Pozdravljeni vsi na Kulinariki! Letos sem prvič posadila malancane in por, pa mi je zelo dobro uspelo ( z vrtom nimam nobenih izkušenj in se šele privajam), sedaj pa ne vem do kdaj imam lahko to na vrtu. Hvala za odgovore in lep pozdrav.
linolina
Pozdravljeni vsi na Kulinariki! Letos sem prvič posadila malancane in por, pa mi je zelo dobro uspelo ( z vrtom nimam nobenih izkušenj in se šele privajam), sedaj pa ne vem do kdaj imam lahko to na vrtu. Hvala za odgovore in lep pozdrav.
linolina
7. sep 2009 7:23
Por je dobro preverjat, če ni slučajno prišla v njega čebulna muha.Če se pojavi, ga je dobro čimprej dati v skrinjo.To se meni zgodi vsako leto. baška
7. sep 2009 20:56
Ene vrste por ne prezimi. petardica
7. sep 2009 22:17
Enako kot baška moram tudi jaz v jeseni por čimprej porabit, ker ga mi že več let napada muha. Bolj kot je mraz , bolj lezejo tisti črvički v sredino in potem je neuporaben. Par let ga ravno zato nisem sadila, potem sem ga pod folijo, pa ni nič pomagalo. Ne vem, kako ta hudik najde pot do pora.
Lijana
8. sep 2009 6:20
Ja, res je, DOMAČI DOLGI je ta sorta, ki slabo prezimi, če je zima suha, brez snega pa sploh.
Lijana, muhe prinesejo jajčeca, ličinke se izležejo v/na poru, čebuli......in se hranijo z njim. Prai nalet muh je aprila (zato priporočajo pokrivanje teh vrtnin s kopreno), drugi je menda junija. Potem je tu še porova zavrtalka, ki dela škodo poru. Morda bi bilo pametno prebrati tole, Miša res dobro piše: http://www.kalia.si/sl/clanki/clanki/nega-rastlin
Najde pa pot tako (muha namreč), da por zavoha.
rimljanka - zasebno mnenje
8. sep 2009 18:15
http://aramel.free.fr/pupe-Napomyza-1.jpg" border="0" alt="Pokaži sliko v polni velikosti" width="91" height="79" />
Očitno na našem vrtu dela škodo porova zavrtalka, čeprav sem bila do zdaj prepričana, da mi por uničuje porova muha. Za zavrtalko sem prvič slišala, v mojih knjigah o vrtnarjenju ni niti omenjena. Še dobro, da imamo internet in rimljanko.
Lijana
14. sep 2011 15:23
Ali je imel kdo podobno iskušnjo pri pridelovanju jajčevcev.. Letos sem jih prvič sadila, krasno in obilno so cveteli, namesto ploda pa so se razvili zeleni, jesenskim lampiončkom podobni cvetovi. O plodu, jajčevcu, ne duha, ne sluha.
morana1
14. sep 2011 15:30
morana 1, a si se zatipkala? Iz cvetov se ne morejo razviti cvetovi. Pa si prepričana, da si posadila res sadike jajčevcev?
rimljanka
14. sep 2011 16:34
morana1, izgleda, da imaš namesto jajčevcev andsko jagodo. Ta naredi lampijončke, notri so užitne jagode. Ene vrste rodijo plodove debeline ping-pong žogice, nekatere pa tudi čisto majhne, še drobnejše od češenj. Za razliko od vrtnih lampijončki ne postanejo rdeči ampak rjavi, ko so zreli. Takrat jih pobereš in menda jih je dobro še nekaj časa hraniti, da dobijo pravi okus. Tiste jagode, ki sem jih jaz probala, so bile sladke kot bonboni. Zlasti otrokom so šle neznansko v slast.
Cila
14. sep 2011 19:30
Natanko na to sem tudi jaz pomsilila, Cila. Physalis, kot je latisnko ime lampijončkov, andke jagode, če hočete, je pač sorodnik melancan, sodita v isto družino razhudnikovk. In male sadike melancan in andskih jagod so si za nepoznavalce najbrž res precej podobne.
rimljanka
16. sep 2011 11:37
Najlepša hvala obema za odgovora, da bom vedela povedati moji vrtnarici. Na žalost pa sem grme , ki so se kar bohotili in začeli delati preveč sence, pa še malo sem bila jezna, kar populila.
morana1Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.
Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.
Kaj jutri za kosilo? | johana |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Panakota z belo čokolado in penino
Indijska vegetarijanska skleda