Moj vrt

buci  

član od: 13.6.2002

sporočila: 141

10. jul 2013 8:09

Zakaj, nekateri se še čisto majčkeni ( 5 cm) plodovi bučk "zgubajo" in porumenijo, tako da jih moram odtrgati. Teh je cca 1/3 vseh.

Hvala!   Stanka

Johanna  

član od: 14.5.2013

sporočila: 377

10. jul 2013 10:11

To je kar pogost pojav pri plodovkah, predvsem ob obilnem deževju. No ja, tega letos ni bilo ravno v izobilju.

Bi rekla, da v tvojem primeru, bučkam, oziroma zemlji primanjkuje kalcija.

Nabavi si kakšno gnojilo. Jaz prisegam na organsko bio gnojilo, ki ga dodam okoli rastline in zalijem.

Seveda pa dopuščam možnost, da gre za kakšno izmed mnogih bolezni, ki napadejo rastline.

Za to pa so strokovnjaki v kalijinih [Kalia] lekarnah.

Johanna

golubić  

član od: 13.5.2007

sporočila: 1276

11. jul 2013 20:00

Moje bučke lepo cvetijo in ko zrastejo kakšnih 7-9cm in so še tenke začnejo gniti od cveta navznot(ne vem če sem prav napisala .Pa vem da ni zaradi dežja tudi nisem veliko zalivala -ne vem kaj jim je .

golubić

zmajcica1  

član od: 20.12.2010

sporočila: 52

11. jul 2013 22:54

bučke gnijejo zaradi pomanjkanja kalcija.

tudi jaz sem imela vedno probleme z njimi.zgnilo mi je 90% plodov.na vsakem grmičku sem imela le 1-3 plodove.

letos uporabljam listno gnojilo od cvetala in je gnilih res malo.je pa za dodajanje gnojila že prepozno.saj ga je treba začeti dodajati preden se  plodovi sploh pojavijo(v navodilih piše da se doda le 3 krat na sezono) zadnja runda pa se doda 1 teden pred obiranjem.

zmajcica1

rag_doll  

član od: 24.8.2011

sporočila: 505

12. jul 2013 14:55

Johanna je napisal/a:

To je kar pogost pojav pri plodovkah, predvsem ob obilnem deževju. No ja, tega letos ni bilo ravno v izobilju.

Bi rekla, da v tvojem primeru, bučkam, oziroma zemlji primanjkuje kalcija.

Nabavi si kakšno gnojilo. Jaz prisegam na organsko bio gnojilo, ki ga dodam okoli rastline in zalijem.

Seveda pa dopuščam možnost, da gre za kakšno izmed mnogih bolezni, ki napadejo rastline.

Za to pa so strokovnjaki v kalijinih [Kalia] lekarnah.


Johanna

 

Bi znale kumare imet isto težavo? Prav tako mi majhni plodi začnejo gnit/rumenet. Bi lahko za prvo pomoč zdrobila jajčne lupine in zmešala z vodo in jim s tem prilila?

rag_doll

Johanna  

član od: 14.5.2013

sporočila: 377

13. jul 2013 0:00

Zmajčica1, po napisanem bi rekla, da ni prepozno. Poglej, [moje osebno mnenje], če se lahko zadnja runda od treh, dodaja teden pred obiranjem, zakaj potem ne bi dodala gnojila sedaj v drugem delu sezone.

To se pravi, prvo smo zamudili, drugo dodamo v času cvetenja, oziroma nastajanju plodov.

Tretje, ki se dodaja teden pred obiranjem, pa bi definitivno izpustila. Kaj pa ti meniš, zmajčica1 ?

Sicer prisegam, kar se gnojenja vrtičkov tiče, na hlevski gnoj, a sem zaradi pomanjkanja časa, letos pvič posegla po organskem gnojilu, saj so mi  paradižnik, kumare, malancani in bučke skoraj propadle zaradi slabega dognojevanja. Ker so listi porumeneli, dobesedno vse vsadike, se mi je zgodil alarm - pomanjkanje kalcija. V roku enega tedna, po doziranju le-tega, so vse sadike čudežno ozelenele .

Ja, nič, rag_doll, da ne dolgovezim in filozofiram naprej, če si prebrala vsebino linka, ki sem ga prilepila...takoj v akcijo z jajčnimi luščinami. Jaz začnem takoj jutri, so me članki prepričali...Daj jim rok en teden dni, če ne pa si res nabavi organik [ 3kg - 8 eurov ]

 

 

Johanna

Johanna  

član od: 14.5.2013

sporočila: 377

13. jul 2013 0:14

Ti, mausika, špilferderbarca, takoj umakni slike paradižnika in paprike....

Menda veš zakaj? 

Johanna

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4538

13. jul 2013 1:28

mzm

Engie  

član od: 12.10.2007

sporočila: 472

13. jul 2013 17:36

Na  vrtu imam precej praznih gred   po obiranju graška , solate,  krompirju...s čim jo zapolnite?'?

Engie

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti