Moj vrt

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

9. avg 2012 10:13

elaphus, tisto, kar si c/p se nanaša izključno na pripravo semen za shranjevanje. Za semena sem porabila ponavadi tiste, ki sem jih ob pospravljanju šavja našla na tleh, se pravi, da so odpadle same. Obdelala sem jih tako, kot piše tam in dosegla skoraj 100 % kaljivost.

Za na mizo in za vlaganje pobiraj čimbolj mlade, tudi če še niso dorasle do polne velikosti. Starejše kot so, bolj trdo kožico imajo. Rasle in rodile bodo še vse tja do prve zmrzali.

Cila

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

9. avg 2012 10:29

Ja, Cila, vem, da se nanaša izključno na pripravo semen - to sem hotela shraniti, kdaj bodo pa dobre - to si bom (upam) zapomnila . Tisto zgoraj (za semena) se mi je zdelo malo zapleteno za prvič in teorijo - pa sem si raje shranila.

Ja, seveda bom sejala motovilec in špinačo, tole bom poskusno vložila v kis, drugo leto (če jih bom kaj imela), jih bom pa po mreži razpeljala.

lp

cervus

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

9. avg 2012 12:26

Elaphus, semena lahko tudi samo iztisneš in posušiš (recimo na peki papirju, se še najmanj lepijo), le da v tem primeru ne boš mogla ločiti praznih semen od polnih.

Fermentacija sploh ni tak bavbav: stisneš semena z gelom vred, po potrebi doliješ majčkeno vode, imaš nekje pred nosom na kuhinjski polici, vsak dan malo potreseš in ko začne smrdeti je čas, da jih precediš, spereš in daš sušit.  Za plodovi pa lahko že sedaj pogledaš, če je kakšen tačas odpadel na tla. Če ni, še malo potreseš šavje in če je kaj zrelega, bo odpadlo.

Cila

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

9. avg 2012 12:41

Aha, ko so zreli, sami odpadajo? Hvala za ta podatek - zato jih je bilo kar nekaj na tleh, sem mislila, da zaradi suše. jedla sem jih pa že - dobre so.

lp

cervus

moj svet  

član od: 23.1.2012

sporočila: 243

9. avg 2012 18:33

Moje domače, bio, nič špricane.

Van Gogh se jih ne bi branil naslikat. .

 

moj svet

rosie  

član od: 15.9.2007

sporočila: 1141

9. avg 2012 19:50

moj svet, čudovite so!

rosie

manca51  

član od: 5.5.2008

sporočila: 511

9. avg 2012 20:49

Golubić , hvala za nasvet .

Bom kar kmalu nabrala preslico in pripravila škropivo , ker sem opazila , da so pričeli rumenet listi bučkam , kumaram in tudi paradižniku .

Ne  vem , a je normalno , da je na češnjah že skoraj pol listja rumenega , tudi na asimini jih vsak dan nekaj porumeni in odpade , enako na am. borovnicah . A je zaradi suše ? Je pri vas tudi tako ? Meni se zdi prekmalu , saj še ni jesen . Upam , da ni kaj drugega .

 

Elaphus , če nameravaš mehiške kumare vložit v kis , res pobiraj bolj mlade . Za seme pa tiste najdebelejše , ki jih pobereš po tleh . Lani so mi zelo lepo obrodile . Letos so se mi pa kar same zasejale , ker sem bila očitno površna pri pobiranju in jih je nekaj prezimilo kar na vrtu . Bi rekla , da so mi bolj lepe in zanimive ,( zgledajo  kot mini lubenice  ) , kot pa dobre . No , stvar okusa .

         Moj svet , čudovite so te tvoje sončnice .      Prav zavidam ti jih , ne zameri !

 

 

manca51

jovita  

član od: 8.7.2007

sporočila: 394

9. avg 2012 22:33

Letošnje potetje je res prava mora za rastline.Najprej premokro in hladno, potem naenkrat vroče in suho.Najbolj trpijo drevesa (grmički), ki so bili jeseni oz, pomladi posajeni. Meni so se posušile tri magnolije posajene lansko leto.

jovita

rag_doll  

član od: 24.8.2011

sporočila: 505

10. avg 2012 9:33

jovita je napisal/a:

Letošnje potetje je res prava mora za rastline.Najprej premokro in hladno, potem naenkrat vroče in suho.Najbolj trpijo drevesa (grmički), ki so bili jeseni oz, pomladi posajeni. Meni so se posušile tri magnolije posajene lansko leto.
jovita

 

Meni se pa magnolija, vsajena v zemljo spomladi, kar še drži. Tudi en poskus žive meje in tista kriva vrba, oboje vsajeno pozno spomladi, je ok.  Tudi nasploh se vse kar dobro drži v tej suši - verjetno k temu pripomore ilovnata zemlja. Vsaj za to je dobra :) Pa deževnice v zbiralniku tudi še ni zmanjkalo, tako k sreči še lahko zalivava brez omejitev.

 

A bo kdo poskusil še sejat eno rundo graha zdajle a sem že prepozna? Menda se še da gor spravit eno jesensko setev. Samo ne vem, kam naj ga dam.

rag_doll

kroki  

član od: 22.10.2003

sporočila: 508

10. avg 2012 9:43

Jaz sem grah dala v zemljo malo pred 20.06. in ga sedaj pridno obiram. Enako je s kumarami, sem jih posjala istočasno in imam zdaj kumare, bom pa še enkrat dala v zemljo, če le najdem seme. 

Naš vrtiček dela pridno, kolikor smo malo z njem (ne živimo še tam), a največje veselje je ko ima 6 letnik kaj za pobirat. Pozna vso zelejnavo, jo pridno obira, obreže, skratka uživa, komaj čaka, pa po novem je tudi paradižnik, ki ga do sedaj ni. To je vredno največ, meni osebno, pa itak domača zelenjava. 

http://www.mojalbum.com/jagikroki/torte

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti