24. mar 2014 10:16
Trixi in ostale, katero seme pa uporabljate za mlado čebulo?
lartep
24. mar 2014 10:16
Trixi in ostale, katero seme pa uporabljate za mlado čebulo?
lartep
24. mar 2014 12:42
Pri zelju je naloga bolhač, probleme dela pa tudi pri krfjolci, brokoliju. Tukaj --> http://rastline.mojforum.si/rastline-about7574.html boš našla nasvet kako si pripraviš zvarek.
Če je opaziti kakšne znake bolezni na sadikah, rožah ali pa samo, da sadiko okrepimo (apatičnost stebelc - padavico) sem preizkusila zalivanje s kamiličnim čajem, ki ga razredčim z vodo (1,5 dl čaj/ 1l vode):
Kopeli za semena --> http://www.utrinek.si/vzgoja-sadik
Zeliščna kopel za semena
Pred setvijo seme namočimo v zeliščno kopel.
Preden začnemo sejati, semenom namenimo blagodejno rastlinsko kopel. Seme bo vpilo raztopljene zdravilne in hranilne snovi, ki se sprostijo iz namočenih rastlin in se tako na nek način zaščitilo, oziroma pridobilo večjo odpornost na bolezni in škodljivce, hkrati pa bo tudi bolje kalilo.
Takšen način zaščite je zelo priporočljiv, saj obvaruje že kalčke in mlade rastlinice predvsem pred glivično boleznijo, ki ji rečemo padavica sadik. Na obolelih rastlinah se predel stebla, ki je tik ob tleh najprej zmečka in potemni, kasneje se posuši in postane tanek kot nit. Mlade rastlinice padajo po tleh in propadajo.
Za pripravo kopeli so odlični kopriva, navadni rman, kamilica, regrat, žajbelj, baldrijan in hrastovo lubje. Uporabljamo jih posamično ali v mešanici. Žlico suhih zelišč prelijemo s pol litra tople vode in pustimo stati 24 ur. V precejeno tekočino namočimo semena za deset minut, nato seme posejemo.
Žlico posušenega žajblja ali kamilice, prelijemo z litrom vroče vode. Počakamo, da se ohladi na 35ºC in v njem namakamo seme vsaj pol ure, še bolje bo, če 2 do 3 ure.
Malo drugače pripravimo kopel iz njivske preslice. Nasekljano njivsko preslico prelijemo z litrom hladne vode, zavremo in počasi kuhamo eno uro. Prevretek nato precedimo, razredčimo v razmerju 1 : 1 in v to tekočino namočimo semena. S presličnim pripravkom lahko pred setvijo poškropimo substrat, po vzniku pa tudi kalčke. Odlično deluje proti padavici sadik.
Tudi semena, ki jih bomo 10 minut namakali v mleku, bodo bolje klila, rastline pa bodo odpornejše.
slivovi cmoki
24. mar 2014 13:32
golubić je napisal/a: |
http://www.kulinarika.net/forum/topic.asp?TOPIC_ID=1658 Na tej strani št.9 pa še naprej je pisano o srnami in nogavicami..... Sama sem začela to temo brati os začetka -ko imam čas,(trenutno sem na 31 strani in zraven imam zvezek in zapisujem ko preberam kaj koristnega-pride kot kakšna knjiga o vrtu. Sama imam to leto -bom imela 100 kvadratov vrta.Še ga urejam in načrt kaj kje posejati že imam tako da mi bo vse prav prišlo.Prej je imel mož svoj vrt (cca 35 kvadratov) jaz pa svojega zraven (tudi 35 kvadratov) On je imel paradižnik.papriko .solato ,jagode ,kumare Jaz čebulo.blitvo .grah,korenček,fižol,solato,korozo za kokice,papriko To leto bo mož še naprej imel svoj vrt jaz bom svojega povečala, do zdej imam že čebulo,česen,korenček.grah,solato in v hiši paprike 4 sorte,paradižnik,kolerabico.cvetačo
|
Golubić, hvala za nasvet in smeh
slivovi cmoki
25. mar 2014 9:56
Beli čebulček je sorta Snowball , te dni ga je prodajal LIDL, se pa lahko sadi tudi sedaj in bo poleti debela bela čebula.
Kjer je volja, tam je pot. Trixi
25. mar 2014 10:54
Trixi, a za fižol misliš morda citrončka - je nizek za zrnje ko je kuhan je rjav je fini fižol?
lera
25. mar 2014 12:41
Dobila sem sadiko rabarbare, ker na vrtu nimam prostora, jo nameravam posaditi v čebru podobno plasitčno posodo, ki ima dno že naluknjano.
Vem, da prepogosto uživanje lahko prinese težave putike. Ne bo tako pogosto na jedilniku, da bi nam delala težave.
Za vsako informacijo vam bom zelo hvaležna.
25. mar 2014 13:09
Jaz sem tudi kupila sadiko rabarbare, uporabila jo bom v kompotu in pecivu. Malo pa jo bom pustila čebelicam, saj jih njeni cvetovi nenormalno privabljajo.
yulchi
26. mar 2014 9:41
Mene pa zanima, če obstajata dve vrsti hortenzije? Vem, da ji obstaja jih še več vrst, vendar pa sprašujem glede na to, kako prenaša sonce. Videla sem namreč sadike, kjer je označeno polsenca in senca in pa takšne, kjer je sonce.
Zelo rada bi jih posadila v gredo, ki je od 9. do 15. ure izpostavljena soncu, nato pa je do teme v senci. Skrbi me ožig. Kar se vlage tiče, pa imam zalivalni sistem.
kara
26. mar 2014 10:14
Obstajata. Hydrangea aborescensens je bolj odporna tako na mraz, kot vroče sonce in sušo. Lahko jo posadiš na polno sonce ali v polsenco. Ne vem pa, kako je z barvami. Sama poznam to vrsto le z belo barvo cvetov.
Cila
26. mar 2014 10:55
Hvala Cila, bom še malo povprašala za barve. Dobro je, da vem katero vrsto naj iščem.
karaKulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.
Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.
Kaj jutri za kosilo? | rimljanka |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Bovla z metuljčki
Škotske mesne kroglice s pivsko omako