11. sep 2009 21:57
No, na večino zadev znam odgovoriti tudi sama. Vendar pa ti priporočam, da v roke vzameš kakšno dobro knjigo (lahko še iz časov filma, saj so osnove enake), kjer je to veliko razumljiveje in jasneje razloženo, pa še primeri so poleg. Jaz to težko preprosto napišem:)
1. tvoja kamera je kompaktna kamera, kar pomeni, da ni možnosti menjave objektivov, za razliko od zrcalno refleksnih (DSLR), kjer to lahko počneš. Torej vse je fiksno in to je to.
2. Če bi imela zrcalo refleksi aparat bi pač kupovala objektive, glede na namen fotografije, npr. makro vendar potem z njim ne moraš slikati npr. zabave svoje tete. Lahko narediš portret, vendar pa moraš biti od objekta precej oddaljena, da ga zajameš. Torej če se v sobi kar najbolj oddaljiš od objekta skozi objektiv vidiš samo glavo, ne moreš pa dobiti celega človek. Kar v praksi pomeni, da rabiš več objektivov. Kompaktne kamere imajo pač enega, ki je kar se da univerzalen, ne dosega pa profi kvalitete.
3. Iso pomeni občutljivost filma na svetlobo V temnejših pogojih, ko ti že zmanjkuje svetlobe dvigneš njegovo vrednost, film postane bolj občutljiv na svetlobo in lahko posnameš fotografijo. Če bi npr pri ISO 100 rabila za uporaben posnetek čas 1 sek, kar pa pomeni, da fotografija ne bi bila ostra, zvišaš iso na npr. 600 in lahko posnameš fotografijo z časom 1/ 200 in bo fotografija ok. Ampak pri večji vrednosti iso zgubljaš kvaliteto fotografije. Fotografija šumi. In pri večini kompaktnih kamer so fotografije, kjer je iso povečan ubibože grde, enostavno preveč šumijo. V glavnem iso ne spreminjaj, razen morda za kakšen koncert ali kaj jaz vem kaj. Poizkusi posneti fotografijo pri različnih iso vrednostih in boš videla do kot ti je še sprejemljivo. Pri moji kompaktni kameri že pri vrednosti 2oo ni več uporabno, dslr- ji lahko dajo tudi na 2000 in je ok. Jaz ga ne spreminjam.
4. Če želiš slikati na ročnih nastavitvah kamere (torej ti nastavljaš čas in zaslonko) moraš uporabljati svetlomer. Tega vidiš v aparatu, kot nekakšna premica, ki ima na sredini nulo, potem pa gre v + al -. Za dobro fotografijo je dobro, da čas in zaslonko nastaviš tako, da bo svetlomer kazal približno 0. Če ti kaže v + bo fotografija presvetljena, če kaže – bo pretemna. To nulo lahko dosegaš na več načinov. Z različnimi kombinacijami časa in zaslonke. Predstavljaj si, da mora na film za dobro fotografijo pasti ravno pravšnja količina svetlobo. Imaš luknjico (zaslonko), ki je lahko različno velika in pa možnost koliko časa bo ta luknjica odprta. Če imaš veliko luknjico je lahko odprta manj časa, če pa je majhna mora biti odprta več časa, da dobiš enako količino svetlobe.
5. Vendar pa, če slikaš objekte, ki se hitro premikajo, moraš uporabit nastavitve, kjer bo čas kratek (posledično bo zaslonka bolj odprta). Ker če je zaslonka odprta 1 minuto ali pa 1 uro in se objekt premika bo to gibanje na filmu zajeto
6. (Primer, ko je človek z dolgim časom zajel pot zvezd. V njegovem primeru je to lepo, v vsakdanjem življenju pa to pomeni neostro fotografijo, ko ima npr. človek sled, je premaknjen
http://1.bp.blogspot.com/_isuG0EFDKW0/SPDyu5rjWLI/AAAA Torej če slikaš konjiča v galopu uporabiš kratek čas npr. 1/200 in zaslonko prilagodiš tako, da svetlomer kaže nulo.
7. Odprtost zaslonke f, pa določa globinsko ostrino fotografije. Če je f nizek, npr.2 bo ozadje fotografije zamegljeno, če pa je visok npr. 15 bo ostro. (primer
http://www.foto-friends.org/index.php?stran=a)
Recimo pri portretih je lepo, da zaslonko močno odpreš (posledično bo potreben čas kratek) in tako dobiš oster obraz, ozadje pa je zamegljeno. Vendar pa pri kompaktnih kamerah to v praksi ne deluje kaj prida. Pri moji je ostro vse ne glede na odprtost zaslonke in ne morem dobiti močno zamegljenega ozadja, kot bi se želela.
8. Ne vem če kje obstaja kakšna splošna tabela idelanih nastavitev, v splošnem pa je najenostavneje upoštevati svetlomer. Morda so za začetnika uporabne funkcije, kjer ti nastavljaš čas, aparat pa sam določi potrebno zaslonko oz. funkcija kjer ti izbereš odprtost zaslonke, on pa določi čas. Na mojem aparatu so označene z A (spreminjaš vrednost zaslonke) in S (spreminjaš čas).
Spreminjaš vrednosti in potem pogledaš učinke na fotografijo.
Upam, da sem bila vsaj malo razumljiva, čeprav je stvar kar zakomplicirana za razložit, v resnici pa je dokaj preprosta.
LP
http://www.foto-friends.org/index.php?stran=a
http://www.racunalniske-novice.com/forum/lofiversion/
magnolija