Recepti za vok

stanka  

član od: 3.6.2002

sporočila: 716

12. sep 2003 12:25

Jetam in Alenka, hvala obema. Ja, res sem popoln začetnik, čisto verjamem pa tudi Alenki, da si ji zdi potek samoumeven. Alenka, danes sem že poskusila kosilo po tvojih navodilih, družina je navdušena! Mimika, nekaj receptov s "tvoje" strani sem že sprintala. Realizacija v praksi še pride! Še prosim za recepte. LP, Stanka

neznan uporabnik

12. sep 2003 13:27

Draga Stanka, veseli me, da še nekdo uživa ob odkritju voka, kot uživam jaz En recept za danes (po vrsti namečeš v vok): 2-3 žlice olivnega olja - dobro segreješ, ob tem vok obračaš, da se namastijo tudi stene, na rezance (kolobarje) narezan srednje velik por, po 2-3 minutah: na tanke trakove narezan piščančji file, po 4-5 minutah: 1/4 kg svežih (očiščenih in vzdolž prepolovljenih) šampinjonov, po 3-4 minutah: pol vrečke zmrznjenih brokolijev po 5-6 minutah: pol lončka kisle smetane ALI pa nekaj žličk sojine omake. Šele ko odstaviš, dodaš sol in poper po okusu. MED PRAŽENJEM ZELO POGOSTO MEŠAŠ ! Zraven ponudiš posebej skuhan riž ali pire krompir, ni pa nujno. Kar se tiče navedenih minut - seveda ni treba gledati na uro!!!!!!!! Minutažo sem napisala po občutku, le toliko, da je jasno, da nekatere sestavine potrebujejo več časa. LP in dober tek

amona  

član od: 24.4.2002

sporočila: 49

12. sep 2003 21:42

Strinjam se z Bojcem.Tudi pri nas doma kuhamo po enakem principu na steklokeramičnem štedilniku kot on,imamo pa Fisslerjev masiven litoželezen vok,ki pa ni bil prav poceni.Vendar nam ni žal denarja,ker se v voku res super kuha.Imamo pa tudi pločevinastega vendar to ni to.Kolikor vem Kitajci uporabljajo litoželezne voke.

Taia  

član od: 2.11.2002

sporočila: 473

13. sep 2003 14:57

amona, en popravek. Kitajci uporabljajo vok iz ročno tolčenega železa. Razlika med tolčenim vokom in litoželeznim je samo ta, da je tolčen namenjen tistim uporabnikom, ki ga zelo pogosto uporabljajo (Kitajci to prav gotovo). Litoželezen pa je za tiste, ki po voku posegajo bolj poredko. Se pa v obeh peče dobro, le da tolčen s časom dobi črno podlago, ki pa je pogoj za okusno in uspešno pripravljeno hrano v voku. lp Martina

mc maya  

član od: 28.11.2001

sporočila: 474

13. sep 2003 17:55

hojla, jaz sem še ena popolna začetnica kar se tiče voka. Imam teflonski vok (OK, zdaj že vem, da menda ni najboljši, ampak dobila sem ga za darilo in upam, da bo vseeno služil svojemu namenu) in me zanima, če je treba teflonski vok tudi predhodno "obdelat" po postopku, ki ga je opisal Bojan. Moje sodelavke sicer pravijo, da ne, ampak me niso čisto prepričale. Prosim še za vaše mnenje. hvala, maja

Taia  

član od: 2.11.2002

sporočila: 473

13. sep 2003 20:15

Teflonskega voka NI potrebno predhodno sežigati! Če je sežiganje potrebno, je zagotovo napisano v priloženih navodilih. Običajno se sežiga le železne voke, pa tistega od Emo Celja tudi. Teflonskega se le umije z blagim lugom in že je pripravljen za uporabo. Preden se lotite karkoli kuhati v voku, se morate naučiti, da je potrebno pripraviti in narezati vse sestavine, ker med kuho ni časa za to. Dobro je, da oprano zelenjavo dobro osušite preden jo uporabljate. Kuhati pa je potrebno pri največjem ognju, in neprestano mešajte, saj bo tako prej kuhano. Za kuhanje v voku je primerna vsa zelenjava, ki je užitna tudi surova, saj je čar kitajske kuhinje ravno v hrustljavi, ne preveč kuhani zelenjavi. En recept iz piščančjega ali puranjega mesa. En beljak razžvrkljam z vilicami v lončku, da začne postajati rahlo bel, nato dobro posolim in dodam malo jedilnega škroba (Gustin ali gusnel, lahko tudi kaj drugega), da dobim gladko zmes, ki pa mora biti toliko gosta, da ostane na mesu. To omako polijem po mesu, ki sem ga narezala na zelo tanke lističe, premešam, nato pa na hitro ocvrem na večji količini olja (arašidovo). Svetujem, da cvrete v dveh ali treh rundah, da je prej pečeno. Cvrem priblišno 3,4 minute, nato poberem meso ven (na cedilo) in odlijem olje, nahitro malce zmijem z vodo, obrišem s papirnato brisačo in spet na ogenj. Dodam žlico svežega arašidovega olja, narezano papriko (najboljša je zelena), popražim kakšno minuto ali dve, dodam narezan por (cca 10 cm dolžine), četrt bele mlade čebule (kadar jo imajo v trgovini), mešam eno minuto, dodam meso in takoj zalijem z mešanico Maggi za kitajske specialitete. Dobi se jo v intersparovih trgovinah, ponekje tudi v mercatorju. Je pa najboljša od Maggi, ali pa Uncle Bens omake (katerokoli). Maggi mešanico že predhodno skuhaš, kot je navedeno na ovitku. Pustim, da malce povre, cca 1 minuto na zmanjšanem ognju, dodam eno žlico sojine omake, premešam in postrežem zraven riža, včasih tudi s širokimi rezanci. Pa dober tek! Martina

Taia  

član od: 2.11.2002

sporočila: 473

13. sep 2003 20:23

Še en dodatek k gornjemu receptu. Če omake ne marate, lahko namesto tega naredite tako, kot so vam že prej svetovali, da dodate nekaj moke, še boljše če dodate škrob, malce prilijete vode (ne preveč - kakšen deci), obvezno sojino omako in še preden začnete v vok dajati zelenjavo, dajte na vroče olje ingver (v prahu ali svež), tudi kakšen strok drobno sesekljanega česna, ter več vrst zelenjave (paprika, čebula, por, sojini kalčki, kitajsko zelje, korenje, koruzni storži...). Martina

jetam  

član od: 4.1.2003

sporočila: 44

13. sep 2003 23:20

in takoj zalijem z mešanico Maggi za kitajske specialitete. Dobi se jo v intersparovih trgovinah, ponekje tudi v mercatorju. Je pa najboljša od Maggi, ali pa Uncle Bens omake (katerokoli). Maggi mešanico že predhodno skuhaš, kot je navedeno na ovitku. aargh... in vok stori kruto smert...

Taia  

član od: 2.11.2002

sporočila: 473

14. sep 2003 14:39

Jah, kaj hočeš, če je resnično zelo okusno s to mešanico. Hrana ima resnično okus kitajske kuhinje. Sicer pa...vsak ima svoj okus..... Sem pa napisala, da če je kdo ne mara, naj jo naredi sam, kajne? lp Martina

neznan uporabnik

15. sep 2003 8:40

Dobila sem dva domača zajca. Ali kdo ve, če lahko zajčje meso pripravljam v voku in kako bi ga pripravila. Ker ima zajec bolj gosto meso, bo verjetno potrebna kakšna marinada. Vesela bi bila vsakega nasveta v tej zvezi. bita

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti