24. jun 2003 11:19
Pozdravljeni!
Praznovanje je že nekaj časa mimo. Enkrat sem že napisal poročilo in ga poskušal oddati, pa je portalski programček javil napako, tako da je šlo vse pisanje v nič. Potem daljše obdobje nisem imel časa za pisanje, zdaj pa so se obveznosti malo sprostile in spet sem pri volji za pisanje.
Dolžan sem vam seveda poročilo o tem, kako smo se imeli. Prav fino. Povabljenci so se najbolj razveselili jabolčnega in borovničevega štrudlja, kar je še posebej presenetilo mojo ženo, ki sem jo komaj prepričal, naj naredi štrudelj po mojem receptu. Bila je mnenja, da se kaj tako preprostega pa res ne spodobi postreči.
Najprej naj seveda povem, da si tako pripravljeno praznovanje lahko organizira tisti, ki ima dobrega pomočnika in kar veliko časa, saj je nekatere stvari treba pripraviti že prejšnji dan.
Začeli smo z juho za reveže. Sestavljena je iz naribanega korenčka, gresa, začimb in "juhe". Ker je ta dokaj redko (nikoli) na jedilniku mojih povabljencev, so bili nad njo zelo navdušeni. Vsi razen otrok so hoteli "repete".
Nadaljevali smo s hladno solato v obliki "pašte na solato", kot je predlagala Janja. Skuhaš makarone, potem pa malo po hladilniku pospraviš in namešaš, kar imaš; kumarice, olive, eno tuno, žlico majoneze, koruzo, sir... Vse skupaj začiniš po okusu in postaviš na krožnike. Odločil sem se, da bom to postavil kot samostojno jed, čeprav je lahko tudi kot priloga. Ker se je makaronov kar dosti nakuhalo, je pašta ostala še za naslednji dan, ko so jo degustirali tudi sosedje. Kakovost ni bila naslednji dan prav nič okrnjena.
Prav za to praznovanje sem si zaželel nekaj iz primorske kuhinje: Pršut v teranovi omaki, ki smo ga enkrat jedli v Goriških Brdih. Recept sem našel na tem forumu, tako da je bila priprava dokaj preprosta in hitra. Zraven pršuta v teranovi omaki gre bela polenta, ki sem jo nadomestil z pšeničnim zdrobom-gresom. Ob tem se je razvila zanimiva diskusija okrog "bele polente". Kaj je to in kje jo kupit. V trgovinah osrednje Slovenije je nimajo. V Mercatorju so mi ponujali pšenični zdrob. Kot so me seznanili Primorci, gre res za belo polento iz bele koruze, ki pa jo pridelujejo in meljejo na zelo ozkem območju. Pri pripravi (pečenju) pršuta moraš biti zelo hiter, saj ga moraš peči le nekaj sekund.
Odrasli so imeli torej pršut v teranovi omaki z "belo" polento, otroci pa so navalili na čisti pršut, saj ga imajo zelo radi. Zanje bi lahko pripravil pršut v mlečni omaki, vendar ni bilo časa.
Čeprav sem bil pred praznovanjem nekoliko skeptičen o popečenih kruhkih, smo nadaljevali s kombinacijo pečenja mesa na roštilju s popečenimi kruhki. Kot sem že v prejšnjih temah, sem spekel različne vrste kruha (česnov, čebuljni, nadavadni, polnozrnati), ki sem jih nato še popekel na žaru. Na nekatere sem dodal še česnovo omako - maslo in česen, ki se je stopila in je še dodatno obogatila okus kruha. Pojedli smo samo dva kilograma čevapčičev in ražnjičev (roštilj je bil namenjen predvsem otrokom).
Za prilogo sva z ženo pripravila mehiško solato z rumeno sojo. Recept sem našel v brošuri za Žitove izdelke Natura. Zelo okusna in lahka, tako da jo priporočam. Pripravila sva jo prvič in sva bila navdušena, prav tako povabljenci.
Sladki del smo začeli s že omenjenimi štrudlji (jabolčni, borovničev), končali pa s čokoladno orehovo torto.
Koliko je vse skupaj stalo: Zaradi posebnih želja po pršutu je cena seveda narasla na okrog 15.000 sit skupaj s pijačo. Ker nismo ravno alkoholičarji, so šle v glavnem brezalkoholne pijače.
Ko sem pred pripravo praznovanja brskal po internetu, sem našel nekaj zelo zanimivih stvari. Še posebej sem se spraševal, kaj so jedli včasih na odročnih gorskih kmetijah pozimi. Dobil sem dokaj zanimive odgovore. Najbolj mi je bila všeč tema: Polenta od jutra do večera.
Če kdo v kratkem praznuje, mu želim lepo praznovanje. Pa še kakšno idejo o poceni praznovanju naj na ogled postavi.
LP.
Janez66