Ranunkula

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

tema odprta - 9. mar 2010 15:48 | ogledi: 18.460 | odgovori: 8

Za 8. marec sem dobila v dar rožico po imenu ranunkula. Ker imam prvič opravka z njo, me zanima kakšna je njena vzgoja.

Hvala v naprej za odgovore.

Lp

katjushka

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

9. mar 2010 19:27

Tule boš našla nekaj o tej rožici:

http://roze.si/zlatica

Sicer pa še kaj poguglaj na temo "Ranunculus - zlatica"

 

Mojca

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17810

9. mar 2010 19:40

Skorajda ne more biti res, da bi bila v resnici enoletnica. Velika večina (morda pa res ne vse) v naravi rastoče so trajnice.

Ko bo toplo, jo posadi ven, morda ti ostane, ali pa vsaj ob odrasli poženejo mlade. Zdaj pa uživaj ob njenem cvetju.

rimljanka

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

11. mar 2010 9:17

mamaF in rimljanka, hvala vama za odgovora...šele sedaj sem našla toliko časa, da sem si bolj podrobno pogledala zadevo. Tudi sama sem se skušala informirati glede te rožice s pomočjo strička googla, pa se nisem najbolj znašla. V bistvu sem našla bolj kot ne nasprotujoče si informacije in sicer nekje piše, da so to čebulnice, drugje, da imajo gomolj, pa tudi korenine.... Potem nekje piše, da je enoletnica (če prav razumem, potem takšna rožica po cvetenju nekako odmre), drugje spet, da uspeva dlje časa kot samo 1 leto.... malo me vse to bega, tako da sploh ne vem kako in kaj.... bi šlo, če bi jo posadila v kakšen lonček in jo poleti dala na balkon, namen pa imam dokupiti še kakšno, da bi bilo bolj pisano ... po fotografijah mi je rožica precej všeč... Še kakšen nasvet iz prve roke... ima kdo to rožico doma....kako izgleda se da lepo videti na linku, ki ga je poslala mamaF. Lp katjushka

Blanchy  

član od: 22.12.2005

sporočila: 2016

11. mar 2010 9:59

rimljanka je napisal/a:

Skorajda ne more biti res, da bi bila v resnici enoletnica. Velika večina (morda pa res ne vse) v naravi rastoče so trajnice.

Ko bo toplo, jo posadi ven, morda ti ostane, ali pa vsaj ob odrasli poženejo mlade. Zdaj pa uživaj ob njenem cvetju.

rimljanka

Tele iz vrtnarij so žal res enoletnice.

Blanchy

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

11. mar 2010 10:10

Na zgornjem linku opisuje, da jo je možno razmnoževati z delitvijo gomoljev... verjetno lahko potem naslednje leto pričakujem, da bi kaj nastalo iz tega, kjub temu, da je bila kupljena v vrtnariji? katjushka

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

11. mar 2010 10:36

Moje izkušnje:  kupljene cvetoče na tržnici. Posajene v vrt. Naslednje leto niso nikoli več pognale.

- kupljene koreninice (možno bi jih bilo imenovati tudi gomoljčki, ker so odebeljene), posajene jeseni - spomladi komaj kaj odgnalo, še tisto potem skoraj ni cvetelo.  Edinole v zavetju bršljana in drevesa sta dve od desetih preživeli dve leti, potem pa še tisti dve izginili.

-koreninice posajene spomladi, lepo cvetele, ampak šele junija meseca.  Naslednje leto - glej zgornji odstavek.

Sedaj jih spomladi sproti kupujem na tržnici, take mlade, ki komaj pričnejo odpirati prve popke in imajo zadaj še veliko nastavkov.

Edina še neizkoriščena možnost: da bi jih jeseni posadila v zabojčke, prezimila nekje notri na hladnem in postavila ven, ko bi zemlja nehala zmrzovati.

Cila

Sporočilo je spremenil(a) Cila dne 11. 2010 10:37

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

11. mar 2010 10:38

Cila je napisal/a:

Edina še neizkoriščena možnost: da bi jih jeseni posadila v zabojčke, prezimila nekje notri na hladnem in postavila ven, ko bi zemlja nehala zmrzovati.

Cila
To sem imela v mislih... nekaj takšnega je razloženo tudi v linku... katjushka

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

11. mar 2010 10:45

Katjushka, to bi znalo delovati. Poskusi.

Cila

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti