12. mar 2009 15:10
KetyP je napisal/a: |
Sem zadnjič tudi prisostvovala eni okrogli mizi, ki jo je ob dnevu varne rabe interneta vodila Vida Petrovčič, ki je zelo dobro povedala, da je vsekakor pametno z vidika starša preizkusiti stvari, ki jih uporabljajo tvoji otroci (pa čeprav se je izkazalo, da sin ni želel biti njen prijatelj ) - toliko v razmislek staršem; koliko dejansko veste, kaj vaš otrok dela na internetu?!KetyP |
Vidiš, mene so prav otroci nekako "zvabili" v ta štos, zato vem kako izgleda in funkcionira Facebook. Je pa pri tem, kar se zasebnosti tiče, stvar posameznika, kaj vse "postavi na ogled" obiskovalcem svojega profila. Pri registraciji se od posameznika zahteva veljaven e- mail naslov, ter ime, pod katerim se želiš predstavljati. Za vse ostalo (rojstni datum, šola, služba, interesi.....) se človek odloči popolnoma sam - ali bo to delil s vetom, ali pač ne. Prav tako vsak v svoje albume nalaga slike, če želi in tiste, ki jih želi, pa še "vidnost" vseh svojih podatkov ter ostalih vsebin, ki jih naloži v svoj profil, lahko regulira z raznimi mehanizmi in omejitvami "vidnosti".
Na kratko, sama ne vidim v tej zadevi nič kaj posebej spornega, če jo uporabljamo v razumnih mejah in ne zlorabljamo. Mislim, da psihično stabilni odrasli ljudje z odvisnostjo od tovrstnih zadev ne bi smeli imeti problemov - ni vse tak bav-bav. Kar pomislimo na tone neželjene in nenaročene pošte in telefonskih ponudb, anket ..., ki na naše (od bog ve kod pridobljene) naslove prihaja od razno raznih "readers digestov" , anketarjev, zavarovalničarjev in podobnih družb. Pa se je to nadlegovanje pričelo že davno, preden smo (če smo) svoje osebne podatke zaupali medmrežju.
Kar pa se mladine tiče - se strinjam, previdnost ni nikoli odveč in pri "vzgoji za medije" se ne smemo zanašati samo na šolo in učitelje, pač pa moramo mladim s svojo trezno presojo tudi starši pomagati, da se ne ujamejo v odvisnost medmrežnih virtualnih odnosov.
Zgled? Pri nas je tako:
mama: "Dol z računalnika, ena ura je več kot zadosti- saj sta se z vsemi prijatelji videla že v šoli"
otroka: " ja, in ti, ki komaj čakaš, da boš kaj pokomentirala na Kulinariki ? Tud ti si se že zjutraj "slišala" z njimi" Malo heca - ampak v resnici - pamet v glavo in v prste, pa nam internet ne bo grenil življenja, temveč bomo mi tisti, ki bomo odločili ali želimo, kaj želimo in koliko želimo od njega.
Mojca