4. mar 2009 14:20
hedonist je napisal/a: |
Tile naši predniki so bili eni veseljaki. Koliko stvari so označili za strupene. Zakaj nimam pojma, je pa morda to povezano z šparanjen. Ker je bilo življenje bistveno težje , ni bilo hiperprodukcije, megamarketov in vseh modernih pritiklin so se do vsak stvari obnašali silno racionalno. Sploh v Sloveniji kjer je bilo vedno več lačnih kot sitih. Zato sklepam, da so bile cime ,ki so poganjale iz čebulnic napoved nove sezone pridelkov in so bile kot take skoraj sveto malikovane. Bog ne daj, da bi ta delček ,ki je napovedoval nov plod kdo pojedel. Sej verjetno bi kakšen etnolog ali antropolog tole stvar bolje razložil od mene ampak tako si pač tole reč razlagam. LP hedonist |
Daj, hedonist, naštej mi nekja takih vraž, ki ne držijo več danes. res ne moreš vsega, kar je nekdo nekoč nekomu rekel, pripisati kar vsem prednikom. Za zelen krompir seveda še vedno velja, da ga ni priporočljivo jsti. pri nas nismo nikoli slišali za to, da naj bi zelenih delov česna in čebule jdli, recimo. Konnec koncev niti Atina ni povsem prepričana od koga je to slišala. Če sploh je in če ni česa pomešala.Jjaz vsekakor prednike, ki so bili v stiku z naravo, ki so znali porabiti vse uporabno, pa hkrati poskrbeti za to, da so imeli za setev, saditev....za prihodnjo sezono, dosti bolj cenim. nam ne bi šškodilo, če bi se pri njih vsaj malo bolj zgledovali. Ko se že v eni sosednjih tem govori o resničnih prihrankih.
In še mimogrede, odrasla čebula se je, ampak samo nekaj njih, posadila, da je zacvetela (čebula je dvoletnica, včasih triletnica), semenila in se je potem lahko doma pridelal čebulček iz tega semena. Prav tako so prihranili nekaj najlepših zeljnih glav, pa repo, korenje, kolerabo, peteršilj in še kaj. Spravilo se je seme najlepših koruz, fižola, boba, graha, tudi katera od najlepših solatnih glav je bila za seme. In še in še in še. Slovenija je prava zakladnica avtohtonih sort (si predstavljaš, pa iz J Amerike je še ne tako dolgo nazaj prišel) fižola. Imamo lastne sorte solate, motovilca, čebulčka, peteršilja,.....in še marsičesa. Kolikokart pomislimo na to, da so to sorte, nastale tako, da so jih vestne in skrbne kmetice v samooskrbni tradiciji vzgojile. In, kar je še kako pomembno, prilagojene so NAŠIM podnebnim razmeram. Zato pri nas bolje uspevajo kot velika večina tujih sort, ki preplavljajo naše tržišče. Tudi ta lista avtohtonih sort je pravzaprav naše kulturno bogastvo, ki se ga pa, si upam trditi, vse premalo zavedamo.
Ja, v časih hudega pomanjkanja (o katreih se nam ne sanja) so tudi z vražami poskrbeli, da je ostalo za seme. So bili pač odgovorni, naši predniki.
rimljanka - zasebno mnenje