6. jul 2012 17:54
Mi smo samo nehali sadit radič in v posode z vodo polovili voluharje in sedaj je že par let mir.
Upam da bo še naprej, ker se s tem hvalim.
irena66
6. jul 2012 17:54
Mi smo samo nehali sadit radič in v posode z vodo polovili voluharje in sedaj je že par let mir.
Upam da bo še naprej, ker se s tem hvalim.
irena66
8. jul 2012 16:59
Mi smo se veseli in odpočiti vrnili z morja ... ampak danes me je čakala totalno zaraščen vrt , sicer je zelenjava kljub suši nekako s taščino pomočjo preživela, ampak je veselo rasla tudi zel ... še dobro, da vem kaj sem sadila, drugače bi bili izzivi ugotovit kaj je sploh posajeno na vrtu ....
V glavnem, ker mi tašče na jagode nismo posebej opozorili, sama pa jih ni našla, ker so ločene od vrta ... se je zgodilo, da se jih je polovica zaradi suše popolnoma posušila ... zdaj sem pa v dilemi ali raje počakam s saditvijo novih sadik do drugega leta, ali jih posadim že zdaj (če jih bom še lahko sploh še kje kupila ...) ...
Pa še nekaj čudnega (no, vsaj zame) glede na to, da vidim hortenzije posajene tudi v suhem mediteranskem podnebju ... večina poganjkov se je posušila ... zdaj ne vem, če je to zaradi suše ali kaj drugega ... tistih nekaj ostalih živih pa ne kaže znakov kakšne bolezni ... in moje vprašanje: ali vi hortenzije zalivate?
katjushka
8. jul 2012 17:06
Hortenzije rabijo veliko vode in senčno lego. Seveda jih je treba zalivat!
Meni so jagode zbolele, zdravljenje ni pomagalo, tako da sem jih vrgla ven. Glede na to, da se spomladi dobijo zelo močne sadike, jih bom tudi takrat sadila. Običajno sem jih avgusta, a zakaj bi se obremenjevala s prezimovanjem. Če pa ti živiš na toplejšem območju - vrtnarije bodo avgusta spet imele nove sadike. Kar je morda na razpolago ta trenutek, je izbirek pomladanske ponudbe.
Lisa
8. jul 2012 18:29
Smetiiim, veeem
tulka
8. jul 2012 19:05
Niso vse hortenzije na senco, nekatere imajo rade sonce. MIslim, da je v prejšnji številki Odprte kuhi nje en dober članek o njih, vreden branja.
Najbrž pa so bile bolj na novo posajene in take je treba zagotovo zalivati.
Pri nas so še vedno v loncih, ker še ni bilo časa in primernega vremena za sajenje na stalno mesto, pa, lanske sadike iz Hoferja (naj mi nihče ne reče, da imajo slabe rastline, ravno nasprotno je res) vselo cvetijo, sploh ena. Letos jih (še) niso imeli v ponudbi. Se mi pa zdi, da sem jih lani tudi kupila sredi poletja, morda še bodo.
rimljanka
8. jul 2012 20:12
Že so jih imeli v ponudbi - pred kakim mesecem in pol.
lp
cervus
8. jul 2012 20:57
En rek imajo medicinci, da ko slišiš kopitljanje, ne pomisli najprej na zebro, ampak na konja. Torej, če rečeš na Kulinariki samo margarina-to pomeni 250g, če rečeš samo moka- je to navadna bela in če rečeš hortenzija - je navadna kmečka. Seveda pa obstaja še cel kup sort in seveda imajo tudi drugačne potrebe - mojih latnate in plezajoče praktično ne zalivam, pa rasteta na soncu.
Ne jemati tega kot da se važim, samo pretiravanje specialistov rada omilim.
Lisa
8. jul 2012 21:33
Lisa, povsod po Sloveniji videvam bele hortenzije, velike, razprostrte grme, ki so na direktnem soncu in izjemno lepe. Na te sem mislila, na nobeno eksotično vrsto. Tudi običajne trožnate so v našem zdraviilišču rastle (in ponekod še rastejo) na soncu, na vrhu škarpe in na strmem bregu, nikoli zalite. Me je to zavedlo?
O, elaphus, sem jih očitno zgrešila.
rimljanka
9. jul 2012 0:14
Jaz imam dva grma tistih najbolj običajnih rožnatih hortenzij in enega z malo bolj posebnimi belimi cvetovi. Ena od rožnatih je leta in leta uspevala prav neverjetno, posajena je bila pa poleg poslopja, kjer smo imeli do lani pralni stroj, predpostavljam, da je puščala odtočna cev, ker letos ni tako košata. Drugi dve uspevata čisto dobro, ju pa že štiri leta ne zalivam več, tako kot tudi nič drugega ne, razen rastlin v posodah.
Vse tri so do poldneva izpostavljene soncu, popoldne so pa v senci, področje je pa med najbolj sušnimi (Obala).
Seveda niso tako lepe kot tiste, ki jih lahko občudujemo recimo kje okoli Kobarida, ampak tudi brez zalivanja čisto lepo preživijo. Bolj kot suša jim škodi zimska burja.
Pred leti sem se odločila, da ne bom zalivala z vodo iz vodovoda prav nič več. Če že šparamo z vodo toliko, da se dve od treh peric pritožujeta, da jima perilo oprano v stroju smrdi in ker se še sama spomnim časov, ko smo vsak liter vlekli iz štirne in po frišno vodo hodili k danes žal potopljenem izviru, je pa tudi jaz ne bom polivala kar tja v en dan.
Imam manjši zelenjavni vrt, ko ga zasadim zalivam sadike z vodo iz štirne, kjer se zbira meteorna voda s streh. Ko je zmanjka, so na svojem. Za posodovke uporabljam vodo od pomivanja posode in kar se čez leto nabere v štirni.
Saj mi je malo žal, zalivanje zjutraj in zvečer je bilo eno od mojih priljubljenih opravil, imela sem vsake sorte cevi in zalivalne nastavke, ampak rastlinam očitno nič ne manjka, mogoče so paradižniki malo manjši, so pa bolj okusni, med travo, ki jo manj kosim so se spet naselile zeli in rože, ki sem jih že desetletja pogrešala.
Hortenzije pa tudi kar vztrajajo, malo drugačne so, nimajo tistih krasnih sočnih listov in cvetni kobuli so manjši kot so bili, no so pa okrog njih spet pognale tavžentrože, divji finokjo in tisti ta plavi osat (bo Rimljanka povedala, kako se mu reče), polja rukole in sejano in košeno travo počasi zamenjuje dišeča materina dušica. meni je kar prav tako.
nola
9. jul 2012 6:42
Imam eno vprašanje.
Ali je katera že slišala, da če zalivaš kumare, da so grenke? Ko mi je to povedala ena gospa, ki doma sadi kumare za vlaganje v večjih količinah, sem prenehala z zalivanjem, pa mislim, da ni v redu. Je vse ovelo.
Čakam na vaša mnenja.
Se beremo!
VeronikaKulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.
Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.
Kaj jutri za kosilo? | Venturini |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Moj domači kruh
Browniji s temnim pivom