Mv pečice

TORTICA  

član od: 5.8.2002

sporočila: 990

tema odprta - 21. feb 2003 9:08 | ogledi: 2.743 | odgovori: 14

V včerajšnji Auri me je zbodel članek o nevarnosti MV pečic. Pišem po spominu: v Ameriki (kje drugje?) so delali poskuse na mačkah. Polovico so hranili z mlekom pogretim izključno v mikrovalovkah, drugo pa z mlekom pogretim na klasičen način. Prve mačke so po nekem času shirale od lakote, medtem ko so druge lepo uspevale. Mikrovalovke delujejo na molekulo v hrani, ki jo transformirajo in tako uničijo informacijo, k ijo hrana vsebuje in ki jo kot tako kot hrana ima. Hrana torej ni več "hrana".

Sama sem pred nakupom prebrala veliko literature in argumentov za in proti in so prevladali tisti "za". Na nek način še danes tako mislim. Res je enostavno pogreti lonček mleka, to znajo tudi otroci (brerz skrbi, so že večji).

Se pa sprašujem : koliko bolj živa hrana je hrana, razkuhana v loncu? Saj vemo kaj je živa hrana: oreščki, sadje zelenjava-torej ne-preparirana hrana. Mleko je pa tako ali tako homogenizirano in pasteritizano (torej v osnovi spremenjeno beri pokvarjeno) in če grem še dalje, mleko je le za teličke in kvečjemu za nekaj let otroštva. Ampak če si otrok pri desetih zaželi lonček kakava? Jaz bi mu ga dala in ga tudi pogrela v MV.

Mislim da je pri vsej stvari treba gledati celovito. Torej poleg vse te preparirane in kuhane hrane (brez katere bi jaz oz. moja družina) težko zaenkrat še shajala, je pač treba jesti čimveč žive, surove hrane.

Kaj menite?

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

21. feb 2003 9:32

Kje pa danes še ni strupov? Tudi v t.i. bio izdelkih jih zagotovo najdemo, če ne drugače, jih pa "po zraku" prinese. Torej tudi surova hrana ni čisto bp. Saj pri nas doma je tudi skoraj vse "bio", samo moram poudariti, da stanujem v živosrebrni Idriji. Dodatki zagarantirani zastonj. Če torej zadevo še malce v mikrovalovni obdelam, verjetno ne bo konec sveta. Za moje pojme je mikrovalovna zelo uporabna zadeva in se ji ne bi odrekla za nič na svetu. LP Loni

Marinka  

član od: 3.9.2001

sporočila: 123

21. feb 2003 11:13

Mikrovalovno odnosno mikrovalovne pečice, ker sem imela tečaje na več pečic naenkrat delam že od leta 1972. Vsak dan jo uporabljam za pogrevanje mleka in drugih jedi. Nekaj hrane tudi skuham v mikrovalovni, ker je bolj okusna in obdrži več vitaminov in barv. Napisala sem 6 kuharskih knjig za kuhanje in uporabo pečic in zaenkrat sem še živa in nažalost nič ne hiram ali hujšam. Zato poenostavimo življenje saj je tako in tako prekratko za uživanje. Lep pozdrav Marinka Marinka Pečjak

pegasti  

član od: 7.1.2003

sporočila: 258

21. feb 2003 13:00

Pozdravljeni! Jaz si življenje brez mikrovalovke ne znam predstavljati. Hodim v službo, imam malega otroka in mož prihaja domov ob nemogočih urah. Za pogrevanje hrane je mikrovalovka v naši družini zakon. Pa tudi če se v zadnjem trnutku spomnim, kaj bi kuhala, vzamem material iz zmrzovalnika in na hitro odtajam (čeprav se to pri mesu obnese samo, če si zelo pazljiv). Kar pa se "informacij" v hrani tiče ... Hm, kako naj to povem obzirno? Večina nas pozna osnovna poglavja iz kemije o zgradbi molekul, pa tudi atomov. A mi lahko razložite, kje je tu prostor za "informacije"? Kemijska zgradba je kemijska zgradba in vezi v molekulah in med njimi so pač kemijske vezi. Zraven dodamo še nekaj znanja iz fizike o energiji, valovanju in interferenci, pa dobimo pogreto hrano v mikrovalovki. Res ne vem, kam bi v tem sklopu vključila "informacije". Kakšne informacije pa naj bi hrana sploh lahko nosila? Morda o izvoru živila, starosti krave, ki je dala mleko, ali njenem vzreditelju?! Mislim, da smo s takšno "znanostjo" začeli že krepko pretiravati. Hrana je za to, da imamo energijo in lahko preživimo. Samo to in nič več. Morda ima tudi še estetski in čutni užitek, če rad dobro ješ. Takšno je pač moje mnenje. Če sem koga s tem užalila, se opravičujem. Ali pa mi je tak človek pripravljen razložiti teorijo o "informacijah"? Mislim to, kje so shranjene v hrani in podobno. Tako. Jaz bom še naprej veselo uporabljala mikrovalovko in bila neskončno hvaležna njenemu izumitelju. Pa dober tek. Lenka Sporočilo je spremenil(a) pegasti dne 21. feb 2003 13:01:10

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

21. feb 2003 13:35

Hej, pegasti! Bi se kar strinjala steboj! Čeprav (takole malo za hec) bi bilo kar lušno, če bi pogrel hrano v mikrovalovki, jo pojedel in zaradi "neinformiranosti" shujšal. Adijo diete! No, šalo na stran: jaz mikrovalovko uporabljam že 17 let in sem še vedno zelo zadovoljna z njo. LP cervus

TORTICA  

član od: 5.8.2002

sporočila: 990

21. feb 2003 13:48

Ja, tudi jaz sem na hitro pomislila: če so mačke shirale od lakote (tudi slika nadvse suhe mačke je bila zraven), ni vrag da ne bi še človek kake kile dol dal....sicer pa me veseli, da delite moje mnenje. Tudi jaz se ne bi rada ločila od moje MV.Tisto o informaciji, ki naj bi bila v hrani pa ne vem... kaj pa tisti informacijski kozarci (jaz imam modrega) le kakšna iformacija je v tistem vzorcu vtisnjena na dnu in kako deluje na tekočino, ki jo naliješ v kozarec? Pa če pustimo vse znanje o kemiji na strani....

neznan uporabnik

21. feb 2003 18:44

Hojla, nekaj popravkov: studija je bila izvedena v Angliji in ne v ZDA. Skupino mack so drzali v sobi samo z umetno svetlobo in jih hranili z vodo in hrano ki sta bili skuhani v mikrovalovki (Slovenija je ena redkih drzav kjer macke hranimo z mlekom, ne vodo). Vsako segrevanje (kuhanje) hrane je nic drugega kot "bombardiranje" z razlicnimi valovnimi dolzinami, in vecina jih spremeni kemijsko sestavo hrane. Plinsko energija je zelo podobno kurjenju lesa, in omogoca proizvajanje hrane ki je lahko prebavljiva in se metabolizira. Elektricna energija je ocenjena kot manj dobra, in mikrovalovna energija je naslabsa, saj proizvaja veliko kolicino snovi ki se ne morejo metabolizirat v telesu tako imenovanih radioliticnih primesi (radiolytic by-products). Visoka energija mikrovalovk (ki tudi omogoca hitro pogrevanje) se namrec nagiba k temu da ionizira vse atome v molekularni sestavi hrane, in povzroci pretrganje vezi med molekulami in s tem spremeni kemijsko strukturo, na zalost popolnoma nepredvidljivo in brez kakrsnega koli kljuca (randomly enough to be unique). Kar nekaj teh novo-nastalih spojin je kemijsko oznacenih kot rakotvornih ali vsaj skodljivih. Toliko o kemiji - drugace pa tudi pri nas uporabljamo mikrovalovko, vecinoma za popkorn in riz ter pecen krompir, pogrevanje obroka sem in tja, a vse v mejah normale. Razloge za visok odstotek rakavih in ostalih oboljen na ameriskih tleh lahko iscemo v mikrovalovkah, a vsekakor moramo upostevat tudi vpliv prehranjevalnih navad, ekoloskih vplivov in zivljenskega okolja. Kot mi je povedal zdravnik na zadnjem splosnem pregledu: s tem da zivim sedaj v ZDA sem 2.5x bolj podvrzen boleznim srca in ozilja kot ostali zemljani. Vse skupaj pa je se vedno samo statistika in odstotki, saj cudezne krogle nima se nihce, od genetike naprej pa smo odvisni od veliko veliko pogojev... Sporočilo je spremenil(a) mtrutsch dne 21. feb 2003 18:44:52

