Moj vrt

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

23. jul 2014 15:07

Če napad plesni na paradižniku ni prehud se še da pomagati s sodinim škropivom. Obrati je treba obolele liste in plodove ter ostrgati črne lise na deblu (če je celo črno žal ni več pomoči) in rastline nato temeljito poškropiti, tudi spodnjo stran listov in stebla, sploh ostrgane dele. Recepte in navodila najdete na internetu. Na tak način sem dva tedna nazaj rešila sosedin balkonski paradižnik. Od tedaj je pod streho, lepo zori, bolezen se ni vrnila.

Škropljenje je treba ponavljati po vsakem dežju. Na ta način boste sadike obdržali tako dolgo, da boste poskusili vsaj nekaj plodov. Upajmo pa, da bosta avgust in september bolj naklonjena paradižnikom in da bodo rešenci vzdržali do pozne jeseni.

Za tiste, ki jih gojite v posodah: umaknite jih izpod dežja, tudi če to pomeni, da bodo dobili le malo sonca.

Cila

tedyka  

član od: 23.4.2009

sporočila: 2011

23. jul 2014 19:49

Maline so letos lepo obrodile in sedaj že tudi na veliko odgnale nove poganjke, ki bodo rodili naslednje leto. Ker so res goste in še vedno močno odganjajo, me zanima, če lahko te stare izrojene poganjke, ki tudi že rumenijo porežem, da lahko grme tako vsaj malo razredčim. Ponavadi sem te letošnje rodne veje izrezala spomladi, ko so bile suhe, letos pa je to čisto drugače (kot skoraj vse na naših vrtovih).

Lep pozdrav

tedyka

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

23. jul 2014 21:31

pri nas vedno porežemo veje po zadnjem obiranju malin. Letos smo jih že.

Lisa

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

23. jul 2014 22:00

tedyka, nujno jih izreži, čimbolj pri tleh, s tem se med drugim preprečuje ali omejuje prnso bolezni. Imaš 2x rodne maline? Bodo novi poganjki letos rodili? Ker, če bodo, jih jeseni (ali spomladi) porežeš tik pod mestom, do kamor so rodile in spomladi se potem razvejijo in obilno rodijo.

rimljanka

tedyka  

član od: 23.4.2009

sporočila: 2011

24. jul 2014 5:44

Mislim, da rodijo samo enkrat, ker jih ponavadi druga leta zelo utrudi vročina v teh kasnejših mesecih. So pa letos ti novi poganjki že kar veje in bistveno večji kot druga leta zaradi tega ugodnega vremena. Bom to kar takoj naredila.

Obema hvala za nasvet, se mi je kar zdelo, da bo tako. Sedaj pa rokavice na roke in veselo na delo.

 

l.p.

tedyka

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

24. jul 2014 10:20

No, saj boš voidela, če bodo jeseni letošnji poganjki nastavili cvetove in rodili, potem so dvorodne. Letos jeseni in naslednjo pomlad, potem jih porežeš. Pri nas jih pogosto jemo še tja v konec oktobra, če je le vreme primerno. Ni pa jesenski rod posebno obilen, sploh v primerjavi s pomladanskim.

rimljanka

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15350

24. jul 2014 17:55

Pozdravljeni! 

V tednu dni bom pobrala ves grah( telefon) in me zanima ali lahko še posadim kako zgodnjo sorto ( mali provansalec) ali bo za letos prepozno? Namreč naslednjo nedeljo odhajamo za 14 dni za dopust in bo vmes vrt počival! Zanj bosta skrbeli hčerki...

Če ne, bom imela dve veliki gredici prosti bodisi za zelje, nizki fižol,  morda že za motovilec ....? Endivijo in radič sem že posadila....

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

JanisJoplin  

član od: 20.1.2011

sporočila: 1953

24. jul 2014 18:45

Tudi jaz imam letos probleme s paradižnikom. Posajene imam v velikih loncih na pokriti terasi (ravno zaradi dežja), zrastli so lepo,k cvetijo že kakšen mesec, ampak na 7ih sadikah ni niti enega ploda. Zdaj, ko sem prebrala, da imate nekatere podobne probleme, bom poskusila s potresanjem in čopičem, upam da še ni prepozno.

 

Zanima pa me, če veste, zakaj korenje poka? Sicer so kar veliki koreni, ampak so skoraj vsi razpočeni do sredice.

JJ

megi  

član od: 9.10.2001

sporočila: 334

24. jul 2014 20:24

Trixi iz lastnih izkušenj ti ne priporočam sadit graha ( škoda semena). Pepelovka, ki se že sedaj pojavlja grah zelo rada napade in uniči rastline.

martina

babka1951  

član od: 22.8.2012

sporočila: 6950

25. jul 2014 11:28

Janis, gredico na katero boš sejala korenje, je dobro obdelati že v jeseni, če boš spomladi sejala korenje, na malo pred tem obdelano in pognojeno s hlevskim gnojem, se to rado zgodi.

Korenje v rasti potrebuje dovolj vlage. Če po daljši suši nastopijo močnejše padavine, je tudi to vzrok, da korenje popoka.

Trixi, jaz tudi graha v tem obdobju ne bi več sadila. Morda lahko še enkrat poizkusiš posaditi nizek fižol.

"Pomembna je pot, po kateri hodiš, in ne kraj, kamor greš." babka1951

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti