16. sep 2009 10:44
To bo zaradi vremena in najbrž gre še kak planet navidezno nazaj ali kaj...
To je v bistvu širša zgodba. Vnaprej opozarjam tiste, ki ne zmorejo več kot dveh odstavkov, da naj to preskočijo.
Ker čisto vsega diskutiranega na kulinariki se ne meče v isti koš.
Košev je namreč več:
Prvi koš sestavljajo tipično kuharske teme, tisto, zaradi česar se je tale spletna stran sploh postavila in zaradi česar se je tale skupnost vzpostavila. In sem spadajo vprašanja tipo "fižol s smetano", "orientalska kulinarika"....pa vse do tistega "kaj naj naredim s preveč instant pireja, ali se bo pokvaril, če bo škatla odprta"
Drugi koš so čvekalne teme in vprašanja iz čvekalnih tem (smiselno so tudi tako forumi organizirani). Vsaka skupnost ima svoj čvek in znotraj tega tudi člani skupnosti slejkoprej nekako dobijo določene vloge. Čvek je ena razbibriga, včasih se malo režimo, včasih leti perje, včasih je kakšna surla, pa včasih kdo nič ne šteka, pa še kaj folklornega bi se našlo.
Tretji koš so pa teme, ki bi se jih bržčas kje drugje bolje rešilo ali reševalo. In kadar so take teme, se bo slejkoprej kdo našel, ki bo to tudi povedal. In namesto ribe ponudil ribiško palico in navodila uza uporabo te palice in izvoli, nauči se loviti ribe, boš sit vse življenje.... (in temu bo po defaultu sledilo rahlo nestrinjanje). Ampak kdor v ribiški palici ne prepozna priložnosti, ta je res siromak.
Poglejmo tole na danem primeru: če človek naleti na tekst, v katerem je beseda "fiziologija" in če se hkrati zna logirati na eno spletno stran, potem v osnovi res zna to nesrečno fizologijo tudi zguglati. In odpreti tekste, kjer se ta beseda uporablja. In če zna guglati, zna to isto najti tudi na wikipediji. In če zna vsaj malo angleščine (in vsak najstnik je toliko zna), da zna napisati angleški prevod te besede in potem bo šele padlo razlag ven.
In morda se zdi komu v izvrstnih petdeset-in-nekaj letih malo brezveze daljše razlaganja in povej, kaj je fiziologija ali pa bodi tiho (uh, to je pa res prijazno do neba). In morda je kdo tudi prišel do skoraj upokojitve brez vedenja o tem, kaj je fiziologija, ampak newshflash, današnji osnovnošolci in današnji srednješolci pa ne bodo tako prišli do penzije. Mladinci, ki danes brez prosim-in-hvala sprašeujejo kaj je to in ono, ker je to bolj komot, zakaj bi pa "js iskou, pa še po knjigah?!!!!", ta generacija bo morala delati do svojega 70. leta (Karl in njegov Desus gor ali dol). In to je dolgo. In na tej poti bo zelo ostra delitev in bo šla takole: tisti, ki znajo sami poiskati odgovore na to, kaj je fiziologija, tisti bodo v karierni prednosti pred tistimi, ki tega sami ne znajo. As a matter of fact, tisti, ki danes znajo, bodo zelo komandirali tiste, ki tega danes ne znajo. Tisti, ki znajo danes sami poiskati obrazce za prijavit se na zdravstveno, bodo čez deset petnajst let našli cake v zakonodaji in na veliko in še bolj, kot si danes lahko mislimo, imeli v lasti tiste mamine juniorje in juniorke, ki jim mamice septembra izpolnjujejo indekse po faksih za naslednje leto in ki jim mamice iščejo zaposlitve za poletje....
Skratka, nekdo, ki danes sprašuje, s čim se ukvarja fiziologija, ima veliko srečo, da je dobil ribiško palico. Ker mu/ji ta ribiška palica pomaga, da oblikuje nov vzorec za iskanje odgovorov in podatkov in ta vzorec mu/ji bo pomagal v večini odraslega življenja. Ki bo zanesljivo drugačno kot je naše odraslo življenje in odraslo življenje tistih, ki so bili rojeni v 1940-ih in zgodnjih 1950-ih
Vendelina jr.