2. feb 2014 19:13
...to ni res
majaos
2. feb 2014 19:13
...to ni res
majaos
4. feb 2014 12:43
preprost je napisal/a: |
Eh, itak. Prekrasna je pa pesem Blue as a...
Malo bo treba še nianse vadit Elaphus
p.s.- saj zaj niti ne vem al je Moon al velvet, pa al je dark al bright or Blue. Je oblačno in ne vidim.
Lp
|
Blue Moon in Blue Velvet sta dve različni pesmici.
Menda tujce, ki se učijo slovenščine, in jo na izpitu preverjajo s vprašanjem , kako se v slovenščini poimenuje lunine mene.
F r i n a
4. feb 2014 13:03
Baje nekako tako, ja
lp
preprost
4. feb 2014 14:32
Uf! Si kar predstavljam Angleža ali Nizozemca, kako reče "ščip"..... ali pa Zvirče pri Tržiču.
Sonja
4. feb 2014 14:36
limnol, malo zžvrkljano, kakopak.
rimljanka
4. feb 2014 14:53
Kakopak
On the way off je pač full al pa dark v angleščini. Mirim konje
Po nizozemsko oz kar tam že šprehajo, bo pa kdo že pojasnil. Meni je Nizozemska kraljevina všeč bila vedno. Nisem gledal lune, bolj v ljudi in običaje. Tako kot vsepovsod drugje. Meni o pomembni ljudje, ne kak luna zgleda, kr je pač približno enaka na poloblah. Res pa je, da imamo severno in juzno. Približno je podobno. Kar se lune tiče. Zvezde so pa drgač. Oz horizont ozvedij. No ja, to bi pa lahko vedeli.
Pač malo razvrkljaš pa maš super omleto. Saj smo na kulinariki, ne? Omleta kot omleta, ne gled na položj lune.
Lp
Lp
preprost
4. feb 2014 15:58
frina je napisal/a: |
Menda tujce, ki se učijo slovenščine, in jo na izpitu preverjajo s vprašanjem , kako se v slovenščini poimenuje lunine mene.
|
To je pa kar zahtevno vprašanje, sem prepričana, da je kar nekaj domačinov, ki se lovijo med ščipom in mlajem.
Pa tudi takih, ki imajo težavo s tem kdaj luna raste in kdaj pada ( prva pomoč: kadar ima krajec obliko črke C, crkuje, kadar D, se pa debeli).
Drugače pa, neustrašni in željni slovenskega kramljanja bodo prebrali in poskusili izgovoriti celo brv, črv, smrt, prt, vrv, vrh, srh in kar imamo še podobnih melodičnih besed. Pa da ne bi enega ščipa zmogli, ki vsebuje celo vokal - bodo že preživeli in se zelo verjetno celo smejali, če že ne ob tem, po tem pa gotovo.
nola
4. feb 2014 17:07
nola je napisal/a: | ||
To je pa kar zahtevno vprašanje, sem prepričana, da je kar nekaj domačinov, ki se lovijo med ščipom in mlajem. Pa tudi takih, ki imajo težavo s tem kdaj luna raste in kdaj pada ( prva pomoč: kadar ima krajec obliko črke C, crkuje, kadar D, se pa debeli). Drugače pa, neustrašni in željni slovenskega kramljanja bodo prebrali in poskusili izgovoriti celo brv, črv, smrt, prt, vrv, vrh, srh in kar imamo še podobnih melodičnih besed. Pa da ne bi enega ščipa zmogli, ki vsebuje celo vokal - bodo že preživeli in se zelo verjetno celo smejali, če že ne ob tem, po tem pa gotovo.
|
Drži kot pribito, da morajo tujci (ali so morali, kako je zdaj, ne vem), ki delajo izpit iz slovenščine (zaradi državljanstva na primer) v slovenščini opisati lunine mene. Ker je mene prijateljica, ki se je iz Južne Afrike (Burka sicer po poreklu) preselila v Slovenijo, prosila za pomoč, ko je vadila za ta izpit. In jaz tega še v slovenščini nisem znala, kaj šele, da bi njej kaj pojasnila ... No, če so lunine mene usodnega pomena, da nekdo naredi izpit ... se mi zdi, da so sestavljalci takega testa malo za luno.
mamamia
5. feb 2014 14:27
Poimenovanje luninih men je po moje ena od bolj zahtevnih zadev. V pomoč je mnemotehnika ( C in D), za ščip in mlaj pa imam za eno sapo časa. Najlažje mi je, če se spomnim: " po nebu ščip plava, šumi, šumi Drava.. " od Aškerca. Moja razlaga je taka: Luna se torej vidi v celoti, najbolj, če bi bil mlaj, pa se ne bi videlo. Druidga tehnika pa je asociacija na ščipanje ali trkanje Lune. Ne more te nekaj trkat ali ščipat, česar ne vidiš.
Nekaj težav imam še s poimenovanjem : mlada Luna in stara Luna. Ščip je stara, ker je najbolj zrela, mlaj pa je začetniška. Krajca sta pa jasna.
Me pa moti, da se namesto mlaja uporablja črna luna.
Naj zaključim z ugotovitvijo moje male nečakinje, ki sem ji pokazala eno lepo polno luno in jo prepričevala, da je na Luni mož." Saj se samo salis,@ je rekla, @ Luna je en navaden kamen ! @
F r i n a
5. feb 2014 14:55
Meni to tudi ni lih jasno. Okoli poimenovanj. Jaz sem se navadil, da ko raste je vedno bolj vidna, ko pada pa vedno manj. Da so pa to dali v izpitna vprašanja in še morš odgovorit ist pravilno je pa res za luno. Grem skoraj stavit,da bi nas večina po takem testu padla pa na popravni. Jaz zanesljivo. Če bi to moral opisat. Ma ne vem,no. Enga mojega frenda so sprasevali celo proceduro kako kupit vozovnico za mestni avtobus. Pa so ga vrgli prvič. Še jaz nisem vedel. Jaz pač grem in dam tisto kartico in mi napolnijo vožnje. Jao, pol sva šla in sva rekla dober dan, mi prosim lahko napolnite oz. dopolnite znesek. Hvala.
To je bil kao pravilni odgovor.
Saj jaz tudi vedno pozdravim. Samo, da zahtevajo pri odgovoru tako natančno mi je hecno. Imajo pa cel sklop vprašanj oz. situacij. Jaz v trgovini v katero redno hodim nikoli in nikdar ne rečem dober dan. Pozdravimo se v stilu- ej, kak si? Sem ok. Kak si pa ti? Pa tako naprej. Z vsemi trgovkami smo na tikanju. Pogovarjamo se pa o vsem možnem. Od vremena do, kaj pa vem kaj. Na koncu me vprašajo kaj bom mel. Pa rečem, da ono salamo pa oni kruh... Jaz bi ziher padel na teh izpitih.
Lp
preprostKulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.
Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.
Kaj jutri za kosilo? | rimljanka |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Goveja juha z valjanimi rezanci
Tortilje s pivsko omako iz čokolade