Jaz pojem na dan kar veliko gob, vendar sem slišala da so težko prebavljive, zato me zanima koliko gob na dan je še zdravo zaužiti an ali so lahko ob prekomernem uživanju kakšne posledice.
nuvi
Jaz pojem na dan kar veliko gob, vendar sem slišala da so težko prebavljive, zato me zanima koliko gob na dan je še zdravo zaužiti an ali so lahko ob prekomernem uživanju kakšne posledice.
nuvi
11. feb 2009 17:23
veliko-200-250g, jem pa jurčke oz. šampinjone. nuvi
11. feb 2009 17:58
če ti paše zakaj pa ne??? petardica
11. feb 2009 19:08
Kaj pa pomeni "težko prebavljivo"? Hitin ni prebavljiv, ostalega pa gobe nimajo kaj dosti, razen vode. S o ni problem. Res pa je, da gobe ostanejo v želodcu skoraj najdalj od vse hrane. Če nimaš težav, res ne vem, zakaj se s tem obremenjuješ. Kakšne posledice bi pa lahko bile? Upam, da ne misliš, da se ti nalagajo v črevesju. Če ob toliki količini gob (ki nimajo nke velike prehranske vrednosti) sicer zadosti pestro in zdravo ješ, res nima biti kaj narobe.
11. feb 2009 19:33
Jaz sem mnenja, da so gobe začimba in toliko jih tudi pojem. Tudi pri nas pravimo, daso gobe "težke", jih rabim res kot začimbo. ursa40
19. jun 2009 10:54
A letos že kaj rastejo gobe? mejačka
19. jun 2009 11:57
Rastejo lisičke, jurčkov še ni a bodo kmalu. Je pa trenutno za gobarjenje neugoden čas, luna ni prava, mora biti mlada oz. prvi krajec. Pol pa rastejo da je veselje. Tako so me podučili moji prijatelji gobarji. LP hedonist
22. jun 2009 14:11
No, naj se pohvalim. V nedeljo sem nabrala pet malih jurčkov in za pest lisičk. Sem pa tudi jaz slišala da bolje rastejo takrat ko luna raste. mejačka
23. jun 2009 10:02
No tisti luni ne bi jaz prav veliko pripisovala rast jurčkov. Če so razmere idealne (dež nato vročina) mi tud luna ne more preprečit, da ne bi našla jurčkov. Letos so že pognali in to celo v visokogorju med samimi smrekcami. Jaz jih že ene 3 tedne nabiram vztrajno, pa seveda lisičk je ogromno, pa tudi golobic. Tale mraz pa bo malce upočasnil rast.
SILVA
Sporočilo je spremenil(a) tisdno dne 23. 2009 10:03
23. jun 2009 10:43
Gob ni dobro preveč jesti, ne zato, da jih ne bi mogli prebaviti toliko in toliko na dan, ampak ker z gozdne prsti vsrkavajo hranilne snovi in z njimi tudi težke kovine. Černobil je sploh zasvinjal našo okolico. Nanj smo že malo pozabili, kmalu po njem pa so ugotavljali povečano vrednost radioaktivnih snovi v gobah, prednjačila sta pšeničnik (ciganček, šampinjon) in kostanjevka, obe gobi sta precej priljubljeni pri nabiralcih. Seveda ni moj namen strašiti pred gobami. So še vedno odlična začimba (in priloga, kakor hočete) in v kulinariki nimajo nadomestila, ampak v zmernih količinah. Za mojo predstavo je zmerna količina ena gobja jed na teden ali dva. S pretiranim nabiranjem ne škodimo samo naravi, ampak na koncu tudi sebi. V tem pogledu so gojene gobe boljše. Toda tudi gojeni šampinjoni (ena redkih gob, ki jih lahko jemo surove) se ponašajo z nekimi snovmi, ki lahko poškodujejo gene. Torej jih jejmo zmerno. Nasprotno pa se nekatere druge gobe (na primer šitake) izkazujejo z zdravilnimi snovmi, a tudi te jejmo v zmernih količinah. Gobe so še vedno zelo neraziskane. Če pogledate gobje priročnike, nekateri starejši ocenjujejo kakšno gobo kot užitno, novejši pa iste gobe ne, ker so medtem v njej našli določene škodljive snovi ali pa se je v praksi pokazalo, da škoduje. Torej je treba gobe spoštovati, predvsem pa dobro poznati. LP Boris booris
23. jun 2009 14:24
Boris se popolnoma strinjam z napisanim. Drugač pa jaz te priročnike kar vestno prebiram in ugotavljam, da je veliko več gob včasih veljajo za strupene, sedaj pa so že pogojno užitne. Tako, da včasih, ko kakšno gobo prinesem domov, se starejši zgrozijo, jaz pa sploh ne vem, da je kdaj veljala za strupeno. Resnično pa nabiram samo gobe, pri katerih ni možna zamenjava. Če je samo 1 % možnosti, da je možna zamenjava, sigurno ne bo pristala v moji košari. Kar naj raste naprej v gozdu. Tako in tako pa nisem velika ljubiteljica gob v prehrani, sem pa velika ljubiteljica nabiranja gob in ko se začne sezona sem najmanj 3 x na teden v gozdu, tako da od mene imajo koristi predvsem prijatelji in sosedje.
SILVAKulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.
Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.
Kaj jutri za kosilo? | Trixi |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Hummus namaz
Pohorska omleta