Prosim, če kdo ve, kako se dela albuminska skuta. Menda iz sirotke. Prosim za točno informacijo in tudi za postopek. Hvala in lep pozdrav.
nera_n
Prosim, če kdo ve, kako se dela albuminska skuta. Menda iz sirotke. Prosim za točno informacijo in tudi za postopek. Hvala in lep pozdrav.
nera_n
21. jul 2011 12:40
Kar mi je znano, se vsa (recimo prava) skuta dela iz sirotke. Potem, ko se pobere sir, se ostanek (sirotka) zavre, da zakrknejo še preostale beljakovine, to se precedi in to je skuta.
Sergej
21. jul 2011 13:00
Sicer se na mlekarstvo ne spoznam preveč, ampak "prava skuta" je res narejena iz sirotke. Nisem pa prepričana, da ni večina tega, kar pojemo kot skuto, narejeno iz mleka. Vsaj v naših domačih rodbinskih kuhinjah se "skuta" že generacije dolgo dela iz mleka. Za mlekarne pa naj raje pove kdo, ki se bolj spozna, saj verjetno je kak mlekar na kulinariki.
lep pozdrav,
Sonja
21. jul 2011 15:50
Kar mi je znano, Sergeju ni znano iz česar se dela skuta, limnol pa vsaj pravi, da se ne spozna preveč, čeprav bi bolj natančno lahko zapisala " malo ali nič ".
Jaz se tudi kaj prida ne spoznam, spozna se Nežka Bajt in Slavica Golc - Teger, in to svoje so zapisali v knjigi " izdelava jogurta, skute in sira ".
Skratka, običajena skuta se dela iz navadnega mleka ( v knjigi str.100 ), za planšarsko ali albuminsko skuto, za katero nera_n ( dobrodošla na kulinariko ) sprašuje pa pravijo ( str.107):
- sirotko dogrevamo do temperature 92-95 oC
-dodamo približno 6 ml 50% raztopine citronske kisline na 10l sirotke
pojavi se pena in plast kosmičev skute na površini
-skuto po 30- 40 minutah poberemo v sirarski prt ( to je po moje navaden prt, sam da je čist)
skuto odcejamo približno 24 ur
Sirotka, ki se izceja, je zelene barve. Včasih namesto citronske kislinedodamo do 5% kisave. Med segrevanjem lahko dodamo tudi do 50%polnega mleka, da je itkoristek boljši.
Tako pridobljena skuta je belkaste barve, prijetnega sladkega okusa in kremaste, rahlo zrnate strukture. Lahko jo porabimo takoj ali pa jo zmešamo z različnimi dodatki.......................
ežoj
21. jul 2011 17:02
Ha, Ežoj, obvladaš... Nežka je pa itak zakon!
peter
21. jul 2011 18:09
ežoj,
especially for you: http://sl.wikipedia.org/wiki/Skuta_(mle%C4%8Dni_izdelek)
Skuto pa doma seveda delam iz mleka (že kakih 30 let - no, prava ali ne, prav napačna že ne more biti, ker smo je v teh letih pojedli verjetno na tone in smo vsi še živi), sicer brez gospa kot so Bajčeva in Golc-Tegerjeva, pač pa po ustem izročilu babic, ki sta zrasli na kmetih. Zato je mogoče kaj tudi malček drugače, kot piše v knjigah, ampak bistvo je tako ali tako očem skrito, pri pitah in knedlih imamo pa toliko drugih interesov, da nimamo časa razglabljati o tehnoloških detajlih, da je le okus pravi, pa da seveda smetana ne manjka. Tako da, hm hm, odvisno od okoliščin, odvisno on lune, ima pa mogoče po nekaterih virih tudi sergej prav. Zakaj ne bi raje torej vsi, ki se kaj prida ne spoznamo, nomenklaturo prepustili gospem in gospodom, ki se, pa raje v miru uživali svoj popoldanski štrudelj?
Sonja
21. jul 2011 20:42
Albuminska/sirarska skuta se res dela iz sirotke, je ežoj napisal pravi recept (mi mogrede: poznam gospo, ki jo dela iz ovčje siroke). Običajno doma delamo skuto iz mleka (ker seveda ne delamo sira in posledično nimamo sirotke), ki je bolj mastna. Lahko je narejena iz sladkega mleka, lahko iz kislega.
Albuminske skute v običajni trgovini po moje ni dobiti, vem pa, da jo prodajajo tam, kjer prodajajo domače sire.
rimljanka
22. jul 2011 8:35
meni te skute še ni uspelo najti v trgovinah. Verjetno zato ne, ker ne vem, kako zglega embalaža. Jo je katera že kupovala v Mariboru?
neika
22. jul 2011 9:38
Vsekakor se dobi albuminsko skuto v trgovinah! Med drugim tako, ki jo prodajajo pod italijanskim imenom 'ricotta' (mimogrede: 'ricotta' se ji pravi zato, ker se iz "še enkrat kuhane" sirotke dobi skuta).
Kar mlekarska industrija prodaja kot skuto, je skoraj vse le "mladi" sir, torej s sirilom koaguliran kazein, medtem ko ricotta, torej (sirarska/albuminska) skuta vsebuje pretežno albumin in globulin.
Kar piše ežoj, je res šele v industrijskem času. Nekdaj je bila skuta le sirarska (kajti, skuta je izposojeno iz kakega zahodnega nam govora: '-kuta' < '-cotta'), ostalo je bilo sir. Skuto pa se dela izključno iz sirotke, pa brez dodajanja kislin, ker se sirotko prej pusti fermentirati in si potrebne kisline proizvede kar sama.
22. jul 2011 9:51
No poleg uvozene se v trgovini dobi se domaca od planike http://www.mlekarna-planika.si/planika/sladka-alb, pa od kmetijske zadruge http://www.kgz-skloka.si/index.php?option=co
LP, R. "Stressed is desserts spelled backwards!"
Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.
Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.
Kaj jutri za kosilo? | johana |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Veganski narezek z nachosi
Casarecce iz čičerike z bučo, porom, brokolijem, šetrajem, parmezanom in olivami