26. jan 2010 18:10
V google sem odtipkala plesen in sadje in prvi zadetek je tole:
http://www.pomurske-lekarne.si/si/index.cfm?id=17
COPY- PASTE:
Pozor plesni!
Pri živilih se pogosto srečujemo s plesnimi. Nekatera od teh so zaželena, nekatera pa odveč. Plesni uporabljamo že stoletja pri proizvajanju hrane. Pomembno vlogo imajo nekatere vrste plesni pri izdelovanju mehkih sirov z belo plesnijo (camembert, brie) in sirov z modro plesnijo (roquefort, bavaria blue ...). Prav tako uporabljamo posebne vrsto plesni pri izdelavi določenih vrst salam in nekaterih drugih mesnih dobrot. Te kulture dajejo izdelkom poseben okus, aromo in jih konzervirajo ter so za zdravje neoporečne.
Ob tem pa poznamo škodljive plesni, ki so na žitaricah, sadju in zelenjavi, jih okvarijo in škodijo človekovemu zdravju.
Plesni potrebujejo za svoj obstoj kisik, zato jih najdemo vedno na površini hranil. Prav tako se lahko pojavijo v tekočinah, ki vsebujejo kisik, npr. sadni sokovi, zato jih moramo po odprtju shranjevati v hladilniku in le omejeno število dni. Plesni lahko škodijo ob zaužitju, saj oddajajo v živilo svoje presnovke mikotoksine, ki ob večji količini ali dalj časa trajajočem uživanju povzročijo zdravstvene težave. Najpomembnejši mikotoksini so aflatoksini, ohratoksin A, fumonizin, patulin.
Njihovo področje škodljivega delovanja je različno:
Pozor plesni!
* Aflatoksini so strupeni za jetra. Pogosto se nahajajo na orehih, mandeljnih, lešnikih.
* Ohratoksin A je škodljiv za ledvice. Običajno napade žitarice in izdelke iz žitaric, razna krmila in kavo.
* Fumonizin je strupen za živčevje in pljuča. Rad se naseli na koruzi.
* Patulin skupaj z aflatoksini in ohratoksinom A slabi imunsko odpornost. Posebno dobro uspeva na pokvarjenem in gnilem sadju ter zelenjavi.
V nosečnosti bi lahko delovali škodljivo na zarodek v visokih dozah aflatoksini, ohratoksin A in patulin.
Sum za kancerogeno delovanje je padel predvsem na aflatoksine, vendar so tudi preostali trije mikotoksini potencialno nevarni za razvoj rakavega obolenja.
Pred plesnimi se lahko zaščitimo tako, da upoštevamo nekaj nasvetov:
Pred kultiviranimi plesnimi pri sirih in v mesnih izdelkih ni treba imeti pomislekov glede uživanja. Te plesni so človeku celo koristne.
Sveža živila shranjujemo na suhem in hladnem. Če se le da, jih kupujemo sproti.
Če se pojavi plesen na živilih, smemo odstraniti plesen in pri tem še velik del na videz nepokvarjene hrane le, če gre za marmelade z več kot 50 odstotki sladkorja, kompakten, po navadi ržen kruh ali trdi sir.
Zavreči pa moramo vsa plesniva živila, kot so mleko in vsi mlečni izdelki (razen, kot omenjeno, trdega sira), sadje, paradižnik in marmelade, ki imajo manj kot 50 % sladkorja (dietne marmelade). Zavržemo tudi vse oreščke, četudi je plesen vidna le na lupini. Vse oreščke hranimo na suhem in hladnem. Uporabljajmo zapakirane, z navedenim rokom uporabe. Četudi pečemo pecivo, uporabljajmo le zdrave oreščke, saj mikotoksini s peko ne izgubijo škodljivega vpliva na naše zdravje.
Avtor: Edith Jošar, mag.farm., spec.
Datum: marec 2005
veverica