Moj vrt
11. mar 2014 18:56
Hvala, elaphus~
Life is war against boredom~
11. mar 2014 20:37
MiriBon, "soba" je izraz za njihove testenine iz ajde pa tudi za ajdo samo (nisem mislila, da se poje več ajde kot riža, ampak med državami je najbrž vodilna po porabi ajde).
Ne, ne, nisem se zmotila, o takih rečeh se pač ne motim. O tatarski ajdi pa tole: prav kmalu bo 200 let od "leta brez poletja", ko je v Indoneziji eksplodiral vulkan Tambora.
V tistih letih je potem baron Žiga Zois med naše kmete uvajal mešanico tatarske (ponekod je dobila zato ime cojzla) in navadne ajde, ker prva prenese še nižje temperature. Taka mešanica se je ponekod po Dolenjskem sejala menda nekje do 60. let prejšnjega stoletja. Zdaj ja Rangusov mlin edini v Evropi, ki obvčlada pripravo plodov tatarske ajde (ki ima manjša zrna, je bolj grenka in prav zelenkasto moko dobimo iz nje) za uporabo. Tudi čaj iz nje je zdravilen, vsebuje nekajkrat več kvercetina in rutina (močna antioksidanta) kot navadna ajda. Še tole je vredno prebrati in poslušati. Pa še tole.
rimljanka
11. mar 2014 21:17
Ja, za sóbo sem pa že slišala....
Najlepša hvala za povzetek in pa seveda povezave. :)
Sem iz Dolenjske, tako da me je kar sram priznati, da še nikoli nisem slišala za tatarsko ajdo....Rangusov mlin bom zagotovo šla pogledat, tatarsko ajdo pa bom preizkusila takoj, ko porabim ravno danes kupljen paket navadne.
Life is war against boredom~
11. mar 2014 21:26
Priporočam ti, da dodajaš po malem tatarsko ajdo navadni, beli moki, pride lepo zelenkast kruh, to je na enem od linkov.
rimljanka
12. mar 2014 0:19
Res z zanimanjem sem prebirala vse o ajdi, hvala vsem. Rimljankina pomoč je vedno izčrpna, pa tudi ostalim hvala za napisano. Večkrat se zalotim, da sem tisti košček zemlje dobila prepozno, pa tako težko mi je, ko gledam, kako delajo nekateri z njihovim poljem. Pa še tiho moram biti, ker ni moje.
Ne morem si kaj, še tole bom vprašala: Na delu polja, takoj za zadnjimi hišami, so zgradili "začasno ekološko čistilno napravo" za kanalizacijo, dokler ne bo narejena prava zbirna čistilna naprava. Tisti del polja je prerasla rastlina, ki sem jo po iskanju v literaturi in Googlanju spoznala za divji sirek.
Že mogoče, da čisti odplake, a je tudi zelo agresivna. Seli se naprej po polju, posebej ji paše med balami sena, kjer zastaja voda. Tudi ob svojem zelniku sem odstranila že nekaj rastlin, to ni tako enostavno, zelo močne korenine ima. Ogromno semena naredi in me je strah, če se bo razširila. Ali se bo rastlina sama ustavila, ko bo čistilna naprava gotova?
Ne vem, če je prav, da tole sprašujem na temle forumu. A tu pišete tisti, ki imate radi vrt in domačo zemljo.
Katrca11
12. mar 2014 6:31
Rimljanka, a potem je Bio ajda od Biotopa tatarska ajda - svetlozelena zrna?
robida
12. mar 2014 6:37
Robida je napisal/a: |
Rimljanka, a potem je Bio ajda od Biotopa tatarska ajda - svetlozelena zrna?
|
Ne, to ja navadna ajda, ki so ji obtolkli semensko ovojnico. Pa slovensekm tradicionalnem načinu se ajdova kaša dobi tako, da se najprej skuha, potem se olušči luščibne, zato je taka ajda roza-rjavkasta, nekako mat, prosojna, ta, od Biotopa pa je belkasta z zelenim nadihom.
Tatarsko ajdo ima pri nas le Rangusov mlin in nihče drug.
rimljanka
12. mar 2014 7:43
Ja, bio ajda je (kot sem ugotovila nedolgo nazaj) dejansko res samo 'ajda' in ne ajdova kaša, razlika v okusu je pa precejšnja, saj je slednja pražena oz. skuhana in ima precej močnejši okus, medtem ko je bio različica veliko bolj blagega okusa.Smešno, kako sem se v mlajših letih ajde branila zaradi tega značilnega okusa...zdaj pa mi gresta obe različici zelo v tek.
Imam pa še eno vprašanje glede atatrske ajde, in sicer me zanima, ali zaradi grenkejšega okusa morda ni tako zelo primerna kot samostojna jed z npr. popraženo zelenjavo oz. gobami, pripravljena v solati ipd. Jo je mogoče pametneje mešati z navadno (bio) oz. jo uporabljati pri peki kruha, kot si svetovala?
Life is war against boredom~
12. mar 2014 8:21
Bi rekla da, raje jo mešaj. Vsekaor pa poskusi, morda ti bo pa všeč. Saj ravno te grenčine so tiste, ki ji dajejo vrednost. Se ni zastonj skozi stotine generacij "mučila" na visokih nadmorskih višinah Himalaje in kljubovala ostri klimi in močnim UV žarkom.
rimljankaKulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.
Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | johana |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Mini čokoladni hlebčki
Pirini svaljki s pršutom