7. jan 2011 16:19
Draga archireal, upam, da se zavedaš, da ste jo do sedaj s psom vred zelo srečno odnesli. Kot so že predhodnice zapisale, mora biti pes vedno pod nadzorom, pa če je še tako "majhen in prijazen". To pomeni pripet na povodcu (na vseh javnih krajih) ali opremljen z nagobčnikom, oziroma mu mora biti onemogočeno prosto sprehajanje brez nadzora lastnika (torej mora biti v stanovanju, v pesjaku ali na ograjenem dvorišču). Mimogrede, si predstavljaš, kaj bi bilo, če bi tvoj kuža med svojimi sprehodi naletel na kakšen strup? Kdo bi bil kriv? "Zlobni" ljudje, ki nastavljajo strup za podgane ali ... lastnik, ki ne ve, kaj počne njegov pes.
Pa če bi se slučajno mali pudeljček zazdel kakemu psu, ki ne tolerira drugih psov, preveč "privlačen" in bi ga ta napadel? Pa če bi vas enkrat doletel klic iz zavetišča, kamor bi po klicu kakega občana, češ, da se tam in tam nahaja zapuščen pes, odpeljali psička. Bi se jezili, ko bi bilo treba plačati prevzem psa in kazen za "zapustitev"?
To niso heci, res ne.
Druga stvar so deratizacije. Če so se podgane namnožile, je itak logično, da sam gostilničar ali vaš svet stanovalcev bloka o tem obvesti ustrezno službo, kajne. Torej - telefon v roke, pokličite na Zavod za zdravstveno varstvo v vaši regiji in se dogovorite za obisk oz. za ukrepanje. Čimprej, saj se menda zavedate, da brez vašega posredovanja podgane ne bodo kar prostovoljno zapustile tako "dobre destinacije".
Potem pa še enkrat telefon v roke in opravite klic na Center za socialno delo, kjer boste opisali stanje vaše sosede. Če so pristojni za take zadeve, bodo ukrepali, sicer pa vas bodo napotili na druge pristojne službe (magari sanitarno inšpekcijo).
Mojca