7. mar 2010 1:15
Hola,
se nekaj besed o tem koncu sveta ( tukaj se ene trgovine reklamirajo, da so na koncu sveta, P. Arenas se pohvali, da je najjuzneje mesto na svetu, za primat se poteguje tudi Argentinska Ushuaija, ki je pol manjsa s cca 60.000 prebivalci. Punta Arenas, presenetljivo ima precej vec trdnih, zidanih his kot druga masta. Z ladjo sem prisel v Puerto Natales, tam se mi zdi, da je edina trdna stavba iglesia ( cerkev ), vse drugo so lesene barake. Posebnost tih krajev je, da so barake prevlecene s plehom, bolj ali manj posreceno in potem prebarvane, velikokrat uporabljajo kar tako plehovje, ki se vpri nam uporablja za strehe. Strehe so tudi plehnate, uzivajo pa v mocnih barvah, kako streh, tako his: zelo intenzivne rdece, zelene, modre in rumane so pogoste. Tudi tukaj so parcele zelo majhne, recimo za velikost hise in morda za sirino avtomobila s vseh strani ali pa samo s dveh strani, tako, da tukaj nikjer nisem videl vrta ( ce bi hotel pogledat na katero stran se fizol ovija ). Pri gradnji his ne uporabljajo niti tramov kot pri nam, standard so late 10x5 cm in vse je narejeno od tega, ce je hisa nadstropna, ni nosilnih tramov, namesto tega so " fosne " recimo 5x15 cm pa na manjsi razdalji. V hisah se vse slisi ( ko tukaj nekdo na zgornji etazi gre na stranisce, imam vtis, da se bo vsak cas usulo meni na glavo ). Tukaj pa se nisem videl okna s dvojno zasteklitvijo, in vse stene so debele cca 10 cm ( sicer, menda tukaj zime niso posebej hude, ni ekstremno nizkih temperatur ), vseen pa debelejse stene ( z boljso toplotno izolacijo ) in dvojna zasteklitev, ne bi skodile. Po drugi strani, ce premislim in primerjam, pri nam, pa tudi pretiravajo s zahtevami po toplotni izolaciji. En cas se je govorilo o 5 - 10 cm, potem kar deset, sedaj menda tudi to zvisujejo. Bodoci, da sedaj imamo kapitalizem, nikoli ne ves kaksen lobi je v ozadju. Po drugi strani sem preprican, da bi se dala naredit tudi baraka po tukajsnjem zgledu, zboljsana za nase razmere, dovolj poceni, da bi se vec familijam preskrbela streha nad glavo.
Pa pustimo to, posebnost P. Arenasa so trdni zidovi med hisami. Zaradi mejhnosti parcel, se hise vecinoma stikajo in med njimi je trden zidan zid, potegnjen cez celo parcelo, tako da je prav hecno videti, barake razdeljene zidom. Nekateri konci mesta so pravzaprav lepo videti, ce se ta hisa redno ne barva in mal vzdrzuje, in ce je vec takih his skupaj, deluje res bedni in disi po revscini.
Promet po Punta Arenasu je precejsnji, najvecji del pade na taksiste. Taksiji so " colectivo ", kar pomeni da vozijo na doloceni relaciji kot avtobusi, prejmejo 4 potnike in so ( baje ) mal drazji od avtobusov, stanejo pa cca pol evra ( 350 pesosov ). Edino je nerodno za tujca ki ne ve katero stevilko taksija rabi ( na strehi imajo velike stevilke ). A so tudi klasicni taksiji niti ne vem.
Trgovine so po nasih kriterijih mal za casom ( no vecina v mestu ), se pravi klasicni pulti, za njima prodajalci in ti v poves kaj bi rad. Seveda so tudi novejse trgovine, danes bil v eni, vecja od naseg leclerka, ni kaj ni ( le knjig ni ), roba se mi enaka kot pri nam le da so videti druge znamke, no razen magi juh pa se cesa. Cileanci ne znajo naredit prta: na mojem, vceraj kupljenem pise, da je nerejen na kitajskem
.
Unih cikit in muher ( saj veste, strtega korazona ) pa ni videti se kar nikjer.
Bodi dovolj za danes.
ezoj