2. mar 2012 9:39
Pri nas pa vsako plesnivo hrano zavrzemo, kajti plesen ni hec in povzroca cel spisek zdravstvenih tezav. Pri nas smo celo taksni "manijaki", da ne samo, da zavrzemo plesnivo hrano, ampak kasneje res dobro umijemo omarico ali hladilnik, kjer je pac bila najdena plesniva hrana.
Hrana, ki jo v primeru plesni vrzi stran
Hrenovke: Če se plesen nabere na hrenovkah, jih seveda takoj vrzi stran, saj lahko poleg plesni vsebujejo tudi neopazne bakterije. Enako velja tudi za slanino in kuhano meso.
Perutnina: Tudi perutnina ni več za uporabo, kadar se na njej nabere plesen.
Testenine: Ostanki testenin spadajo v vrsto hrane, ki vsebuje visoko koncentracijo vlage, zato so lahko plesnive testenine še bolj pokvarjene, kot izgledajo. Testenine zavrzi takoj ob prvih znakih plesni.
Mehke vrste sira: Sire kot sta Camembert ali Brie v primeru plesni vrzi stran, na Gorgonzoli in Stiltonu pa lahko plesen le odrežeš stran tako, da zraven odrežeš še dober centimeter »zdravega« dela sira.
Jogurt in kisla smetana: Že povsem majhna količina plesni je dovolj, da se toksini prenesejo v cel proizvod, zato plesniv jogurt ali kislo smetano vrzi stran.
Delikatesno meso: Kadar na delikatesnih mesnih izdelkih zagledaš plesen, je izdelek bolje vreči stran.
Marmelada: Plesen iz marmelade ne odvajaj z žlico, temveč marmelado odvrzi v smeti, saj se v mehki in vlažni hrani zelo hitro širi.
Mehko sadje in zelenjava: Saj verjetno ne bi niti pomislila, da bi pojedla jagodo, prekrito s plesnijo, ne? Čeprav včasih morda zgleda, kot da je plesen le na površini, pa je kljub temu definitivno uničen okus celega kosa plesnivega mehkega sadja ali zelenjave. Mehko sadje in zelenjavo, ki je prekrito s plesnijo, odvrzi stran.
Kruh in ostale pečene dobrote: Če je na celi štruci kruha le ena plesniva pikica, je verjetno druga polovica kruha povsem uporabna. Vendar strokovnjaki priporočajo, da kruha vseeno ne uporabite, saj morda vsebuje plesen, ki jo s prostim očesom ne vidite. Namreč hrana kot je kruh, pecivo, torta in ostale pečene dobrote dopuščajo plesni, da prodre globoko pod površje.
Hrana, ki jo kljub plesni lahko uporabiš
Suha salama: Plesen na suhi salami lahko enostavno odrežeš stran, jed pa uporabiš.
Trde vrste sira: Trd sir, kot sta na primer Edamec ali Jošt, lahko kljub plesni še uporabiš, le plesen odreži stran, in sicer tako, da zraven odrežeš še dober centimeter »zdravega« sira. Prepričaj se, da se nož med rezanjem ne dotika plesni, saj lahko v takšnem primeru plesen preneseš tudi na »zdrave« dele sira.
Trdo sadje in trda zelenjava: Pri trdem sadju in zelenjavi lahko plesen odrežeš stran in zdrav del sadja ter zelenjave kljub temu poješ, saj pri trdem sadju in zelenjavi plesen le stežka prodre v notranjost. S plesnijo izreži še dodaten centimeter zdravega dela sadja ali zelenjave.
Vir: http://www.zenska.si/zdravje/zdravo-zivljenje/kako
Pa se neki za prebrat o vplivih plesni na zdravje: http://www.holist.eu/plesen.html
Sicer ne govori izrecno o plesni na hrani, ampak sama ne vidim bistvene razlike med plesnijo, ki se naredi na zidovih, ter plesnijo, ki nastane v hladilniku.
ursus_le