20. jun 2012 6:41
Pa je v centralni Sloveiji tale srobot prezimno treden? Ker me čudi, da ga pri nas nihče ne sadi, ker je res lep. Če ga še na tej strani ni, to le marsikaj pove.
rimljanka
20. jun 2012 6:41
Pa je v centralni Sloveiji tale srobot prezimno treden? Ker me čudi, da ga pri nas nihče ne sadi, ker je res lep. Če ga še na tej strani ni, to le marsikaj pove.
rimljanka
20. jun 2012 8:32
Ta vrsta clematisa ne prenese ne prenizkih in tudi ne previokih temperatur.
Uspeva v zavetni legi,zasciten pred zmrzaljo in premocnim soncem ( vsaj korenine morajo biti v senci) In ce imamo ustrezen, topel prostor ob zidu in nismo ravno na Kredarici.... bomo morda imeli sreco. Morda.
Na netu pise sicer vse sorte, ampak ko sem ga pred leti kupila, mi je moj prijatelj ( vrtnar) omenil, da je dokaj obcutljiva in muhasta rastlina. Ampak ko ti je nekaj vsec, se ne oziras na dobronamerne pripombe....
Z leti clovek postane pametnejsi in sedaj sadim le se tiste rastline, ki imajo veliko moznost prezivetja...ne le to. Da se ne" tepejo " z ostalimi rastlinimi, da imajo ustrezen prostor in zemljo, da so lepe celo leto in ne le dva tedna. Pa se kaj.
Mene ni premamil, da bi ga ponovno kupila.
lp lučka
20. jun 2012 16:41
Prebrala sem v starem Mms, da prenese temperature do -8 stopinj, da je čudovita zaščita pred vetrom (zato mi ni jasno, kako ga je lučki veter pobasal), da pri nas sploh ni poznan, pa da je škoda, da imamo tudi rožnato različico, da pocveta še tudi v juliju in juniju, da pa je fajn, če ga sadimo na južno stran. Ker se mi zdi Mms ena dobra revija, sem se podala na lov za to rožico. Ni , da je nekje ne staknem in ne posadim. Če je ne dobim pri nas, bom pogledala še v severni sosedi - v JZ raje ne - nimam dobrih izkušenj z rastlinami, ki jih prenesemo iz J na S - obratno pa .
lp
cervus
21. jun 2012 5:41
elaphus, clematis armandi ne prenese mrzlih zimskih vetrov, malo pomanjkljivo sem napisala.
Posadila sem ga ob drevo, na tocko, kjer se najlepse vidi, tako iz kuhinje, kot iz dnevne sobe.
Zato pac, da biga lahko obcudovala kar z okna. Ravno tam pa pozimi vcasih piha in zaradi ledenega zimskega vetra je sel po gobe.
Ce pogledas malo po forumih je ravno mrzel zimski veter najpogostejsi vzrok propada, poletna vrocina pa za susenje listov.
Vsekakor ni odvec temeljito premisliti, kam ga posadis, ko ga bos nasla. Tudi on line je nekaj trgovin, pa se razmeroma poceni so.
Pa recno roko in veliko veselja z njim
P.s. Ja na netu( pa tudi v nekaterih "strokovnih" revijah ) pise vse sorte, tudi to, da uspeva do - 15 stopinj.
lp lučka
21. jun 2012 18:27
No, ja, Moj mali svet nimam ravno za "strokovno" revijo, pač pa za strokovno . Je pa res, da sem pisala tudi v Botanični vrt Ljubljana, pa so mi odgovorili, da ga nimajo, ker ni prezimno trden. (glede na to, da imajo ogromno rastlin, ki tudi spadajo v kategorijo "v jeseni lonce vlači v klet"). Imam pa kotiček, mislim, da lahko rečem, kot ustvarjen zanj - sicer na 600m, ampak pred zidom, na J strani, zavarovano pred vetrovi, sivka in rožmarin preziminita, ne da bi ju posebej pokrivala. No ja, mogoče se bom ugriznila v jezik, ampak probala pa bom, če ga bom le kje staknila . Hvala za vse nasvete in predloge!
lp
cervus
21. jun 2012 19:17
Hja, elaphus, tak srobot res ni nekja, kar bi na jesen vlačil v prezimovališče, ki je v Botaničnem vrtu sila skromno odmerjeno. Boljše mikroklimatske razmere ima mariborski botanični vrt, samo tam nisem opazila (kar pa ne pimeni, da jih nimajo) srobotov.
rimljanka
21. jun 2012 20:43
lp
cervus
6. jul 2012 6:22
Take "drevesa" iz brsljanksem te dni videla na Dunaju. Slika je bolj svoh, ker je slikano zelo zgodaj zjutraj, ampak za predstavo bo ze.
Ce imate koga, ki vam naredi ogrodje ... ce ste se navelicali loncev na okenskih policah ce imate radi kaj posebnega , novega, ce... sicer pa le kot zanimivost.
lp lučka
16. avg 2012 13:25
Ne vem, če tole vprašanje sodi sem ali kam drugam, pa vseeno.
Pred dvema letoma sem posadila Callicarpo, ki je takrat imela krasne plodove. Lani mi ni cvetela in posledično tudi ni imela plodov. Tudi letos nič ne kaže na to, da bo imela kaj cvetov. Imam jo na jutranjem soncu in spomladi je zelo pozno pognala liste. Ali ima morda med vami kdo kakšne izkušnje s to rastlino? Ali bi jo morala presadit kam drugam, da bo cvetela?
hvala
gazela
16. avg 2012 17:20
Za calicarpo je značilno, da je včasih dokaj" lena "pri samoopraševanju(upam, da imaš ta pravi kultivar in da za plodove nista potrebni dve rastlini), pa se zato rado dogaja da ima malo, celo nič plodov.
Vsekakor je bolje imeti dve kot eno samo rastlino.
Čudno pa se mi zdi, da doslej še ni cvetela.Cveti konec maja do junija. Jaz imam eno samo, pa je prepolna
plodov, zelenih seveda.
Po mojih izkušnjah bolje uspeva na soncu in v dobro odcednih tleh. Konec zime, ko odpadejo plodovi, jo malo porežem, ker se sicer pretegne, veje se povesijo in grm izgubi kompaktno obliko. Sicer je pa skromna in nezahtevna.
lp lučka
Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.
Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.
Kaj jutri za kosilo? | johana |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Bučke s sirom
Goveja juha z valjanimi rezanci