Moj vrt

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

30. jun 2009 14:41

Počasi bomo pobrali grah ( smo že ), bob, nekaj krompirja in imamo mesto se naslednjo setev. A že kaj planirate?

ežoj

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

30. jun 2009 14:51

Reca je napisal/a:
Jaz vse pošpricam s preslico preventivno. Tako pravijo v Ajdi. Preslico kuham 20 minut, čaj ohladim in razredčim z vodo. Pol litra čaja in 5 litrov vode. Špricam pred dežjem (zdaj je itak težko določit kdaj je pred in kdaj po dežju) in sicer 3 dni zapored. Teden do deset dni premora in ponovno.lp Vesna

Reca, mi lahko, prosim napišeš, kakšna je ta koncentracija čaja (mislim - približno koliko preslice skuhaš v recimo 1 litru vode)? Res namreč nimam predstave ali gre za nekaj rastlin ali večji šop ...

Mojca

RadaJem  

član od: 12.6.2006

sporočila: 1338

30. jun 2009 14:58

Kopiram od tule: http://www.slonep.net/vrt.html?lev0=1&lev1=11&lev2= Škropivo iz njivske preslice. Njivska preslica vsebuje veliko kremenčeve kisline. Uporabna je za zatiranje plesni, rje, škrlupa, pršic in rdečega pajka (na sadnem drevju). 1 kg sveže ali 150g posušene preslice namočimo preko noči v 10 litrih vode. Zjutraj poberemo preslico in jo skupaj z delom nastale tekočine kuhamo. Počasi naj vre 30 minut. Vse skupaj ohladimo (pokrito) in primešamo preostanek tekočine. Nastalo tekočino razredčimo v razmerju 1:5 (1 liter tekočine razredčimo s 5 litri vode). Precedimo in ob sončnem vremenu poškropimo prizadete rastline. Če prvo škropljenje ni učinkovito, ponovimo. Dobre rezultate dosežemo tudi, če škropivo mešamo s škropivom iz kopriv v razmerju 1:1. Veliko sreče, MamaF, pa poročaj, kako bo. Lp, RadaJem

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

30. jun 2009 15:15

Hvala!!! Bom poročala - zdaj moram najprej na lov za preslico (na Krasu je ni ravno dosti, a jo bom že izvohala).

Mojca

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5048

30. jun 2009 16:21

Tudi na našem vrtu je prišlo do resnih težav- na enem paradižniku, ki je sicer na oko super lep in neverjetno lepo raste, listi so temno zelene barve sta se pojavila dva paradižnika-plodova ki sta na spodnjem delu povsem črna . Vrt je sicer bolj v domeni žene , jaz roko na srce se ne ukvarjam dosti z njim ampak vskočim, ko to zahtevajo okoliščine. Tudi tokrat sem ravnal odločnio- sadiko paradižnika, no pravzaprav že kar odraslo rastlino veliko skoraj dva metra, na kateri je bilo za dobri dve kili paradižnika sem nemudoma izruval in uničil (kremiral). seveda pa je zdaj bojazen kaj je z drugimi sosednjimi paradižniki in ali bomo letos imeli sploh kaj pridelka. Živim v osrednji Sloveniji, do sedaj nekih hudih težav s to nadlogo na našem vrtu nismo imeli. Kaj naj storim, kako v boj proti tej težavi. Hvala za vsak dobronameren nasvet. LP hedonist

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

30. jun 2009 16:55

Hedonist, jaz se bom držala kar nasvetov Rece in RadaJem in poskusila s preslico! Vabim te v skupni boj proti nadležnim glivam, če si za to.

Sicer sem včeraj videla, da obstajajo tudi razni že pripravljeni izdelki za boj proti glivičnim obolenjem, pri paradižnikovi oz. krompirjevi plesni priporočajo take na osnovi bakra, pa tudi ena bolj "bio" varianta - na osnovi njivske preslice - obstaja od Plantelle.

http://www.klubgaia.com/index.php?tip=diagnostika&

Tole sem še našla:

http://www.agroruse.si/index.php?option=com_content&

http://www.fito-info.bf.uni-lj.si/Prognoze/pr

Pa še stara tema s Kulinarike (na to temo)

http://www.kulinarika.net/forum/topic.asp?TOPIC_ID=1075

 

No, jaz bom vsekakor poizkušala zadevo rešiti brez strupov. Upam, da bo v bodoče tudi vreme končno bolj suho in nam bo pomagalo pri borbi s temi zoprnimi plesnimi.

Mojca

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

30. jun 2009 17:03

 

dzoana je napisal/a:
mamaF, mislim da gre pri tvojih paradižnikih za pomanjkanje kalcija. Pomaga če poškropiš z listnim gnojilom Foliar Kalcij.lp dzoana

Dzoana, zdaj mislim pa, da je v mojem primeru krivo res to, kar praviš ti in ne plesen. V eni stari temi sem našla tole :

nasha je napisal/a:
Nič še ni izgubljeno. Če je paradižnik črn na spodnjem delu,je to znak , da v zemlji primanjkuje kalcija. Kupi foliarno gnojilo s kalcijem lahko je zraven tudi bor. Po listih dobro poškropi v večernem času ne po soncu, da ne narediš škode. Postopek ponoviš po 10 dneh. Foliarno gnojiš zato,da je učinek hitrejši.Če pa so lise na paradižniku rjave je pa to plesen ,ki bo okužila še ostale rastline.Takole izgleda pomanjkanje kalcija. Črna lisa na spodnjem delu paradižnika.nasha

No, se bomo pa borili s preslico, pa še s kalcijem hkrati :)

Mojca

Sy  

član od: 11.12.2003

sporočila: 1057

30. jun 2009 18:54

Preslica mora bit nabrana pozno poleti, ko ima v sebi veliko kremenčevega "peska" -kristalčkov ali nekaj takega, ki se baje celo čuti pod prsti, če rastlino zmečkamo. Zdaj le-tega nima dovolj. Obstaja tudi močvirska preslica, ki pa za ta prevretek ni dobra, biti mora njivska preslica. Sy

branka171

sporočila: 218

1. jul 2009 0:21

Močvirska preslica ( E. palustre ) je strupena branka171

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17810

1. jul 2009 6:13

No, obstaja veliko vrst poreslic, v Sloveniji uspeva 9 vrst, samo njivska (Equisetum arvense) je uporabna za pripravke v vrtnarstvu, pa seveda tudi v zdravilske namene. V vsaki lekarni dobite suho, za prelivke, uporana je pri teževah z ledvicami.

rimljanka - zasebno mnenje

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti