Olivno olje

DanaS  

član od: 23.2.2003

sporočila: 391

4. maj 2003 19:21

Mi smo ga enkrat kupili na tržnici na morju pa je bilo odlično Dana

micam  

član od: 21.5.2002

sporočila: 51

5. maj 2003 8:33

Hojla! Ok sem tista srečnica, ki ima doma svoje oljčno olje, tako da ga kupim le kadar ga doma zmanjka in še to le za kuho in nikoli za solate. Le nekaj o oljkah in olivah. Kot je že Ribica rekla, na primorskem je oljka drevo in plod. Naši vrli slavisti pa so namesto Primorcev poslušali Italjane, ki oljki rečejo oliva in tako je prišlo pri nas do olive ki raste na oljki. Pač večinoma imamo drugačno ime za drevo in plod (izjema je kakšna hruška) Sedaj pa so ugotovili, da to ni bila čisto pravilna odločitev in sedaj je v SSKJ oboje pravilno. Torej oljka in oliva za plod in pa oljčno in olivno olje. (Tole sem pred nedavnim zasledila v nekem članku o oljčnem olju, pa se ne spomnem v kateri reviji je bilo) Sama uporabljam besedo oljka, a smešno večinoma rečem olivno olje ali kar kratko olivc. Je pa potrebno biti pazljiv tudi pri domačinih, kajti kvaliteta olja je zelo odvisna tudi od načina nabiranja in stiskanja, pa od same nege kasneje. Tako da tudi vsako domače olje ni najboljše. So pa baje kemijsko že naredili po okusu in barvi oljčno olje, ki je bil super, same naj ocene za okus, barvo, vonj, potem pa so s kemično analizo ugotovili, da to olje ni videlo oljke. Torej se da vse. Tako olje so jim "podtaknili" na nekem ocenjevanju, da bi videli, da pri olju ni pomembno le to troje pač pa seveda tudi kemiska analiza. Kaj vem, več si nisem zapomnila, ker tile naši strici toliko govorijo, pa si ne zapomnem vsega. Mogoče v Ribica kaj več. LP Mica

Henri  

član od: 13.9.2001

sporočila: 317

5. maj 2003 14:06

Ce je olivno olje zarko, potem je bilo slabo shranjeno oz. ni bilo neprodusno zaprto. Tudi stara olivna olja so lahko zarka. Kar se pa tice oliv in oljk, jaz oljk ne uzivam, razen ko mi Primorci postrezejo z njimi Odlicna olivna olja prihajajo tudi od drugod. Vprasajte Iztoka Franca iz Kopra!!! Lep pozdrav vsem Henri Sporočilo je spremenil(a) Henri dne 05. maj 2003 14:06:39

malan  

član od: 10.9.2001

sporočila: 412

6. maj 2003 6:59

Kar se mene tiče, olivno olje vedno smrdi. Če povodnjam odprto flaško, mam filing, da gre za nekaj industrijskega. In to toliko bolj pri domačih produktih! Seveda z jedjo, na kateri ga uporabim, ni nikoli nič narobe, potem kvečjemu diši. Očitno nekateri, ki jim ta vanj enako ne paše, mislijo, da gre za žarkost, amapak ta se vendar prepozna po okusu. Večina mojih sorodnikov nikakor ne uporablja olivnega olja, ker jim smrdi in "je zanič". Pri nas doma pa sploh nimamo nobenega drugega olja... Oljka, oliva. Ja kar čudno je bilo to od začetka, smo najprej mislili, da se hecajo. Zdaj razumem, da skušajo slavisti popraviti in uvesti govorico, ki je pri nas že bila prisotna. Različno ime drevesa/ploda je itak samo pri jabolkah, neka čudna izjema. Samo problem je, ker smo Ljubljančani, Dolenjci in Štajerci olive in olivno olje dolga leta dobivali iz Italije, Španije, Grčije pod internacionalnim imenom oliva, naših oljk pa nikakor nikjer ni bilo videti in nismo vedeli za njih. In kar se zakorenini...

micam  

član od: 21.5.2002

sporočila: 51

6. maj 2003 7:29

Tale industrijski smrad se pojavi pri ne najboljših olivcih. Pravo, res tisto extra deviško olje nima tega smradu, pač pa prijetno diši, oz ima prijeten vonj. Kot sem rekla, vse je v pridelavi. Že nekaj gnilih oljk lahko pokvari okus olja in zato je potrebno oljke dobro prebrati in izločiti vse poškodovane, sploh če ne stiskaš takoj. Ke pa nekateri vse skupaj poberejo (pohojene, zmečkane...) in vržejo v žakel, potem pa čakajo par dni, da so na vrsti v torkli (tista zmečkanina, rata gniloba) in potem zmeljejo, ne nastane dobro olje. Ko pa ga hočejo malo popraviti potem pa... ujej industrijski smrad, kot bi odprl motorno olje! Po moje se splača iti kdaj na Korte na te dneve oljk in ocenjevanja olja, tam lahko vsaj povohaš ali poiskusiš tista prava olja, ki dobijo nagrade in so res fajn. Tam potem vidiš tudi razliko med res dobrim in "povprečnim" oljem. Nisem pa še bila tam, tako da ne vem ali lahko vsak proba to zmagovalno olje in pač najboljše, da vidi razliko... Je pa res, da smo ljudje različni in so lahko eni čisto navdušeni nad oljem s Dalmacije, ki meni vajeni našega severnega olja ne potegne, drugemu pa bo ful najboljši. Kaj vem polno teorij je o tem. Zgleda da bom res morala prebrati tisto knjigo o oljkah in olivcu, ki mi že toliko časa leži v predalu! Je pa verjetno res kar je napisal Malan o tem kako je prišlo do oliv, a ne vem zakaj ljudje še vedno čudno gledajo, če uporabiš pač primorsko poimovanje oljke. Kaj vem, nikoli se ne bom odvadila oljke in nikoli privadila na olivo! LP vsem. Mica

ribica  

član od: 31.10.2002

sporočila: 525

6. maj 2003 11:13

Zdravo! Ce bi radi kmalu poskusili pravo, domace oljcno olje, se lahko ta vikend podate v Dolino (Trst - Italija). Tam bo od cetrtka 08.05.03 do torka 13.05.03 tradicionalni praznik - Majenca. V sklopu praznika bo organizirana tudi obcinska razstava vin in oljcnega olja. Na razstavi dobite samo tista olja in vina, ki so prestala strogo selekcijo in odgovarjajo dolocenim kakovostnim parametrom. Tam lahko oljcno olje in vino kupite neposredno pri pridelovalcih, ki bodo imeli tam svoje stojnice. Splaca se poskusiti. Pa nikar ne sprasujte po olivnem olju, tam se prodaja samo oljcno olje! ribica

Morrigan  

član od: 25.4.2003

sporočila: 22

7. maj 2003 14:08

a kdo od vas kupuje domače oljčno olje? poznate koga, ki mu gre zaupat, da prodaja zares dobro olje? Morrigan

ribica  

član od: 31.10.2002

sporočila: 525

8. maj 2003 13:25

Jaz ga ne kupujem, ker sem med tistimi srecnicami, ki ga prideluje sama. Gotovo kakovostno oljcno olje lahko kupis na ze omenjenih Dnevih oljkarjev slovenske istre v Kortah nad Izolo. ribica

neznan uporabnik

8. maj 2003 20:44

ribica, a prodaš kak liter? :)

ribica  

član od: 31.10.2002

sporočila: 525

9. maj 2003 11:33

Letos smo celo proizvodnjo ze v naprej oddali. Ko bo cas za obiranje (po 15. novembru), pa lahko prides na pomoc in kak liter bo tudi zate. ribica

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti