4. feb 2012 23:24
V premislek:
Peč praviloma dimenzionira projektant glede na toplotne izgube stavbe in potrebo po ogrevanju in tudi pripravi tople vode (tudi ta je možna prek peči). Projektant določi moč peči, presek dimniške tuljave in presek dodatnega dovoda zraka direktno v peč, saj ponavadi zrak iz prostora ne zadošča. Razumem, da nekdo po svoji volji kupi, na primer litoželezno peč za dogrevanje prostora v prehodnih obdobjih spomladi ali jeseni, a tudi to peč bi bilo treba po moči pravilno dimenzionirati. Preprosto rečeno: Prevelika peč daje preveč toplote, zato jo kurimo bolj zlagoma, morda na 60 odstotkov njene zmogljivosti. Njen največji izkoristek pa je pri precej višji obremenitvi, na primer pri 90-odstotni ali še višji, kjer je izkoristek peči lahko tudi 75-odstotni, pri pečeh s specialnimi kurišči na drva pa tudi 90-odstotni. Zato je razlika v izkoristku kuriva lahko tudi 30-odstotna. Marsikdo kuri poceni drva z zavestjo, da se poceni ogreva. Pa se ne, saj za drva plača do 30 odstotkov več, kot bi lahko pri pravilno dimenzionirani peči s sodobnim kuriščem, in s ceno se že približa ali celo presega ceno ogrevanja na druge energente (odvisno od trenutnih cen).
V osnovi ločimo peči s sposobnostjo akumuliranja toplote in brez nje. Med slednje uvrščamo peči iz litoželeza, jeklene pločevine ipd., skratka peči, ki se hitro ogrejejo in hitro ohladijo. Primerne so za dogrevanje v mrzlih dneh, ko centralno ogrevanje ne zmore premagati zunanjega mraza, za ogrevanje v prehodnih obdobjih ali za ogrevanje v vikendih, ko prostore hitro ogrejemo in nas ne zanima, kako hitro se ohladijo, ko jih zapustimo.
Peči, ki imajo možnost akumuliranja toplote (se počasi ogrevajo in po prenehanju kurjenja še dolgo oddajajo toploto), so predvsem lončene peči, krušne peči, toplozračne peči, tudi klasični štedilniki na drva ipd.
Izbira peči je odvisna od namembnosti, njeno moč pa mora preveriti projektant. Lončene peči so dražje od peči brez akumulacije, a se višja investicija povrne z manjšo porabo kuriva, menda že v treh do petih letih.
Dobra lončena peč je mojstrstvo vsaka za sebe. Dobre lončene pečnice so plod izkušenj naših pečarjev, ki jih nimamo prav veliko, zato si ne predstavljam, da bi ločeno peč v "KIT kompletu" lahko preprosto kupili v trgovini. A drugačna mišljenja so seveda možna, pri tem pa vas vsaj prosim, da nekdo strokovno pregleda dimniške tuljave, preveri njihove zadostne preseke in priključke na dimnik, tesnjenje pečnic, dovod svežega zraka ipd. Postavitev neke peči kar tako, brez izračunov in varnostnih ukrepov, je lahko najmanj potratna če ne celo usodna zaradi potencialnega požara ali ogljikovega monoksida.
LP
booris