TORTICA  

član od: 5.8.2002

sporočila: 990

21. feb 2003 21:14

Se opravičujem, pisala sem po spominu, zato sem nekaj stvari napisala netočno. Kar pa ne spremeni bistva oz. tega kar sem želela povedati oz. o čem sem želela razpravljati z vami. Sicer pa: Lep pozdrav v daljno Ameriko!

Darka  

član od: 28.9.2001

sporočila: 37

21. feb 2003 22:08

Oprostite, nisem vedela, da bi morala v 20 letih uporabe mikrovalovke po vseh "pravilih" shirati. Pri meni te "informacije" delujejo očitno kontra... Ah, jo bom še kar uporabljala! Lep pozdrav Darka

vid žalna ikona 

član od: 2.9.2001

sporočila: 57

22. feb 2003 4:07

Ştrah pred neznanim spremlja človeka najbrž že od odkritja ognja naprej. Ko so začeli izdelovati avtomobile, so časopisi svarili, da tako velike brzine človekov organizem ne prenese. Ko so izumili radio, so rekli, da poslušalce ubijejo radijski žarki (mimogrede - ti so sorodni mikrovalovnim). Razvoj tehnike pa se zaradi tega strahu ni ustavil. Enako velja za mikrovalovke. Snov se segreva tako, da molekule v njej nihajo in se tarejo. Ne glede na vir energije. Pin segreva zelo hitro, torej bi moral tudi škodovati. Konec koncev lahko tudi z mikrovalovko kuhamo počasi. Mikrovalovi bi škodovali človeku, če bi delovali neposredno na njegove strukture, vendar nas oklep pečice varuje pred žarki. Glede študije z mačkami: kadarkoli citiramo študije, moramo navesti vir, ime, čas in objavo. Sicer je to samo "rekla-kazala". Glede mtr. pripombe, da je v ZDA največ bolezni srca, raka zaradi teh pečic. ZDA niso na prvem mestu, to je Japonska, ta ima največ MV pečic, a ima najmanj teh bolezni na svetu (kar velja le za Japonce na Japonskem, ne pa za J. v ZDA). Vid

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5192

24. feb 2003 15:48

Dragi Mtrutch, seveda se v kemijski analitiki uporablja mikrovalovni razklop vzorcev. Tudi radioliza obstaja, tudi povsem brez mikrovalovnih pecic. Saj imata generalno gledano tudi yugo 55 in space shuttle nekaj skupnega - nekaj skurimo, nekaj poci, pa se stvar premakne v to ali ono smer. Do tod pac seze moje znanje strojnistva. Do kod seze tvoja fizika, pa niti pod razno ne morem ocenjevati. Ne vem, kaj naj pocnem z dobrimi in slabimi energijami, ali je elektrika iz Sostanja dobra, iz Krkskega pa slaba? Ali obratno? Dobre in slabe energije sodijo v mejne znanosti ali pa ze malo cez. Ce vtaknes glavo v prizgano mikrovalovko, je najbrz res ne bos vec sam potegnil ven, ampak saj tudi krompirja iz vrele vode ne pobiras z golo roko, ne? Pa ceprav si jo zavrel na drva. Torej - 100% navijam za Vida. Z avtorji poucnih studij na plano! Tako se take stvari pac pisejo (tudi v kemiji - ce tam omenis radiolitic byproducts, pa ne poves od kod in kaj, jih dobis po smrcku). Zato tudi ne moremo razpravljati o tem, ali Americane bolj mori pomfrit ali kuhan krompir iz mikrovalovk. ker govorimo pac tako malo povprek pa malo po svoje. Ker smo na kulinaricnem forumu, bi si tu pac na temo hrane zelela resen pristop. Ali bi lahko o tem napisal nekaj nekdo, ki resnicno ve, o cem pise? Lep pozdrav, Sonja Sonja Lojen

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti