Moj vrt

anibas  

član od: 21.12.2006

sporočila: 497

14. maj 2013 20:36

lartep je napisal/a:

Mogoče kdo ve odgovor na mojo težavo s sadikami zelja, cvetače in brokolija.

Kar po vrsti začnejo propadati, listi se povesijo in kar skup pade. Okoli stebla in korenin je ogromno mravelj, se mi zdi, kot da bi bilo steblo načeto od njihovega grizenja. Uši ni videti, tudi nobenih drugih živalic razen mravelj.

Kako globoko pa vi zasadite sadike?

 

Hvala za odgovor.



lartep

Bi se kar upala trditi, da so sadike napadle strune.Odpuli eno sadiko probaj tako, da se bo držalo še nekaj zemlje in poglej dobro v sredino korenin, če je kakšna struna.Je bolj rumena ,kot kakšen trd črviček dolga tam do 2cm.



anibas

Sporočilo je spremenil(a) anibas dne 14. 2013 20:38

Johanna  

član od: 14.5.2013

sporočila: 377

14. maj 2013 20:58

Joooj,  Ežojči... kaj boš pa zdaj?

Johanna

jaša  

član od: 1.2.2008

sporočila: 1011

14. maj 2013 21:29

Pozdravljeni

Jaz pa imam tezave s strocjim fizolom, ves je pri visini 10-15 cm zacel odmirat, listi, steblo se posusi, skratka od velike grede fizola, sta ostala le se 1/4 bilk, ostalo sem morala spuliti, ker je bilo zanic.

Razocarana, tako, da bo greda ostala kar prazna.

S fizolom imam zmeraj tezave, da ko svete ali zorij steoki, ga obvezno neprekinjeno napadajo usi ali mravlje, kljub marsikaterwmu nasvetu s cim potrositi, poskropiti..., pa ne unicim ....

Uf me jezi.

Oprostite, da sem zamorila, a sem se obrnila na vas, kot zmeraj.

Hvala

Lp



jaša

Sporočilo je spremenil(a) jaša dne 14. 2013 21:30

rag_doll  

član od: 24.8.2011

sporočila: 505

14. maj 2013 21:50

Mate papriko in paradižnik že v vrtu? Jaz papriko od včeraj, paradižnik pa verjetno konec tedna. Špinača je letos skregana z mano, očitno, ker ona ne bi rasla, čeprav sem jo sejala na dveh koncih. Poflancana solata je lepa, sejančkov od nikoder, edino berivka malo kuka ven.

 

Strune: se da eno korenje v zemljo, ane, ali pa prerezan krompir, sem se prav zapomnila? Po koliko časa to potem fliknem ven, en dan ali kaj več?

 

A od narcis liste že lahko postrižem?

 

Hvala

rag_doll

ninkica  

član od: 31.10.2008

sporočila: 632

14. maj 2013 22:41

Jaz imam paradižnik in papriko na vrtu sigurno že 14 dni pa vse lepo raste.Imam pa tudi jaz letos težave s  strunami in sicer so se zlobnice spravle na čebulo! 

Druge pa vse lepo raste.Nizki stročji fižol bo začel cveteti,..

 

Bučke bojo drug teden že za jest in ravno prav ,da jo bo moja  dobila pri prvemu uvajanju goste hrane.

ninkica

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

15. maj 2013 7:19

Ma Johana, če so oni pri onem jezeru preživeli tolk časa, bom tudi jaz.

Drugač, matr, so nekatere čudne: kot da jaz hodim okoli ribnika : kači, kači, pridi, da te malo pobožam, kači se sonči, me opazuje in me ne hebe.  Včeraj sem je videl in sploh ne vem kje je. Pa, drugač, ribnik naj bi bil naraven, če poje " avtohtone " prebivalce, kaj naj jaz temu nasprotujem, bo kar bo, bomo videli, v ribniku je nekaj rastlinje, avtohtoni prebivalci se tudi imajo kam skrit, pa naj se riktajo kakor vejo in znajo.

