Moj vrt

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17830

2. mar 2013 13:18

Tako, pomlad trka na duri, na vrtu je še kake 20 cm zbitega snega, ampak, v žlebovih na severni strani žubori (na južni ne več, je že včeraj vse skopmnelo s strehe). Zaplate trave se pojavljajo, ob forziciji cveti oranžni žafran, v meji nad cesto, kjer zavetje pred snegom dajejo smreke, cvetijo trobentice in zeleni telohi, še kak dan, pa se jim bodo pridružili prvi cvetki jetrnika.

Zvončki se takoj postavijo v pozor, ko sneg izgine in zvončkljajo, sploh danes, ko piha veter. Leske so že skoraj v odcvitanju, vrbove mačice se kažejo, lep kosmate na vejah.

Včeraj sem sejala papriko (ene mini sorte), jajčevce, čilije in nekja paradižnikov, malo za dušo. Pa nekja sort čebule, posadila (v lončke, pa bo, kar bo, ko bo vrt primeren ga bom pa presadila) česen, ena runda ima že 5 cm poganjke in krasne korenine, sajen je bil kak mesec dni nazaj, v sobi je zrasel kake 5 cm v višino, zdaj je pa že vsaj 3 tedne na ganku, na suhem in nekja ur, če je sonce, na soncu.

Danes sem v lonce, v katerih sem imela lani paradižnik, ob južni steni hiše, sejala solato, pokrila s kopreno. Tja bom jutri dodala še 3 korita s posajeno solato in kolerabicami (sadike sem pred ta hudim snegom dobila v dar, na Primorskem je pač malo drugače kot pri nas). Ko se sonce upre, je prav toplo, tudi kamnita stena se segreje in še po zahodiu sonca oddaja toplotoi. Izkušnje od lani in predlani so dobre, nadejam se solate tja konec marca.

Pod snegom ni zmrznjeno, radič je lepo prezimil pod kopreno (ki je bila sicer na lokih, pa jih je sneg podrl), malo je potlačen, a jutri bo že lahko za kosliloo, sem 2 dni pograbila sneg in ga malo odstranila, pa se hitrje topi kot tam, kjer je enotna snežna odeja. Kodrasti ohrvot kuka izpod snega, toskanski je še pod njim in ena sama in osamljena raštika tudi. Blitva je še zalita s snegom, ne vem, če je preživela ali ne.

Regrat bo kmalu.......

Kar nekako ne morem verjetoi, da sem pred tednoim dni kidala v soboto dobre 30, v nedeljo komaj kaj manj snega, zdaj ga pa na južnih legah ni več, no, na napluženih kupih in v osojah ga še ne bo zmanjkalo.

A v zraku je pomlad, tudi ptički jo oznanjajajo, ................

(niti ene same pomladanske cvetice ni med smeški)

 

 

 

 

 

 

rimljanka

Migla  

član od: 16.6.2004

sporočila: 1892

2. mar 2013 17:17

Del mojega vrta iz balkone konec februarja.

Schnugg  

član od: 18.3.2010

sporočila: 53

2. mar 2013 20:14

 

Pri nas je sneg tudi ze skoraj vzelo, zvoncki ze cvetijo in naslednji teden, ko je napovedanih celo 16 stopinj bo verjetno tudi ze forzicija.

 

Danes sem se koncno opogumila in obrezala stare cvetove iz treh velikih hortenzij. Ker sem v vrtnarstvu nova, sem rabila pomoc strica gugla. So namrec tri razlicne vrste in ce narobe odrezes, potem lahko ne cvetijo vec.

Petersilj in drobjak sta skalila v lonckih, pa lupine (ne vem kako se rece tistim visokim rozam, ki so vedno rastle na vrtu stare sosede) tudi.

Nekaj je zmotilo mojo pozornost v rimljankinem porocilu. Kodrasti ohrovt in toskanski? Se temu rece tudi kodrasto zelje? Kaksen je pa toskanski? KJe pa dobite sadike?

Soseda ima kodrasto zelje na vrtu in ga celo zimo ze pridno pobira. Mi je dala za probat in bi rada to poletje tudi sama to nasadila.

 

Zunaj sem v eno plastenko in eno posodo od destilirane vode nasadila tudi ene ovijalke zvoncaste in sta danes pokukali ven:) Bi vec, pa ce mi verjamete nisem prisla do plastenk. Mi jih ne kupujemo, moj dragi pa jih je pozabil prinest iz sluzbe. Bo pa drugo leto vec. Bom celo leto zbirala:)

 

Zdaj se moram pa se pozanimat kako naj pognojim vrt. Hlevski gnoj odpade. Lansko leto sem samo iz kopriv naredila nekajkrat. Nekaj je vseeno zrastlo.

 

Naj se pridno topi. Se malo potrpezljivosti vam zelim.

 

 

Schnugg

anibas  

član od: 21.12.2006

sporočila: 497

2. mar 2013 21:13

Schnuug, zakaj pa hlevski gnoj odpade

anibas

Schnugg  

član od: 18.3.2010

sporočila: 53

2. mar 2013 21:21

Cisto enostavno. Ker ga nimam kje dobit.

 

Z njim bi znala pognojit, ker smo prej vedno tako delali. Zdaj smo pa sredi mesta. 

 

 

Schnugg

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17830

2. mar 2013 22:13

Schnugg, poglej si kodrolistni ohrovt in toskanski ohrovt. 

Lupina je slovensko volčji bob, rod Lupinus.

Vrt pa gnojim z Organikom in čez poletje tu in tam z namokom kopriv, gabeza,.... Uporabnljam tudi lesni pepel.

rimljanka

Schnugg  

član od: 18.3.2010

sporočila: 53

2. mar 2013 22:22

Rimljanka, najlepsa hvala za zelo koristne informacije!

 

Nisem vedela, da se dobi kar tako seme. Tu pravijo, da je to zelo redka sorta in jo dobis v zelo redkih semenarnah ali na kaki kmetiji se morda. Bom to jaz lahko ze sama vzgojila. Pravijo isto za kolerado pa sem jo tudi ze lansko leto sama iz semen spravila. Ma kaka specia rara, to je zame isto kot krompir oz. boljse.

 

Hvala tudi za organik.  A lesni pepel lahko uporabimo npr. tistega, ki ga poberes iz sobnega kamina lahko?

Verjetno se bo kdo pritozil, da sprasujem bedarije, da stric gugl vse ve. Ja, res je. Ampak vprasas pa najraje tam, kjer ves, da bo odgovor dober in tebi blizu.

 

 

 

Schnugg

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17830

2. mar 2013 22:38

Če kuriš le z lesom, je več kot primeren. Za spomladansko dodajanje (ima veliko kalija in še marsičesa). Tudi poleti, ko na novo prekoplejm gredo, ga malo dodam. Sicer se pa pri nas z njim preganja tudi uši, posebej na fižolu, rastline posuješ, posebej poo delih, kjer so uši, je učinkovit, ker uši izsuši.

Pripominjam še, da vrta ne štiham, le prekopavam s precej veliko motiko, tako da 15 do 20 cm na globoko prekopljem. Kolikor le lahko, zastiram tla s tanko plastjo posušene trave, po potrebi zastirko obnavljam.

Če smem vprašati, kje pa živiš, da so take reči redkost, kot je koleraba, ohrovt,....?

Tukaj je pa sploh raj za vse, ki imamo radi informacije iz prve roke.



rimljanka

Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 02. 2013 22:40

Schnugg  

član od: 18.3.2010

sporočila: 53

3. mar 2013 14:20

 

Rimljanka, saj ne, da so vse te vrste redke. Navaden ohrovt se dobi, brsticni tudi. Ostalo je redko. Nadzemne kolerabice polno, navadne rumene kolerabe zelo malo oz. pod oznako specia rara. Zadnja leta je malo boljse, ze vidis v trgovinah. Pa podnebje ni dosti drugace.

So pa mogoce druge vrste zelenjave bolj popularne, kar vsaj pri nas nismo veliko sadili, ko sem bila se v mlajsih leti. Npr. zdaj je bolj prisotna zelena (gomolj, steblo), blitva, koromac itd. Prej pa koleraba, krompir, zelje in fizol:)

 

Drnulje recimo le malo kdo pozna in se veliko vrst rozic, grmickov itd. je zelo redkih. Ker prevec intenzivna obdelava krajine tudi ni najbolj idealna zadeva. Pri nas v Slo je bolj problem, da je premalo obdelana, tu obratno.

Schnugg

irenapena  

član od: 4.11.2004

sporočila: 28

5. mar 2013 14:28

Pozdravljeni,

mene pa zanima, če je že kdo sejal arašide? Ali če ve kje se dobi seme-surovi arašidi.

 

 

Hvala

irenapena

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?NENA58
MOJ vrtmalaga
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti