6. maj 2009 5:57
V koritu so po štiri sadike v dve vrstici, se pravi osem sadik. Sedaj me je pa sram... Kako naj rešim situacijo? Presadim? Pozdravček!
6. maj 2009 5:57
V koritu so po štiri sadike v dve vrstici, se pravi osem sadik. Sedaj me je pa sram... Kako naj rešim situacijo? Presadim? Pozdravček!
6. maj 2009 5:59
Jasno, v še 2 koriti....... pa nič ne dokupuj.
rimljanka - zasebno mnenje
6. maj 2009 9:25
Kako naj rešim sadike brokolija? Posejala sem jih aprila in pridno skrbela za njih, sedaj, ko bi jih bilo treba presadit pa mi jih nekaj (bolhač??) je. Na par sadikah so ostali samo še štrclji, pa tudi ostale so naluknjane. Sedaj bom morala kupiti sadike, pa ne vem kako naj jih zaščitim, da se ne bo zgodilo enako kot s temi. Kakšno mnenje? Lepa vam hvala za odgovore. LP Tanjika82
6. maj 2009 9:35
Kupljene sadike po sajenju pokrij s kopreno. Če pa bo zelo hudo, pa poseži po kemiji- Kalia prodaja škropivo proti bolhaču s karenčno dobo 14 dni, kar naj bi pomenilo, da po preteku 14 dni v rastlinah ni več sledi kemikalije. Jaz se sicer tega ne posložujem, ampak v skrajni sili bi pa mogoče tudi posegla po temu, če res drži to, kar naj bi karenčna doba pomenila. fresh
6. maj 2009 9:41
mamaF je napisal/a: | ||
Ežoj, če se ti zdi, da bi tole lahko bila moja dalmatinska "raša", pošlji naslov na Zs. Nekaj semena je še ostalo Lej jo, zdaj že cveti: Tole so pa njene "matere" z Lastova: Mojca |
Kaj je sploh to raštika in kako se uporablja? Hrvaško ne znam.
katti
6. maj 2009 18:56
Jaz sem pa včeraj v Kalii dobila seme muškatne buče, ki sem ga že dolgo iskala. Ta buča mi je najbolj okusna, tudi v bazi je recept za kremo,ki pride zelo dobra.Počaka čez celo zimo. tatjana66
22. maj 2009 13:09
Izkušeni vrtičkarji, na pomoč! Nadmorska višina: 600 metrov, lega: hrib, obrnjen na jug, zemlja: je ( rjava, grude se razdrobijo, pH pa ne vem ...), področje je poleti zelo sušno, sicer pa je to na štajerskem. Kaj mislite, kaj bi tam uspevalo? (Poleg trpotca in srbota.) smrketa
22. maj 2009 21:45
Smrketa,
strokovno podkovane članice ti bodo svetovale tako, kot je treba; jaz ti bom dala pa samo en praktičen nasvet, ki ni zrasel na mojem zelniku: najbolje je, da se malo ozreš naokrog in pogledaš, kaj uspeva pri sosedu ali v bližini! Če ni zemlje ravno od nekod pripeljal, mora biti približno taka kot tvoja, podnebne razmere imata pa povsem enake. Kar torej krasno uspeva tam, bo verjetno tudi pri tebi.
Če boste sadili/ sejali prvič, se pa tako ali tako splača začeti s preizkušenimi rastlinami, ko so značilno neobčutljive in nezahtevne.
tulka
23. maj 2009 9:39
katti je napisal/a: |
Kaj je sploh to raštika in kako se uporablja? Hrvaško ne znam. katti |
Katti, oprosti, šele zdaj sem videla vprašanje. "Raša" ali "raštika" je kapusnica , ki pa ne naredi glav (kot zelje ali ohrovt) oz. "glavic" (kot brstični ohrovt). Je precej trpežna, nezahtevna rastlina, ki jo pogosto vidiš v obmorskih krajih, v dalmaciji recimo, kjer preživi tudi sušna poletja. Kot lahko vidiš na slikah, so spodnji listi že obrani - obiraš torej liste od spodaj navzgor.
Citat iz članka Ruth Podgornik reš o zimski zelenjavi
http://www.druzina.si/ICD/SPLETNASTRAN.NSF/all/1A07
"Premalo poznani listni ohrovt – Sodi med najstarejše zdravilne rastline, saj ga v Sredozemlju gojijo že najmanj 4.000 let. Med vsemi kapusnicami vsebuje največ beljakovin, veliko mineralov, predvsem železa, kalija, kalcija in fosforja, vse življenjsko pomembne aminokisline, vitamine A, B, C ter celo U. Liste obiramo vso zimo, poznavalci vemo, da so z vsakim mrzlim dnem slajši! "
Samo opozorilo: rastlina lahko zraste precej visoka (tudi več kot meter) in zavzame na vrtu precej prostora, zato je treba paziti, da je ne sadimo pregosto.
Uporaba je podobna kot pri ohrovtu. Veliki zeleni listi so sicer malce trši in čvrstejši. Sama jo najpogosteje pripravljam "po dalmatinsko" - s krompirjem, kot prilogo k ribjim jedem. Krompir zrežem na lističe ali manjše kocke, liste "raše" na trakce , zalijem z malo slane vode in pokrito dušim, dokler se oboje ne zmehča. Na koncu ovečno vodo odlijem, zabelim z oljčnim oljem in obilo strtega česna ter po potrebi vse skupaj še malo zmečkam z vilicami ali "mečkalcem" za pire.
Lahko pa to zelenjavo samo delno pokuhaš, da ostane še čvrsta, narežeš na manjše kose in uporabiš v poljubni solati (s koruzo, paradižnikom .... - po želji).
Seveda pa je raša zelo primerna za razne jesenske mineštre (poglej recept za "ohrovtovo mineštro").
Če boš rabila seme, me spomni še enkrat konec poletja, ko bo zrelo - ti bom poslala!
Mojca
Sporočilo je spremenil(a) mamaF dne 23. 2009 09:47
24. maj 2009 10:06
Tudi jaz rabim pomoč, namreč, v mojo čebulo se je naselila čebulna muha.Vso sem populila ter zažgala, me pa zanima, po vaših izkušnjah, kaj lahko sedaj sadim na tem mestu, če sploh kaj? Prosim za vaše nasvete. Lep dan še naprej! vitraKulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.
Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.
Kaj jutri za kosilo? | johana |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Bučni pire iz rumene buče
Njoke s feta sirom, bučkami in pečenim pršutom Anton