ima pač sprijazni z videzom, ki ga zaradi dela tak kamen pridobi. Mene tudi nič ne motijo sledi življenja na kamnu, saj je živa snov, tako kot les, pa je normalno, da se na njem poznajo sledi časa ustvarjanja
Tisti, ki pa bi si želeli, da je marmorni pult v kuhinji, kopalnici ali zunaj še desetletje točno tak kot prvi dan, se torej morajo sprijazniti z veliko pazljivostjo pri delu in čiščenju in rednim vzdrževanjem. Sicer bodo hitro razočarani.
Za ljubitelje kamnitih delovnih površin pa ni vse tako črno - da se dobiti res lepe, svetle in nežne vzorce granitov (bistveno "gostejši" in trši od apnenca), pa tudi "umetnega kamna".
Naše domače zunanje kamnito korito je na notranji strani korit in po zgornji površini na fino spolirano in lepo gladko. Pa vendar - v nekaj mesecih zaradi vplivov okolja (oksidacija, kak odložen kozarec, dež ...) postane površina čisto "mat", Na tako "mat" površino se vse nečistoče (recimo zemlja od pranja zelenjave itd,) še posebej lepo ulovijo. MOž ga zato vsakih nekaj mesecev zbrusi in spolira z vodobrusnimi papirji - preprosto in poceni, samo čas si je treba vzeti.
Vendar pa površinsko brušenje pri madežih od olja ali terana (ki pronicajo globoko v kamen in ostanejo vidni) ne pomaga nič. Sledi pač ostanejo. Nas to ne moti, nekoga drugega pa zelo - zato pa svetjem razmislek pred nabavo takega kotita, pulta, mize ...
PS: Sem že videla primer čudovite velike kamnite mize na nekem dvorišču, prekrite s plastičnim prtom ...
Na vprašanje, zakaj tak lep kamen "skrivajo", je gospodinja rekla :" Ma zato, ker bi se požrla od jeze, če mi gor kane kak kanc terana, kafeta ali ulja". Ah, ja ...
Mojca