3. feb 2010 1:05
Saj so vsi dobili odgovor na vprašanje, zato se mi zdi dovoljeno malce skreniti s teme, a ne?
Tulka je res lepo napisala, se strinjam z zapisanim.
V reviji Ognjišče so kako leto nazaj predstavljali velike družine. Med njimi je bila tudi neka družina Buh. Imajo (se mi zdi), 5 ali 6 otrok. Spomnim se, da so rekli, da so otroke precej vozili na razne dejavnosti, predvsem v glasbeno šolo. Da je bilo precej naporno, a z malo organizacije je šlo. No, listala sem tisto revijo naprej in ena izmed rubrik je tudi predstavitev nadebudnih glasbenikov. Tista številka je predstavljala Nežo Buh in že po površnem branju se je izkazalo, da je to vsem znana Neisha, ki izhaja iz ravno tiste, prej omenjene družine. Sklep: vse se da, če se hoče. Je pa zagotovo največje darilo, ki ga podarimo svojim otrokom, čas, ne pa možnost obiskovanja silnih tečajev in delavnic. (Mene recimo pogosto vprašajo, če otroke peljem na pravljične urice, ki se odvijajo v naši in sosednji občini. Najprej sem malce v zadregi odgovarjala, da ne, da ni časa, zdaj, po razmisleku, pa povem, da mi doma organiziramo svoje pravljične urice.).
To, ali se bodo sorojenci med sabo razumeli ali ne, je odvisno od več dejavnikov, predvsem pa od vzgoje doma, torej skrbi za ustrezne vrednote. Poznam primer, ko je mama svetovala eni (že odrasli) hčerki, naj svojo sestro toži zaradi neke malenkosti, namesto da bi jo spodbujala k pogovoru in mirni razrešitvi. Sestri se seveda še danes ne razumeta najbolje. Precej je tudi odvisno od karakterja: če imata sorojenca nasprotne karakterje, težko 'prideta skupaj'. Precej se jih skrega pri dedovanju, zato je fino, če se te zadeve uredijo že prej. Se pa prijateljstvo gradi že v otroštvu - če sta recimo brata zelo navezana en na drugega v otroštvu, je velika verjetnost, da ta vez ostane močna tudi pozneje. So pa eni nekako nagnjeni h kreganju: zagotovo poznate koga, ki bi ustrezal temu opisu. S takim biti v dobrih odnosih zna biti težko.
Sama sem spoznala kar nekaj edincev in vsem je skupno to, da so v pogovoru priznali, da jim je nekaj 'manjkalo'. Nekateri so se potem navezali na sosede, bratrance, sestrične, sošolce ... a vsekakor nekaj manjka. Vem, ker sem 6 let bila edinka in kot majhna punčka doma sitnarila, da bi rada nekoga doma, da bi se igrala, saj so vsi, ki sem jih poznala (sosedi, sestrične) imeli vsaj enega brata ali sestro. Sestro sem potem dobila, a vedno se mi je zdela prevelika starostna razlika, zato sem, namesto da bi najprej gradila kariero, poskrbela, da je hčerka dobila bratca že po dveh letih. In neločljiva sta, zelo navezana en na drugega (seveda se stepeta in skregata, a vendar se imata rada).
Pa še nekaj je: radi bi imeli ne vem kakšen standard. Vsakemu otroku hočemo nuditi svojo sobo, svoj računalnik, vsaj tri dejavnosti ... po takem razmišljanju res ne gre imeti več kot enega ... saj dohodki niso tako visoki, da bi si lahko privoščili.
Zdaj sem se pa razpisala, čas bi bil za spanje :)
Atina