11. nov 2010 15:24
Tale problem je, kar se mene tiče, dvonivojski.
Prvi nivo obsega dejstvo, da je pri nas v nekem čudnem zatonu tisto novinarstvo, ki je še kaj dalo na ugled poklica. Sedaj se dogaja (in si bom sposodila ugotovitev Jureta Trampuša v Mladini od prejšnjega petka), da se poskusijo vse teme reducirati na pro:contra. Ampak čisto vse teme se ne dajo na tak način predstaviti. Je pa res, da če se vse predstavi na tak način, potem se implicitno spodbuja publiko, da se identificira z eno od skrajnih možnosti, ki sta bili predstavljeni. To po definiciji vodi v kregarijo. Tak pristop je manipulativen in manihejski. Če na tak način več let treniraš publiko, bo ta slejkoprej strenirana v raster butljev z odpovedjo funkcij razmišljanja.
Drug nivo pa velja pripisati nesrečni slovenski naturi, ki silno strelja in s prstom kaže na vse in vsakogar, kar ni v njegovi neposredni bližini. In ki po drugi strani ne zmore sprejeti doze kritike in kritiškega razmišljanja. "Ah, saj je dobro," je izgovor, s katerim se v tej deželi trenira povprečje. Ker se ljudje bojijo izreči spošltljivo kritiko. Bodisi je ne znajo, bodisi se bojijo, da bo to razumljeno kot napda na tistega, ki je to izrekel. In če se dolgo časa uporablja ta logika, postane "vse dobro". Tudi na TV. Do točke, ko te čudno gledajo, če opozoriš, da v slovenščini obstaja dvojina. Pa kwa pol, pa jezik je živa tvorba, dvojina je ful mem... Pa če dvigneš obrv, ko vidiš, kako novinar stoji pred kakšnim poslopjem in pri govorou maha z mikrofonom tako, kot bi preganjal nevidhno muho....Pa dej no, ne bit tok pikolousk, no... Do ko se vsi stavki začenejo enako in to ne zaradi tega, da bi se dosegel učinek stopnjevanja, temveč zaradi tega, ker je novinar tako šibek v izražanju, da se mu druga kombinacija besed še ni utrnila. In zna biti, da se, če bo nadaljeval s takim kariernim tempom, nikoli ne bo. O tem, koliko poznajo tematiko, ki jo obravnavajo, koliko razumejo katergorialni aparat, koliko sploh vedo o čemerkoli, o vsem tem pa raje ne bi, ker bom postala otožna in to škoduje lepoti.
Za to pri nas gledamo BBC in TVE (ibersko, ni kaj), za razbibrigo pa še Discovery, pa Travel Chanel, pa športne kanale in seveda Fashion TV. Popovske komercialke ne gledamo, nacionalki plačujemo 12 EUR električnega priključka (ker moramo) , gledamo je pa ne.
Vendelina jr.