@ jaša: fižol je morda propadel zaradi uši ( in ga mravlje ne napadajo, one sam uši razvažajo, imajo jih kot  " molzne krave " ), saj se uši da tudi odpravit, od nekih bio pripravkov ( neki z mlekom ( ali pa kar mleko samo, se ne spomnem ), pa nekaj s lesenim pepelom, pa nekaj s koprivami, pa nekaj s jedilnim oljem ), do kemijskih preparatov iz trgovine s " fitofarmacevtskimi " ( matr, kolk zveni učeno ) pripravki, ne nazadnje tudi s tistim sprejem biokil.

 

ežoj

anibas  

član od: 21.12.2006

sporočila: 497

15. maj 2013 8:35

rag_doll je napisal/a:

Mate papriko in paradižnik že v vrtu? Jaz papriko od včeraj, paradižnik pa verjetno konec tedna. Špinača je letos skregana z mano, očitno, ker ona ne bi rasla, čeprav sem jo sejala na dveh koncih. Poflancana solata je lepa, sejančkov od nikoder, edino berivka malo kuka ven.

 

Strune: se da eno korenje v zemljo, ane, ali pa prerezan krompir, sem se prav zapomnila? Po koliko časa to potem fliknem ven, en dan ali kaj več?

 

A od narcis liste že lahko postrižem?

 

Hvala

 



rag_doll

 

Nakaljen krompir lahko cel ali prerezan napol zapiči vanj palčko ( da boš vedele kje si ga zakopala ) in ga zakopli okoli 10 cm globoko v zemljo.Jaz pustim okoli tri dni in potem izkoplem, če so ponovim.Lahko tudi s korenjem, ga moraš prerezati na pol in potem isto, samo ga pustiš v zemlji tam okoli 14 dni.

lp



anibas

Sporočilo je spremenil(a) anibas dne 15. 2013 08:38

Johanna  

član od: 14.5.2013

sporočila: 377

16. maj 2013 1:03

rag_doll, jaz sem narcise pokosila prejšnji teden, čeprav so listi bili še zeleni, prav tako tudi zvončke. Ponavadi jih pustim en mesec po cvetenju, potem pa pokosim.

Johanna

Johanna  

član od: 14.5.2013

sporočila: 377

16. maj 2013 1:30

Hahaha Ežoj, ti je pa dala vetra ta belouška.  Tolaži se, da ni škodljiva. ni nevarna, ni strupena, a še kako koristna za ravnotežje na zemlji. Lahko pa si ponosen, da si je izbrala kotiček, ob katerem tudi ti rad posedaš ob lepem vremenu. Če pa se je le ne boš mogel navadit, pa jo daj Rimljanki. V eni temi je omenila, da bi bila vesela, če bi imela kačo na vrtu. 

Johanna

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

16. maj 2013 12:32

Včeraj sem šla v neko vrtnarijo, da bi nabavila malo sadik rož za na okenske police. In sem, seveda, padla v past - past, ki se imenuje meta . Že tako ali tako sem mahnjena na zelišča (čeprav malo tudi po sili razmer - imam tako revno zemljo, da v njej uspevajo samo zelišča), tu pa so imeli malo morje sort mete - angleška poprova meta, bananina meta, ananasova meta, čokoladna meta, marokanska meta (sumljivo podobna jordanski - rimljanka in frina, pa mogoče še kdo, ve, o čem govorim),  pomarančna meta, ingverjeva meta..... Za afngunc sem kupila dve sadiki - eno od čokoladne, drugo pa od pomarančne, stalo me je 2€, zdaj bomo pa videli, kakšne bodo letos metove potice .

In prodati so mi hoteli še bio zemljo - ko sem vprašala, kakšna je njena posebnost, so dejali, da v njej lahko gojimo vse - od paradižnika do tulipanov!? Meni se je posebna zdela samo njena cena - bom še naprej uporabljala mojo nebio zemljo, ki jo imam na vrtu in katere del sproti nastaja v kompostniku .

lp

cervus

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti