1. sep 2009 17:03
Hm, takole je. Nekatera semena (rastlin, ki so iz zmernega, subarktičnega in arktičnega pasu) bolje (ali sploh) kalijo, če pomrznejo. Prilagoditev na okolje je to. Pomislite: jeseni semena dozorijo, padejo na tla. Če bi takoj kalila, bi mlade rastlinice čez zimo (če ne že ob prvem mrazu) propadle. Tako pač jeseni ne kalijo (kalitev onemogočajo rastlinski hormoni, ki kalitev zavirajo, abscizini). Zima, nizke tepmerature, mraz, čas.....poskrbijo, da se ti hormoni počasi razgrajujejo, spomladi pa se tvorijo še pospeševalcvi kalitve (giberelini), zato, ko postane temperatura primerna in je hkrati dovolj vlage, semena kalijo.
"Okoli jih lahko prinesemo" tako, da jih damo za nekja tednov v hladilnik ali za precej manj časa v zamrzovalnik. Procewsi so hitrejši, uspeh zagotovljen.
Pogoj nseveda je, da so semena suha, če so premokra, voda v njih zmrzne, kristali ledu delujejo kot noži in poškodujejo celične strukture (kar spomnite se, kako zgleda paradižnik, ko odmrzne) in celice, s tem pa celo seme, propade.
Zgoraj zapisano seveda ne drži za rastline tropskega in subtropskega pasu (številne med njimi uporabljamo kot vrtnine). Tam pač ni obdobja mraza, imajo pa nekatere podobne prilagoditve na sušno obdobje. Večini semen takih rastlin zamrzovanje ne škodi, če so dovolj suha (sem sodi recimo fižol). Sicer pa, pomislite, katere rastline se v vrtu zasejejo same, njih seme očitno preživi vlago, mraz,......no, vsaj nekatera semena ga, večina vseeno propade.
Upam, da sem malo razjasnila ozadje.....cela šolska ura je nastala...... no, ker je že 1. šolski dan, naj ti bo, hedonist.........
rimljanka - zasebno mnenje