12. jun 2016 8:12
Tudi to je zanimivo branje.
marjja
12. jun 2016 8:12
Tudi to je zanimivo branje.
marjja
12. jun 2016 11:12
Zelo dober članek.
Ampak eksplicitno piše, da si finski šolski sistem prizadeva za enakost otrok v družbi. Pri nas je pa glavni postulat, da se moramo boriti proti enakosti za vsako ceno na vseh področjih (ker so se za enakost menda eni borili v tistih nagnusnih časih, ki se jih ne sme omenjati in nimamo nič z njimi, če damo kaj nase).
Sonja
12. jun 2016 17:28
Uf, članek kar konkretno pretirava. Kot prvo bi rekla da je precej stvari subjektivnih. Mene v šoli naloge nikoli niso motile, motilo pa me je, da so vsi želeli s poukom začeti kasneje in imeti čim daljše odmore. Še vedno sem mnenja, da je boljše malo prej vstati, imeti manj odmorov in na račun tega pridobiti nekaj ur prostega časa v popoldanskih urah. Učiteljski poklic pa tudi na Finskem ni tako zelo ugleden. Študentje se tudi ves čas pritožujejo in veliko si jih mora kljub 400 eur štipendiji za vsakega študenta vzeti kredit (tam nekje 10 000 - 15 000 eur). Kar se tiče same kakovosti, pa bi rekla, da imajo predvsem veliko boljše zastavljen program in učbenike. Učijo jih veliko več, kot nas v Sloveniji, razlage pa so že v knjigi dovolj dobre, da za osnovno razumevanje praktično ne potrebuješ učitelja. Poleg tega ima (skoraj) vsak faks poleg splošne mature še sprejemne izpite, ki so zelo zahtevni.
Vir: pripravljam se na sprejemni izpit za študij medicine na Finskem.
the tina
12. jun 2016 19:49
the tina želim, da ti uspe.
Ava
13. jun 2016 7:21
Hvala :)
the tina
16. jun 2016 13:00
To ali kaj podariti učiteljem in vzgojiteljem ob koncu šolskega leta izhaja še iz prejšnjih časov, ko so se učiteljem in vzgojiteljem na koncu šol. leta nosila velika in draga darila. Moje mnenje je, da je to stvar posameznika in naj se vsak sam odloči, če bo kaj podaril ali ne in če bo ali bo to zgolj simbolična gesta, kot je naprimer vrtica z domačega vrta ali dražje darilo (zavedati se je potrebno, da obstaja meja, do katere lahko javni uslužbenci sprejmejo darilo, ne da bi ga morali prijaviti v dohodnino ali predati ravnatelju), pri tem pa ne odobravam tega, da se nekaj strašev spomni, da bodo kupili skupno darilo in tako na nek način prisilijo ostale starše, da prispavajo zraven, čeprav niso imeli namena darovati nič ali pa ne vsaj tako visokega znaska zneska.
smeška
16. jun 2016 13:10
Pri nam je bila navada na koncu šolskega leta zbirati denar in nato kupiti darilo za razrednika/-čarko.
Life is war against boredom~
16. jun 2016 15:25
smeška je napisal/a: |
To ali kaj podariti učiteljem in vzgojiteljem ob koncu šolskega leta izhaja še iz prejšnjih časov, ko so se učiteljem in vzgojiteljem na koncu šol. leta nosila velika in draga darila. Moje mnenje je, da je to stvar posameznika in naj se vsak sam odloči, če bo kaj podaril ali ne in če bo ali bo to zgolj simbolična gesta, kot je naprimer vrtica z domačega vrta ali dražje darilo (zavedati se je potrebno, da obstaja meja, do katere lahko javni uslužbenci sprejmejo darilo, ne da bi ga morali prijaviti v dohodnino ali predati ravnatelju), pri tem pa ne odobravam tega, da se nekaj strašev spomni, da bodo kupili skupno darilo in tako na nek način prisilijo ostale starše, da prispavajo zraven, čeprav niso imeli namena darovati nič ali pa ne vsaj tako visokega znaska zneska. smeška |
Tudi jaz sem iz prejšnjih časov, pa se ne spomnim, da bi kdaj nosili neka velika in draga darila. Večinoma je bilo tako, da je kdo prinesel kakšen šopek, pa tisti s kmetov kakšno klobaso in mi res ni všeč takšno posploševanje. Tudi se starši niso dobivali, da bi en drugemu težili s tem, vsaj ne pri nas in v "tistih prejšnjih časih", če je s tem mišljen čas bivše Juge. Pri hiši imamo takšnega, ki opravlja učiteljski poklic, pa v dobrih 30 letih službe ni prinesel domov pozornosti večje vrednosti, ki bi celo sodila v dohodninsko napoved. Itak muj e največje darilo, da vsi opravijo letnik in večinoma se držijo tega, da ne nosijo ničesar, kar je tudi najbolj prav.
Če pa res kdo pozna učitelje, ki dobivajo in celo predlagajo draga darila zase (in za marsikoga je "drago" prispevati tudi 3 evre), potem kar z objavo imen in ustanov na dan. Pa naj se ve, kdo je to, ne pa kar na splošno natolcevat.
Ognjič
16. jun 2016 15:48
Ognjič, .
irena
16. jun 2016 18:27
Ognjič je napisal/a: | ||
Če pa res kdo pozna učitelje, ki dobivajo in celo predlagajo draga darila zase (in za marsikoga je "drago" prispevati tudi 3 evre), potem kar z objavo imen in ustanov na dan. Pa naj se ve, kdo je to, ne pa kar na splošno natolcevat. |
Saj nikjer nisem napisala, da je povsod bilo tako. Glede napisanega pa predvidevam Ognjič, da si starejša od mene, jaz sem OŠ obiskovala v osemdesetin in takrat je bilo na veliko Oš šol tako, saj se spomnim svojih staršev, ki so se pogovarjali z žlahto, ki je imela otroke na drugih šolah in to ne samo v naših koncih. Sicer se pa moj komentar ni nanašal na to kdo nosi kakšna darila ampak na to, da se o tem naj vsak sam odloča in da mi ni všeč, če se kar nekaj staršev odloči zbirati denar in na ta način prisilijo druge, da darujejo, čeprav niso imeli namena darovati, ker pač ne podpirajo takšnega obdarovanja. To kar pa je drago je pa relativno, kajti za nekoga, ki nima so tudi 3 evri veliko (saj to so nenazadnje 3kg kruha in družini, ki nima s čim nahraniti otrok to veliko pomeni). In nenazadnje javni uslužbenci lahko brez, da bi jim bilo potrebno darilo prijaviti sprejmejo darilo v vrednosti 20, 86 evra in če je v razredu otrok 20 in vsak prinese 3 evre, je ta znesek prekoračen skoraj za trikrat.
smeška
Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.
Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.
Kaj jutri za kosilo? | Trixi |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Dušeno sladko zelje
Debeli špageti s poletno zelenjavo