Pomladni oblačilni report

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

10. feb 2009 9:19

Da se vrne na pomladno temo: če še kdo dvomi, da res prihaja pomlad:

zvoncek

trobentice

Slikano v nedeljo nekje v Beli krajini.

Atina

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

10. feb 2009 9:21

Pa če še kdo dvomi, jaz že veselo kiham in smrkam zaradi alergij, pomlad se bliža...

Aja, kupila sem si tekaško kiklco v živo rdeči barvi.

Loni Makaroni

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

10. feb 2009 11:10

V Lj so pa prišli kurenti. Vendelina jr.

piščanec  

član od: 15.1.2006

sporočila: 284

10. feb 2009 12:06

Preletela sem vse strani te teme, nisem pa nikjer zasledila, da bi bil še kdo mojega mnenja. Pri nakupovanju oblačil se zelo, zelo brzdam (ja, tudi meni je všeč, če si lahko vsako leto kupim nekaj novih kosov v aktualnih barvah, ker so tako poceni! - vendar tega ne počnem) iz več razlogov, najpomembnejši se mi pa zdijo 1. ljubezen do čistega okolja in varovanje narave (navsezadnje oblačila nastanejo iz materialov, ki jih je treba vzgojiti z veliko kemičnih sredstev in jih nato obsežno obdelati, da dosegajo tako kvaliteto, kot jo zahtevamo, jih seveda odpeljati do in od vseh vmesnih stopenj, dokler končni izdelek ne doseže police). Še en enako (ali pa še bolj) pomemben razlog je izkoriščanje revnih prebivalcev (in predvsem otrok!) za delo v nemogočih razmerah, tako sem se navadila, da na oblačilu vedno pogledam, od kod je in izdelek narejen v Kambodži, Bangladešu, Pakistanu ipd. (H&M roba in podobno sranje) vrnem na police, ne glede na to, kako mi je všeč (posledično v take trgovine skoraj ne zahajam več). Tako je moja garderoba zreducirana na nekaj klasičnih kosov v črni in še nekaj drugih barvah, za katere se mi zdi, da mi pristojijo in jih nosim, tudi kadar niso niti malo moderne. Kljub mojemu pogledu na vso oblačilno industrijo in modo, se pa zavedam, da je v marsikaterem poklicu ustrezno urejenost nujno potrebna, vendar je to problem, ki ga je potrebno rešiti ne tako, da se posamezniki uprejo in hodijo okrog "zanemarjeni" - ne po zadnji modi, ampak sistemsko (recimo srajce s kratkimi rokavi poleti v parlamentu ipd. ali pa nekajkratno podražanje oblačil zaradi fer plačevanja delavcev in vzgoje bolj okolju prijaznega bombaža), sem pa vesela, da sem trenutno v taki službi, kjer je to, kako si oblečen še najmanj pomembno. piščanec

Margot  

član od: 12.12.2008

sporočila: 260

10. feb 2009 12:15

No ja, niso samo oblačila "H&M in podobno sranje" izdelana v teh državah. Preveri Adidas, Nike, etc, pa kmalu ostaneš bos in gol. Margot

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

10. feb 2009 13:17

Piščanec, imaš vsekakor vso pravico do svojega mnenja in tu ni kaj. Se pa moraš v resnici vprašati, če si tako konsistentna in načelna tudi pri ostalih produktih. Ker baterije v mobilcih so btw narejene tudi iz tistih logov, od koder prihajajo oblačila, ki jih ti takoj zavrneš. Pa če pomisliš, koliko pravil o varovanju okolja se je ali pa se ni upoštevalo pri izdelovanju LCD ekrana na tvojem kompjuterju? Pa tista tkanina, ki je na sedežih tvojega avtomobila - kje misliš, da so jo naredili, če je pa ravno niso naredili, pa vsaj polovica vlaken (umetnih) prihaja od tam. In okej, če se pa voziš v ledrastem avtu - kje misliš, da so ustrojili usnje - v EU-ju usnjarne zapirajo zaradi tega, ker so okoljevarstveni predpisi + stroški dela tako zahtevni, da se tustega usnja ne da prodati. Pa tudi z veliko športi se človek lahko po tej logiki kar neha ukvarjati....(kje naredijo največ teniških žogic, tekaških copat, rokavic vseh vrst....?) Ja, je težko biti v resnici konsistenten. Se strinjam s tem, da obstaja velika verjetnost, da so v tovarnah v Aziji zaposleni tudi otroci (ta isti dvom - poudarjam, dvom - je legitimen tudi za Južno Ameriko) in da ima človek tu moralno dilemo. Ampak po drugi strani, a maš kakšno res boljo rešitev za na primer Bangladeš in izkoriščanje njegovih prebivalcev. In morda bi se veljalo malo brzdati pri poenostavitvah v stilu tretji svet je vseobsežna revščina in beda ni nobenega preboja. Take poenostavitve rade odpeljejo v eno belo večvrednost. Vem, piščanec, da ti nisi taka, ampak vseeno malo premisli. Vendelina jr.

