Moj vrt

moderator2  

član od: 12.3.2010

sporočila: 710

23. avg 2016 13:32

Naslov teme je MOJ VRT, prosim, vrnite se k temi.

MiriBon  

član od: 25.10.2011

sporočila: 1764

23. avg 2016 13:46

anka je napisal/a:
Če bi želeli poizkusiti rešiti vsa živa bitja, je treba pričeti na vrhu, ukiniti industrijo, transport, izkopavanje dragih kamnov, kjer se uniči ogromno živeža, prenehati s sečnjo drv, prenehati segrevati domove in zmanjšati človeško populacijo, naprimer na način, kot jo imajo uvedeno na Kitajskem. Nazaj k naravi. Hodili bomo peč in ročno obdelovali površine. Ukiniti odlaganje smeti v morje. Na to kdo pomisli? Kaj se tam dogaja? Kako žival trpi?

Vem, da sem s tem vplivala na okolje, sem pa pomagala materi, da se ji kaj ne pripeti, ker ima tako močno alergijo na pike, torej najbolje da pusti rast gnezdo in s tem ogrozi še ostale vrtnarje okoli.

Nič ne rečem, lahko da so mirna bitja, ampak če sedi na nekem listu, ko ga primeš, se brani, samo primer.

Vem, kaj je tvoj point. Zavarovanje živali. Ampak treba se je potem zavzemati, da niti ena njiva ne bo nikdar več poškropljena, ker tam je mnogo organizmov. Da ne bo niti eno drevopodrto, ker mogoče na njem gnezdi ptica, itd itd.

Sama zelo redko kupujem kemikalije, tudi dom čistim tako, da če kupim čistilo, ga uporabljam redko, raje kis za vlaganje. A tudi če bi poklicala strokovno pomoč, bi oni ravnali, kot sem jaz. Šlo se mi je zavarovati sebe in ljudi okoli mene.

Razumem vse, rada imam naravo, zgrožam se, kaj se dogaja z njo, kako eni delajo z njo. In ravno mene si našla z zagovarjanjem narave in njenih bitij.

Treba je imeti rad ljudi in živali. Pa mnogi pogosto pozabljajo na ljudi.

Žal sem bila dolga z zapisom, žal je tema speljana izven glavne tematike, ampak našla sem nasvet in hvala, sem ga dobila.

Lp.

 

NutellomAnka

Oj, umiri vajeti, ženska! Ni treba iti na polno defenzivo, konec koncev te ne obtožujem neusmiljenega pobijanja vsega živega na tem svetu.

Moj 'point' je bil samo, da bi lahko poskusila druge, manj invazivne možnosti, preden greš po liniji najmanjšega odpora na 'pok, tresk in špric' po moteči in v določenih pogojih nevarni tarči (me sicer zanima - bi s sprejem šla tudi nad čebele? Predvidevam, da bi bili njihovi piki za mamo namreč enako nevarni).

Za konec pa velja pri ravnanju - bodisi ohranjanju ali pa uničevanju - okolja, o čimer se vrti veliki del tvojega zapisa, tale kratek, a pomenljiv zapis - 'be the change you want to see in the world'. Samo zato, ker je ogromno negativnih stvari izven naše neposredne kontrole, se ne vrže puška v koruzo z izgovorom 'kar sam delam, nima nič (kaj dosti) vpliva na širšo sliko. Konec koncev, če bi vsi tako gledali na stvari, bi bilo stanje še veliko bolj porazno, kot trenutno je.



~People will hate you, rate you, break you, and shake you. How strong you stand is what makes you.~

Sporočilo je spremenil(a) MiriBon dne 23. 2016 13:47

katrin11  

član od: 3.1.2010

sporočila: 2351

23. avg 2016 14:13

Kaj pa tisto, da za lep vrt mora vrtnar imeti ostre škarje (žago), pa trdo srce?  To velja za rastline in ne za škodljivce.  

 

Katrca11

darjuška  

član od: 4.7.2005

sporočila: 1188

27. avg 2016 12:38

današnji 20 minutni obhod vrta - njive (veliko je ostalo še tam). Če je kdo iz okolice Cerkelj na Gor, lahko dobi nekaj paradižnika, ker mi ostajajo. Pa še igra narave - Miki miška z ene strani črna, z druge rdeča

 

http://www.mojalbum.com/tajda

čebulka  

član od: 31.1.2009

sporočila: 879

20. sep 2016 8:51

mene pa zanima,kako vam kaj kaže na vrtu meni bo vsa endivija zgnila pa radič tudi

radič sem sejala 2x,komaj kakšen je prišel ven,potem sem kupila nekaj flanc in nekaj flanc endivije-

vse lepo zrastlo,glave radiča krasne potem pa v enem tednu vse gnilo,kar pa ni zgnilo so napadle gosenice

paprike so bile bolne,sem jih pošpricala pa ni bilo kaj dosti bolje,potem pa so zbezljale in so skoraj meter visoke in nekaj jih je gor-v bistvu so začele delati šele avgusta (rumena babura),zelena babura (kupljena) je pa taka,kot sem jo posadila,zrasla ni niti za cm

edino paradižnik je še kar obrodil pa fižol tudi

kaj takega na mojem vrtu še ni bilo,pa vrtnarim že ene 15 let

lep pozdrav

čebulka

lartep  

član od: 19.11.2008

sporočila: 165

20. sep 2016 9:18

Moj vrt si je po nedavni toči kar lepo opomogel. Sadike radičev in endivje sem porezala, štrucarja hitro porabila. Motovilec lepo raste, imam pa problem z radiči.

Sadike dobim pri tašči, njej začne takoj delat rdeče glavice, moj pa bezlja v luft z zelenimi listi. Vsaj trikrat ga moram porezat, potem pa šele proti zimi začne delat glavce. Zakaj tako pozno?

lartep

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17810

20. sep 2016 14:02

Očitno imaš drugo sorto, lartep, kaj drugega mi ne pride na misel.

rimljanka

babka1951  

član od: 22.8.2012

sporočila: 6950

20. sep 2016 14:18

Tud pri meni letos moj vrtiček štrajka....v tisti visoki gredi imam blitvo od spomladi, endivijo, glavce radiča...tolk kilavo je vse....gnije, da to verjet ne morem....trgam une spodnje listke, čist nič ne raste....

 

"Pomembna je pot, po kateri hodiš, in ne kraj, kamor greš."

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15347

20. sep 2016 14:36

Jaz pa sem letos pobrala ogromno fižola, paradajz pod streho se je obnesel za precej omake in solate ( ene 10 kg),endivijo poletno bomo skoraj pojedli, je tudi spodaj rjava postala, nova pa je super, lepo napreduje. Ostala pa mi še raste- jo imam pa pod loki in kopreno. Bučk in kumar sem imela veliko, paprike tudi ( letos sem sadike kupila v Merkurju - zelo lepe), mi pa rjavi zelena, por je tudi nekam siv. Korenje je lepo delalo, nato pa se je osušilo in zelo malo pridelka. Blitva je velika, varadžinsko zelje je tudi lepo, okra tudi. Edino pesa pa štrajka.

Se pa črna redkev lepo debeli, brstični ohrovt pa je že konkreten. 

Po moje je pri radiču sorta, moja mami pravi, da ga tudi večkrat poreže, če preveč podivja. Jaz imam šele sedaj konkretno zrele radiče posajene poleti, novi pa bodo vprašanje kdaj godni. Po moje so te spremembe, enkrat hladno, drugič vroče, da v vrtu ne bo nič več kot smo bili vajeni. 

 

 

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

kara  

član od: 26.11.2005

sporočila: 725

21. sep 2016 11:09

Srečna Trixi, najbolj sem ti fauš (pa ne čisto zares) fižola. Jaz letos čista nula. Eno ogromno zelenje, gor nič.

Gnije pa mi paprika, pa tudi ne vem zakaj. Jo imam v loncih in pod streho, tako da zalivanje kontroliram.

Na visoki gredi imam dve sadiki kodrolistnega ohrovta, tistega, ki mu trgaš liste in raste v višino neprestano. Sedaj je velik že več kot pol metra. Samo jaz ne vem, kaj naj z njim. Verjetno bi tudi prezimil. Zasede mi veliko prostora in bi ga najraje populila pa ajd v kompostnik.

Drugo leto bom skrbneje načrtovala kaj zasaditi.

kara

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti