20. feb 2012 15:55
Po zakonu morajo domsko oskrbo za starše , ki imajo premajhno pokojnino doplačevati otroci. Kadar pa le-ti niso finančno sposobni doplačevati celodnega doplačila, mora oseba, ki je nastanjena v domu (seveda, če ima opravilno sposobnost) podati vlogo še za doplačilo na pristojni Center za socialno delo. Le-ti bodo izračunali premoženje, dohodke hčere,( moža in vzdrževanih družinskih članov, če jih ima) in nato na osnovi tega izdali odločbo. V odločbi bo določena višina, ki jo bo doplačevala hči, preostalo razliko pa bo doplačevala občina, kjer ima gospa, ki je v doma stalno bivanje. Center odločbo pošlje na občino, ki bo razliko doplačevala. Ker pa se postopek ugotavljanja lahko zavleče nekaj mesecev, se lahko v domu hči dogovori ali bo v tem času pokrivala celotno razliko ali pa bo počakala odločbo CSD in potem za nekaj mesecev nazaj pokrila svoj delež, ki ji bo določen. Če bo v tem času pokrivala celotno razliko, pa ji bo dom po prejetju odločbe CSD in nato deleža, ki bo določen občini, preplačianih sredstev vrnil.
Pa še nekaj, vse postopke mora pričeti in vlagati mati (seveda, kot sem že prej napisala, če ima opravilno sposobnost) Ker pa so lahko vsi ti postopki za starejše naporni, naj hči mamo odpelje na Upravno enoto, kjer bo mati overila s podpisom hčeri pooblastilo. V pooblastilu se samo napiše, da mati (ime, priimek in naslov) pooblašča svojo hči(ime priimek in naslov), da v njenem imenu vodi vse pravne in upravne postopke, ki so potrebni glede domske namestitve, plačila doma, vlaganja vlog. Najbolje je imeti takšno pooblastilo overjeno vsaj v treh izvodih (enega dom, enega Center, enega hči) Ena overitev stane 1,26 Eur.
Hči pa lahko potem mamo uveljavlja, pri dohodnini, kot vzdrževanega družinskega člana (kar mati v tem primeru seveda je), seveda v takšnem deležu, kot je razviden nato iz odločbe Centra za socialno delo.
moj svet