piščanec  

član od: 15.1.2006

sporočila: 284

10. feb 2009 14:00

Vendelina, ne vem če je nujno potrebno, da si konsistenten pri takih odločitvah?! A potem je bolje, da če že ne morem pri vseh izbirah izbrati možnosti, ki je v skladu z mojo vestjo (recimo, ne morem si privoščiti enega zelo zelenega avta), da potem naredim vse narobe? Sploh pa ene stvari bolj služijo svojemu namenu, kot druge (o oblačilih v kontekstu te teme se ne pogovarjamo v smislu namena, ki mu služijo)... Pri oblačilih me je zmotilo predvsem pisanje v smeri: "Letos pa nujno rabimo tak pa tak plašč, pa te škornje, majico z V izrezim pa kar v omari pustite, letos se nosi pulije." Koliko virov je potrebnih, da se ena taka stvar naredi, potem pa z njimi delamo, kot da so z Lune padli in bodo šli tudi tja nazaj. Večino oblačil lahko namreč nosimo bistveno dlje, kot dopuščajo strogi modni standardi. Glede avtomobilov, mobitelov in drugega je pač tak, da bi se ravno tako lahko vsi malo bolj trudili, da se stvari uporabljajo smotrno in za svoj namen, ne pa kot modni dodatek, gre pač za napako v vrednotah. Tistega z Bangladešem nisem najbolj razumela (kakšne poenostavitve o bedi?), a misliš, da jim s tem delamo uslugo, ko za nas proizvajajo dobrine, ali kaj? Verjetno jih s tem ravno pehamo v bedo. Razne kulture tretjega sveta so čisto dobro shajale, dokler niso prišli kolonizatorji in jim pokazali "boljši način". Danes smo kolonizatorji pač potrošniki. piščanec

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6078

10. feb 2009 14:02

Načeloma se tudi jaz s piščancem ne strinjam. Res mi je grozno hudo, ker ne spoštujejo človekovih pravic in po eni strani izkoriščajo otroke in ženske. Pomisli pa, da s tem, da s temi nakupi, hranimo isto skupino ljudi. In če teh izdelkov ne bi bilo, kako bi samohranilka v Slo ali kjerkoli drugje po svetu z minimalnim dohodkom kupila karkoli za svoje otroke. Čevlji iz Italije, oblačila iz Francije in Nemški avtomobili so večino ljudem nedosegljivi. Napredek pa bo po mojem njenju prinesela v te dežele izobrazba, predvsem deklic.

Vanja

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

10. feb 2009 14:16

Jaz dam pa piščancu prav v tem, da se lahko trudiš biti dosleden (saj je to sopomenka besedi 'konsistenten', ne?) tam, kjer moreš, in tudi to bi moralo nekaj šteti. Recimo ločuješ odpadke, v trgovino greš peš in s cekarjem, papir daš otrokom za star papir... Če si ne moreš privoščiti ekološkega avtomobila, zato še nisi nič manj zaveden zagovornik naravovarstva. Kratke poti pač opraviš peš ali s kolesom.

Sicer ne vračam na polico stvari, ki jih naredijo npr. v Bangladešu, mi je pa odleglo, da nimam LCD zaslona (ga ne rabim, mi stari odlično dela), avto imam star čez 30 let in je leder kar lepo evropejski, mobilca praktično ne uporabljam (so mi ga kupili drugi)... Pismo, zdaj pa spet nisem moderna...  (Zadnji stavek je dodan samo zato, da se pogovor zasuče nazaj k zastavljeni temi, ki je sicer ne smetim namenoma)

tulka

piščanec  

član od: 15.1.2006

sporočila: 284

10. feb 2009 14:27

Mogoče bi pa v tej temi lahko namenili tudi kako besedo o tem, kako uporabiti oblačila iz preteklih sezon v letošnji (recimo z manjšimi predelavami in pravimi kombinacijami)? Ali pa kako kupiti kak kos, da ne bo po nekaj mesecih izgledal že čisto out? Oziroma, katere stvari so nujno potrebne, da izgledaš urejeno, elegantno ali športno sproščeno, ne da bi zato moral imeti nekaj omar raznih kosov oblačil? Verjetno bi kak nasvet bil več kot dobrodošel! piščanec

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti