Moj vrt

Tanjika82  

član od: 30.3.2009

sporočila: 90

28. maj 2010 6:25

Pozdravljene! Zanima me. kako je kaj s paradižnikom, ki je sedaj pod temi nadstreški. Je to potrebno kaj senčit, ko je bolj vroče ali ne? Lahko pa dodate tudi kakšne druge koristne nasveteglede paradižnika. Hvala in lep dan! Tanjika82 Sporočilo je spremenil(a) Tanjika82 dne 28. 2010 06:25

Vlado  

član od: 1.8.2002

sporočila: 547

28. maj 2010 8:39

Rimljanka bi še jaz prosil za odgovor. Po ljudskem verovanju (baba rekla, baba kazala) velja, da se pekočina iz pekoče paprike z opraševanjem prenese na običajno papriko. Po prebiranju tvojega odgovora o bučah, pa bi rekel, da verjetno temu ni tako. Ali pač? lp Vlado

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

28. maj 2010 9:00

Ta zna biti zanimiva - glede na to, da je glavni delež kapsaicina v semenih in semenski placenti (tisti beli kožici, na katero so semena pritrjena), oboje pa nosi genetski material obeh staršev, bi utegnil tukaj ljudski glas imeti prav. Dokončni odgovor naj pa le pove Rimljanka :))) lp, proxima

vikica  

član od: 25.4.2009

sporočila: 560

28. maj 2010 11:03

Ugotovila sem, da je z mojo čebulo in šalotko skoraj konec. Vsa je skrivenčena , nekaj že suhe. S čim jo škropite, ko je napadena, da je ne vzame ?

baška  

član od: 24.3.2008

sporočila: 221

28. maj 2010 13:18

Hudo in sladko papriko in feferone jaz obvezno sadim vsako na svoj konec vrta, ker drugače postane vsa paprika in feferoni huda. To pa zato, ker tako čebelice oprašijo. Paradižnik, ki ga imamo pokritega pod folijo ni potrebno senčiti. Jaz ga približno na 10 dni poškropim z mešanico mleka in vode (1:1). Zaenkrat je zelo lep in pridno raste. Na nekaterih sadikah imam že po dva do tri paradižnike, ostali pa lepo cvetijo. lp baška

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

29. maj 2010 0:04

Vlado je napisal/a:
Rimljanka bi še jaz prosil za odgovor. Po ljudskem verovanju (baba rekla, baba kazala) velja, da se pekočina iz pekoče paprike z opraševanjem prenese na običajno papriko. Po prebiranju tvojega odgovora o bučah, pa bi rekel, da verjetno temu ni tako. Ali pač?

Vedeti je treba, da so semena že naslednja generacija, .... ampak razdalja od enega do drugega konca vrta za opraševalce in poseben problem, tako da.... Bom verjela, ko bom izkusila, mi pravi moja naravoslovna natura.

Proxi, če sva zelo natančni, nosi seme genetski material matere, babice in svojega (ki je kombinacija materinega in očetovega), je trigeneracijska struktura. Pa ne bi zdajle bolj natanko ......razen če....

rimljanka

Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 29. 2010 00:07

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

29. maj 2010 5:49

vikica je napisal/a:
Ugotovila sem, da je z mojo čebulo in šalotko skoraj konec. Vsa je skrivenčena , nekaj že suhe. S čim jo škropite, ko je napadena, da je ne vzame ?
Poglej rimljankin odgovor meni, stran 70. Cebulo sem v roku 8 dni dvakrat poskropila z naravnim insekticidim na osnovi piretrina in vse kaze da bo nekaj cebule le resene. Prihodnje leto bom preventivno skropila se z rabararbaro-skoditi ne more. http://www.kalia.si/sl/clanki/clanki/nega-rastlin Ker je bilo je bilo govora tudi o crnem paradizniku bi rada tudi sama nekaj vprasala: Letos sem kupila par sadik rumenega paradiznika. Bodo iz stranskih poganjkov vzgojene rastline enake? Kaj pa iz semena? Ker pri teh novih krizancih in bogsigavedi kako vzgojenih hibridih ...nisem povsem prepricana kako cudo se bo izcimiloRimljanka? Hvala in lep dan! lp lucka

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

29. maj 2010 6:50

Lučka, iz stranskih poganjkov bodo zrasli genetsko identični osebki, saj gre za "isto" rastlino. Saj veš, pri sosedi dobiš poganjek pelargonije, ki ti je tako zelo všeč, ker bi rada imela enako pelargonijo. Kloni, skratka.

O čudih, ki se bodo izcimila iz semen teh rumenih paradižnikov prihodnje leto, pa bi ti kvečejmu lahko kaj povedala šlogarca. Če so F1 generacija ti, ki si jih posadila, potem boš imela prihodnje leto pester vrt, če bo sploh katero seme kalilo.... Če pa niso, si lahko tudi presenečena, ker bodo enaki kot letos..... ali pa....

rimljanka

Teka  

član od: 21.8.2005

sporočila: 1151

29. maj 2010 7:03

kdo gnoji paradižnike z namočenimi koprivami? Pravijo da je zelo učinkovito gnojilo. Teka

baška  

član od: 24.3.2008

sporočila: 221

29. maj 2010 7:22

jaz zalivam vsakih 10 dni paradižnik in papriko z namočenimi koprivami in sem prav vesela, saj kar vidno raste in sadike so lepo močne. Vmes pa paradižnik poškropim še s mešanico mleka in vode(1:1). To delam letos prvič in sem zaenkrat zelo zadovoljna. lp baška

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti