Kako obarvati smetano...

Stasa  

član od: 17.3.2002

sporočila: 299

tema odprta - 14. maj 2003 19:36 | ogledi: 6.434 | odgovori: 10

Lepo pozdravljeni,

ker bom v petek delala otroško torto v obliki avtomobila (okus bo gozdni sadeži), me zanima, če ima kdo kakšno idejo, kaj NARAVNEGA naj dodam v smetanov premaz (lonček kisle in lonček sladke smetane, 2 kremfixa in sladkor v prahu), da bi se obarval vijolično? Ni potrebno, da je barva intenzivna - le toliko, da je odtenek. Razmišljala sem, da bi v kremo zamešala nekaj žlic celih borovnic... Kaj mislite?

LP

Staša Tomažič

KRALJ  

član od: 22.10.2001

sporočila: 123

15. maj 2003 6:46

Jaz bi uporabila borovnice lp Kaja

micam  

član od: 21.5.2002

sporočila: 51

15. maj 2003 7:08

Kolikor borovnic boš dala toliko bolj bo vijolčna. Pa še na torto bo okus borovnic pasal! Mica

Fani  

član od: 18.7.2002

sporočila: 371

15. maj 2003 7:37

Ali lahko vprašam, kako narediš smetanov premaz za torto? 2 dl sladke smetane stepeš, nato dodaš kislo smetano? Količina je verjetno dovolj za premaz normalne torte od zgoraj in ob straneh, ali ne? Hvala, Fani.

Stasa  

član od: 17.3.2002

sporočila: 299

15. maj 2003 9:53

Da, količina, ki si jo navedla, zadostuje za eno torto. Sicer pa sem recept za to kremo snela tukaj (Pepelkina torta, če se ne motim) in mi je veliko bolj všeč kot samo sladka smetana, pa še bolj kompaktno je. Super paše tako s sadjem kot tudi v kombinaciji s čokoladno glazuro. Torej bom uporabila za barvo kar borovnice. Jutri je veliki eksperiment - upam, da bo uspelo Še ima kdo kakšno idejo, kaj narediti z ostanki biskvita (iz 3 pravokotnih biskvitov bom izrezala obliko avta)? Gotovo je v bazi recept za kakšne krogljice ali kaj podobnega, a ne vem imena. Hvala. LP Staša Tomažič

Rebeka  

član od: 1.10.2001

sporočila: 563

15. maj 2003 13:00

Staša, iz biskvita lahko narediš bombice - poglej v bazo pod tem imenom. Mislim, da ne bo nič narobe, če uporabiš svoj biskvit. Pa veliko uspeha. Rebeka

alenka1234  

član od: 14.5.2003

sporočila: 3

15. maj 2003 16:27

caw!ker sem slascicarka ti lahko svetujem.lahko uporabis samo sok od borovnic malo vec ga das.lahko pa v trgovini kupis prav aromo v majhni steklenicki jo imajo po kateri koli barvi zelis. alenka platinovsek

Stasa  

član od: 17.3.2002

sporočila: 299

15. maj 2003 16:54

Rebeka, hvala. Bom sporočila, kako (če) je uspelo. Alenka - a misliš arome ETOL? Kaj pa, če bi dala noter borovničev sladki greh? Ni tako tekoč, vendar en vem, koliko bi dal barve!? LP Staša Tomažič

amadeja  

član od: 4.4.2003

sporočila: 59

16. maj 2003 12:21

Če mi ostane biskvit, ga natopim s čim (sok,rum,...) in ga uporabim kot plast namesto kreme, lahko mu dodaš zmiksano sadje. LP! amadeja

Noa  

član od: 13.2.2003

sporočila: 716

17. maj 2003 16:30

Hoj! Jaz sem nedavno delala torto posrečene oblike za možev r.d. in sicer v obliki velikih, polnih joškic. Ostanke oz. obrezke biskvita sem razdrobila, jim primešala višnjev sladki greh, mlete mandlje in ostanek čokoladne kreme, ki sem jo uporabljala za tortin nadev. Zmes sem uporabila za reliefno "dodelavo torte". "Nipelčke" sem izdelala iz marcipana, enega sem okrasila z rinkico, ni pa manjkal niti tatoo iz jedilnih barv. Mož je bil navdušen in vsi ostali tudi! To samo za idejo za kakšno drugo priložnost. Drugače pa bi lahko ravno tako uporabila podobno zmes pri dodelavi reliefa avtomobilčka. Če je fino sočna, se jo da enkratno oblikovat. Ko sem delala torto v obliki lokomotive sem ravno tako spacala nekaj takega in lepo zaoblila lokomotivine ploskve. Sporočilo je spremenil(a) Noa dne 17. maj 2003 16:30:54 Sporočilo je spremenil(a) Noa dne 17. maj 2003 16:32:04

Stasa  

član od: 17.3.2002

sporočila: 299

19. maj 2003 16:16

Še enkrat hvala vsem za nasvete, tukaj pa je recept, kako sem se torte-avta lotila... Biskvit specite po receptu, ki vam je najljubši (jaz sem spekla dva navadna bela ter dva, katerima sem dodala borovničev puding (predvsem zaradi barve, vendar ni bila ne vem kako intenzivna, je pa imel biskvit zelo dober nežen okus po borovnicah). Torej... 4 pravokotne plošče (jaz sem pekla v najvecjem pekaču) biskvita, iz katerih izrežete obliko avtomobila (če koga zanima, lahko dobi podrobnejša navodila, kako se tega lotiti) Ostale sestavine: 1 borovničev kompot 450 g zamrznjenih borovnic (seveda lahko tudi sveže) sladkor sladkor v prahu 2 pudinga (okus vanilije ali smetane) 0,5 l sladke smetane 2 lončka kisle smetane 50 g jedilne čokolade malo masla gustin mleko ali borovničev sok Borovničev kompot precedite ter soku dodate toliko vode, da dobite 3/4 litra. Zakuhate puding in ohladite (vmes neprestano mešate). Stepete sladko smetano (odvzamete nekaj žlic in shranite za kasneje - za dekoracijo), dodate 2 kisli smetani in sladkor v prahu po okusu. Precejenim borovnicam iz kompota dodate še zamrznjene, prevrete ter jih na majhnem ognju kuhate kakih 15-20 minut (dodate kristalni sladkor po okusu - jaz sem ga dala kar precej, saj so bile borovnice zelo kisle). Potem borovnice precedite skozi cedilko. Gost borovničev sok, ki ste ga pri tem dobili, daste spet nazaj na štedilnik in zgostite z gustinom (toliko, da je lepo mazav). Ohladite. Kremo za premaz naredite tako, da nekaj žlic pudingove mase premešate z nekaj žlicami smetanove kreme (količine prilagodite glede na velikost torte - jaz sem dobila kakšnega pol litra mase). Tudi intenzivnost barve prilagajate s količinami. Preostanek pudingove mase premešate s smetanovo kremo, dodate tudi prekuhane borovnice. Če pa želite bolj kontrastno torto, nekaj smetanove kreme prihranite in uporabite kot samostojen nadev. Tudi prekuhane borovnice lahko dodate posebej po plasteh... Biskvit navlažite z mešanico mleka in sladkorja oz. z borovničevim sokom. Premažite z nekaj žlicami prekuhanega zgoščenega soka, nato s kremo, smetano, ... kakor pač želite. Celo torto premažete s kremo, ki ste jo shranili na začetku. S pomočjo okrogle skodelice si začrtate kolesa, s pomočjo noža pa začrtate obrise za vrata in okna. Stopite čokolado z malo masla in s pomočjo brizgalke za smetano vse tudi narišete. Ni tako težko, kot sem pričakovala, da bo, nad torto so bili vsi navdušeni, je pa res, da je precej zamudna priprava (najbolje, da biskvit pripravite že en dan prej). Predvsem pa mi je bilo všeč, da sem tako lepo in intenzivno barvo za premaz dobila čisto po naravni poti - brez umetnih živilskih barv. Upam, da bo komu koristilo. Naslednjič pa probam še trodimenzionalno različico. LP Staša Tomažič

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti