13. apr 2013 10:00
G. Svetlik,
ne vem, kje ste dobili te podatke, ampak na žalost, kar ste napisali ni najbolj res.
Smodišče olja je tista stvar, ki pove, kdaj gre zadeva k vragu. Se pravi, kdaj prihaja do procesov, ki spreminjajo strukturo molekul. S tem da vsako segrevanje olja v visoke temperature ni najbolj koristno - že pri temperaturah nad 180 C, pa tudi prej, kljub višjemu smodišču.
Kokosovo in palmino olje imata smodišče pri cca 230 C, olivno pa res malo nižje, tam od 170-210 C odvisno od kvalitete in načina pridelave. tako da tudi to, da se oljčno olje 'pokvari' pri visokih temperaturah je le mit. Arašidovo olje pa je spet druge vrste mit, saj so to Američani, pametni kot so, to marketinško pokrili. Namreč arašidovo olje, ki je pridelano kot se šika, sploh nima tako visokega smodišča. Le tam okrog 160-180 C. Spet ti podatki se razlikuejo od olja do olja. Ameri pa so ga tako predelali (rafinirano olje), da zmore višje temperature tam okrog 230 c. Se pravi arašidovo olje je celo (če ni rafinirano) ena najslabših kombinacij za cvrtje in peko. Če je pa rafinirano, je pa itak zelo slaba kombinacija za naš organizem.
Najvišje smodišče ima, kot je meni znano, avokadovo olje, tam okrog 270 C, ampak je predrago za večino smrtnikov, da bi ga uporabljali za cvrtje in kuho.
Seveda pa kot ste rekli, je potrebno paziti pri vseh oljih, da se ne pregrejejo.
lp
B
Borchi