20. sep 2011 18:03
ne išči pod imenom ciprese, ampak pod brini (juniperus) in pacipresami (chamaecyparis). Sicer nisem z vašega konca, a mislim da so te zadeve tako običajne, da jih boš dobila v vsaki vrtnariji.
Lisa
20. sep 2011 18:03
ne išči pod imenom ciprese, ampak pod brini (juniperus) in pacipresami (chamaecyparis). Sicer nisem z vašega konca, a mislim da so te zadeve tako običajne, da jih boš dobila v vsaki vrtnariji.
Lisa
20. sep 2011 18:05
No, to nikakor nsio ciprese, išči pod: klek (Tuja), pacipresa (Chamaecyparis), brin (Juniperus), samo pri slednjem pazi, smrdljivi in še en sta vmesna gostitelja hruševe rje, zoprne boilezni pri hruškah. Ti sosedje, če im ajo hruške, res ne bodo hvaležni.
A na kakšne panešpljice (Cotoneaster) pa nisi pomislila, mnogo bolj prijazne do ptičev in drugih živali so, razpredajo se po tleh, lepo cvetijo, imajo rdeče plodove,....
rimljanka
20. sep 2011 18:09
Mene pa zanimajo vaše izkušnje z rastlinjaki. Letos smo ga imeli prvič, vendar bi ga rada premaknila na drugo stran vrta. Ta del pa nima sonca ves dan, ker ob ograji rastejo sosedove slive. Letošnji paradižniki, solata, kumare sedaj pa še radič uspevajo super, samo me moti, ker stoji rastlinjak kar nekje na sredini zelenjavnega vrta. Na novi lokaciji bi bilo sonce v glavnem od poldneva naprej.
Hvala za vaša mnenja.
buča
20. sep 2011 18:51
Imam srečo da imam sonce od jutra do večera kamorkoli postavim rastlinjak.
Mislim pa da je za paradižnike ravno jutranje sonce najboljše,ker takoj posuši vlago,ki se nabere na rastlinah in stenah čez noč.
Smer postavitve pa je najboljša Sever-Jug...
polarbear
24. sep 2011 21:04
Lani me je nekdo s Kulinarike prosil za orehovo listje, ker se odlično obnese za shranjevanje korenja, repe, pese.. pri najboljši volji se ne morem spomniti, kdo je bil. No, listje počasi odpada in če bi ga tisti nekdo še vedno rad, naj mi piše na zs.
tulka
25. sep 2011 10:46
Za orehovo listje pa prvič slišim, pa me zanima kako se to prakticira. V zabojček listje in vmes korenje? Hvala!
Uly
25. sep 2011 23:18
Tudi lahko, Uly, in na hladno z vsem skupaj.
tulka
26. sep 2011 10:01
Jaz imam na Dolenjskem ciprese, vsaj mislila sem, da so. Rimljanka pravi, da spadajo pod klek,(tuja). Posadila sem jih pred osmimi leti in so lepe, močne, postavne. Že lani pa je ena porjavela in smo jo posekali. Težko mi je bilo, pa so se ostale zarasle, da se ne pozna preveč oz. se ni poznalo. Letos je enaka usoda doletela njeno sosedo, na sumu imam pa še dve, da se bo zgodilo isto. Ali kdo ve, kaj dogaja?
naor
26. sep 2011 11:50
Odkar je padal dež, so mi začele one vrežaste (a se tako reče???) buče delat ženske cvetove, kot da želijo nadoknaditi vse neplodno poletje. Jaz pa v jok, pa na drevo in nikoli več dol, ker dozorele pa ne bodo, a ne?
lp
cervus
26. sep 2011 12:11
Po moje pa bodo, saj napovedujejo lepo vreme še v oktober. Malo jih zalij in kmalu jih boš tenstala, kuhala, pekla...
naor
Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.
Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.
Kaj jutri za kosilo? | johana |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Svaljki z žajbljem
Pohorska omleta