4. jan 2013 15:40
marjja je napisal/a: |
Koliko vas (nas), starejših od recimo 35 let je imelo kadarkoli v katerikoli šoli inštruktorja? Koliko vas (nas) je izdelalo raznorazne šole od vrtca naprej brez inštruktorja? Verjetno so bile takrat šole veliko lažje, manj so zahtevali...... Ali se morda motim?
marjja
|
Draga moja, jaz sem v osemdesetih hodila v gimnazijo (zadnja generacija maturantov pred usmerjenim izobraževanjem) Večina - in to velika, več kot 90% - jo je naredila BREZ inštruktorjev. Tudi je bilo tako, da se je precej hitro ugotovilo, da delanje s popravci ravno ni nekaj blazno carskega in so se otroci raje učili. Tudi je bilo tako (okej, morda sem imela blazno srečo, da nas je večina profesorjev vendarle motivirala), da smo nekje v drugem letniku že uvideli, da se človek uči za to, da kaj zna in ne zaradi ocen. In ko človek (pri sedemnajstih si čisto zadosti pameten za to modrost) začne z učenjem za to, da kaj zna, posledično dobiva tudi boljše ocene in ga tudi to motivira.
Je pa morda res, da smo imeli takrat še privzgojen en občutek solidarnosti. Če je kdo manjkal v šoli, je bilo skrajno normalno, da smo naredili zapiske še za manjkajočega, da je prišel s snovjo nazaj v ritem (kakih deset let kasneje je bilo take solidarnosti med otroci baje že manj). Pa tudi je bilo tako, da je bilo normalno, da smo se skupaj učili in pripravljali za šolske naloge. Tudi je bilo tako, da je bilo skrajno normalno vprašati sošolko/sopolca, da se razloži snov, če je kdo ni razumel. In je bilo seveda skrajno zavržvno, če kdo taki prošnji ni ugodil (in se v resnici ne spomnim, da bi se kdajkoli kaj takega zgodilo).
In si mislim takole: če je otrok bolan in dlje časa ni mogel do šole, potem je dobro, da se tudi z inštrukcijami pomaga. Pa je tudi tako, da so inštrukcije dobre v primeru, ko se dijak trudi, pa pride do blokade in takrat inštruktor razloži, kaj je naorbe in potem snov steče.
Ni pa čisto nobenega dobrega razloga za inštrukcije zaradi površnosti in lenobe. Je škoda inštruktorjevega časa (pa tudi, če dobi plačanega) za to, da z učencem do nezavesti ponavljata present perfect, če se juniorju ne da naučiti nabora nepravilnih glagolov, ker je preprosto prelen, da bi se tisto nadrilal. Pa je v resnici nesmiselno najemati inštrukcije, če je junior tako površen (okej, tale zadnja je običajna napaka brucev - v mojih časi s tem ne bi naredili ginnazije), da se mu ne zdi, da je med besedama DISCRIMINATION in DISSEMINATION kakšna blazna pomenska razlika..... To je čisto nesprejemljivo ali v jeziku filmskih metafor in referenc Unforgiven, ker, če pa kje otroci dobesedno zrastejo ob angleščini, je pa to pri nas. Razen risank ostale filmske zadeve niso sinhronizirane. Pri vseh postajah MTV in pri vsej glasbi, ki se jo lahko spravi na maso različnih nosilcev zvoka, pri vsem rapu....skratka pri vsej možnosti dnevnega stika z angleščinami iz ust tistih, ki jim je angleščina materni jezik, je preprosto težko verjeti, da je ta jezik tako obupno težek, da človek s povprečnimi učnimi sposobnostmi sam ne bi zmogel čisto ničesar in da je treba za čisto vsako stvar imeti inštrukcije.
Tudi ne vidim čisto nobene kvalitete v tem, da se ljudje (zlasti starši) tolažijo, da "danes se itak ne da šole narediti brez inštrukcij, vsi jih jemljejo..." in tako mukoma leta in leta plačujejo juniorjem inštrukcije. To je hudičevo slaba tolažba in to je hkrati tudi uvod v tisto, ko se ljudje zadovoljijo s povprečnimi in podpoprečnimi izidi in ko postane kmalu čstio vse dobro. In ko se na drugi strani malo zavida in čez nekaj časa tudi obreguje ob tiste, ki pa niso potrebovali inštrukcij in ki, glej ga zlomka, štekajo tudi kakšno literarno metaforo, pa ki zmorejao nekaj bazične latinščine in ki, glej ga zlomka, celo brez problema rešijo enačbe z dvema neznankama....(da o volumnih valja pri računanju količin pri različnih premerih pekačev za torto to pot ne bi nič).
In je prekleto res tisto, kar pravi Viva. Otrokom se sposobnosti za osvajanje snovi strahovito povečajo v trenutku, ko preračunajo, za koliko manj bodo dobili žešnine, ker so morali starši namesto tega plačevati inštrukcije. Pa strahovito hitro ugotovijo, kako ne bo novega telefona in boarda in superg in zadnjega džinsa in kar je še tega, kar imajo čisto vsi v razredu .... ker so starši plačali inštruktorje.
In šre nekaj: vseobsežne inštrukcije so običajna posledica tistega, ko so pred leti starši v nedeljo ob osmih zvečer po netu (tudi tukaj) iskali obnove za domače branje v osnovni šoli, pa za seminarske naloge o kmetijstvu v Prekmurju in kar je še tega. Ker so s tem naučili otroke, da se ravno ni treba pregristi čez trde orehe on their own, ker bodo namesto tega skozi kakšno bližnjico starši uredili stvari in na tak način vzgojili otroke v lenuhe.
Vendelina jr.
Sporočilo je spremenil(a) Vendelina jr. dne 04. 2013 15:42