15. feb 2012 20:32
Začelo se je v srednji šoli, kjer me je napihovalo, driske sem imela in nenormalne bolečine v želodcu. Ko je bil višek sem si bila pripravljena izrezat želodec ven. Takrat sem sama preizkušala diete, zdravnica me je pa kregala, ker si namišljujem. Ko sem izgubila 20kg in breda ter seveda slabokrvna da je joj. Ko sem prišla v Maribor študirat sem spoznala dragega in njegovo mamo, ki je medicinska sestra v bolnici. K me je videla zjutraj kako sem bil zložena in čakala da krči minejo je rekla da tako ne gre, da naj zahtevam napotnico in me bo spravla k gastroenterologu. Prej 4 leta nič, potem pa čez en mesec diagnoza: celiakija in seveda priklop na Venofer zaradi slabokrvnosti. In prvič sem lahko se zravnala brez bolečin v želodcu. Kmalu za tem sem začela čutit pekočo bolečino v požiralniku in zjutraj kiselkast okus v ustih. Sledila še ena gastroskopija, kjer so ugotovili povišano želodčno kislino tako močno, da mi je Ultop 40 2x na dan ni zaviral. Po enem letu pa ob driski in napihnjenosti še alergijo na mleko. Sedaj pa sem super!
Meni je zaradi vzdražene kisline in čudnega črevesja ne paše mastna hrana. Seveda je možno, da ti to ne ustreza, saj je večino naše "domače" hrane premastne za normalnega človeka. Zadevo rešiš tako da zamenjaš maščobe in zmanjšaš vnos maščob v telo. Jaz paniram samo s kokosovo maščobo pa še to takrat, ko se mi res po par dni lušta. Večinoma se izogibam mastnim pečenkam in tem. Ko kuham juho, uporabim olivno olje, saj je lažje prebavljivo. Bučno olje je pa seveda najboljše čisto in na solati.
Če uporabljaš teflonsko posodo pa tako ni problema, saj je veliko manjša verjetnost da se hrana prilepi nanjo. Je pa najboljše da mastno hrano ješ zjutraj, saj se lažje prebavi čez dan ob ostali lažji hrani. Ter če ješ panirano meso, si privošči zraven zelenjavni riž in ne pomfri.
Velikokrat je kombinacija močnih začimb in nasičenih maščob krivec za boleč in vzdražen želodec, takrat pa si nalijem malo sirupa Pervivo in pomaga.
Yoy: ko grem v trgovino se navadno zapodim v to polico s posebno prehrano. Velikokrat na izlete imam s sabo tiste napitke Fresubin (eni imajo Ensure), ki jih dobim na recept, saj zadostujejo za en obrok-imajo 400 kalorij. Če ga še nimate, poprosite zdravnika gastroenterologa naj vam napiše recept. Tako boste plačali le polovično ceno napitkov.
Kupujem pa veliko sadja in zelenjave, jajca, mleko se dobi vsepovsod vsaj alpsko brez laktoze, namesto kruha lahko jem riževe vaflje, koruzni žganci (njami zajtrk, včasih celo s kakavom), sončnična in ostala semena (dobra za mojo prebavo), ostalega pa se trenutno ne spomnim.
Ko pa grem v Interspar ali podobno veliko trgovino, pa kupim 10L mleka in 3 kocki masla, 2 kosa sira, 2 skuti, 4 kisle smetane, 2kg moke (vseh vrst), potem pa kar je višek zamrznem (sir, skuta...) ostalo pa na polico in počaka.
Hrenovk ne priporočam, ker že tako niso zdrave glede na to kako drobovino imajo, za majhne otroke pa sploh ker lahko spodbudijo pretiran odziv imunskega sistema in nastanek novih alergij.
Monika7