Moj vrt

Kajčaa  

član od: 15.9.2013

sporočila: 6

15. jun 2014 11:43

lartep je napisal/a:

Ali katera ve, koliko časa traja, da gozdne borovnice dozorijo, potem ko so enkrat rdeče/roza?

 

lartep

 

Ponavadi približno en teden, včasih malo več.



Kajčaa

Sporočilo je spremenil(a) Kajčaa dne 15. 2014 11:43

lartep  

član od: 19.11.2008

sporočila: 165

15. jun 2014 12:00

elaphus je napisal/a:

lartep je napisal/a:

 

Rubusi pa ravnokar cvetijo, polni čebelic.


lartep

Pri nas tudi lepo robide cvetijo - ampak čist mal - mi je oproščeno ?

lp



cervus

Mi lahko razložiš tale komentar?

lartep

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

15. jun 2014 13:40

Hja, ti si napisala rubus, jaz sem spodaj napisala lepo po slovensko robide (ne glede na to, da je moj vzdevek tudi latinski - ampak to je samo vzdevek, lahko je tudi v culukafrščini, se mi zdi), nalepila sličico zlobka (kar naj bi pomenilo, da je to zlobna pripomba, oz. jaz sem zlobna) in potem sem napisala, da čisto malo (sem zlobna, namreč). Potem sem pa še vprašala, če mi je oproščeno, če sem čisto malo zlobna. In to je to.

lp

cervus

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

15. jun 2014 13:58

Elaphus, samo pozabila si dodati, da so tudi maline iz rodu Rubus, pa zdaj zorijo in ne cvetijo.

rimljanka

lartep  

član od: 19.11.2008

sporočila: 165

15. jun 2014 14:35

Mi rubus pravimo rdečeščetinasti, japonski robidi, za katero se pri nas ne uporablja izraz robida. Pri nas robida rečemo navadni robidi ( tisti modri).

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Rubus_phoenicolasius

 

 

 

lartep

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

15. jun 2014 15:57

Ko nekdo napiše, kako v njegovem koncu Slovenije čemu rečejo, se mora takoj zavedati, da ga lahko velik del prebivalcev te male geografske enote ne bo razumel. Zato je najbolje pisati tako kot se uporablja "uradno". Npr. motovilec namesto repincl, čeprav jaz prebivalka Osrednje Slovenije rada rečem prav repincl, ker mi je tak simpatičen izraz. A v izogib nesporazumom vseh vrst (briška brda) je najbolje pisati, da razumemo vsi.

 

 

 

naor

lartep  

član od: 19.11.2008

sporočila: 165

15. jun 2014 20:41

naor je napisal/a:

Ko nekdo napiše, kako v njegovem koncu Slovenije čemu rečejo, se mora takoj zavedati, da ga lahko velik del prebivalcev te male geografske enote ne bo razumel. Zato je najbolje pisati tako kot se uporablja "uradno". Npr. motovilec namesto repincl, čeprav jaz prebivalka Osrednje Slovenije rada rečem prav repincl, ker mi je tak simpatičen izraz. A v izogib nesporazumom vseh vrst (briška brda) je najbolje pisati, da razumemo vsi.

 

 No, kako pa rečete drugod po Sloveniji japonski robidi? Nisem je videla še v veliko vrtovih. Vsi. ki jo pa imajo, ji rečejo rubus. Jaz te rastline ne poznam pod drugim imenom, definitivno to ni navadna robida, tista modra. 

 



naor

lartep

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

15. jun 2014 20:48

Ni bilo mišljeno kot kritika, zgolj kot ugotovitev, da se ne razumemo, pa vsi govorimo isti jezik. Jaz poznam termin robida, za rubus pa sem prvič slišala. Nadaljno debato pa prepuščam tistim, ki se na to spoznate.

 

naor

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

15. jun 2014 23:06

lartep, modrih robid je v Sloveniji vsaj kakšnih 30 vrst, pa najmanj 2 rdečeplodni. In množica vrtnih kultivarjev

Japonska vinska jagoda, ki jo pri nas poimenujejo tudi japonska rdeča robida ali rdečeščetinasta robida, njeno znanstveno ime je Rubus phoenicolasius. Nikakor RUBUS torej ni primerno poimenovanje za to vrsto. Katero od imen se je/bo uveljavilo, ne vem, msilim, da bi bil najboljši rdečeščetinasta robida.

Žal je pri nas tako, da obstaja cel kup nenatančnih poiumenovanj, zablod, nepravilnih imen, zavajujočih imen,....ker si pač trgovci z rastlinami (ne pravi vrtnarji) jemlejjo pravico, da poimenujejo, kar uvozijo kar po sistemu "kr neki".

rimljanka

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4742

15. jun 2014 23:31

lartep je napisal/a:

Mi rubus pravimo rdečeščetinasti, japonski robidi, za katero se pri nas ne uporablja izraz robida. Pri nas robida rečemo navadni robidi ( tisti modri).

 http://en.wikipedia.org/wiki/Rubus_phoenicolasius

 lartep

Juhu, zdaj končno vemo, kaj jemo že kar nekaj let .  Pri nas je ta reč že odcvetela, do zdaj smo ji rekli kar "od xxx malina" in tako smo napisali tudi na vrečko, ko smo sadeže spravili v skrinjo. Je pa tudi res, da je nisem videla še na nobenem drugem vrtu. Letos bo spet obilno obrodila (od xxx malina ).

Ognjič

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti