Moj vrt

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17810

12. sep 2009 8:05

Pri nas je sploh ne, lučka, zelena je bolj zdrava, ima v sebi več klorofila,.....belina pač pomeni, da se je razgradil. Saj veliko sort je tsakih, da so srčki obeljeni že sami po sebi......

rimljanka - zasebno mnenje

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

12. sep 2009 8:52

Tega nisem pa se nikjer zasledila,rimljanka, hvala. Belim zato,ker se mi zdi, da izgubi malo grenkobe,postane mehkejsa, skratka boljsa. Ampak verjetno bo kar res, da na racun takih "izboljsav" izgubimo veliko na vrednosti. Ostale,bolj obcutljive sorte se namrec pri nas ne obnesejo najbolje,zato sadim eskariolko, temno ,ki je kljub temu, da jo je dobila toca, enkratna. Katera pa je druga najmanj obcutljiva, pa se rumena v sredini? lp

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

13. sep 2009 7:52

Evo, nagradno vprašanje ( brez nagrade, nimam nič takega za ponudit ), kaj je na sliki:

Na naslednji sliki ni nič z mojega vrta, pa tudi ni nič za stran zlit: paprika bo olupljena, pa v skledo z veliko česna, sol kis in olje: njam.

upam, da ne bo kjero kap, ker kar tako na štedilniku pečem ( ni mi prvič, da se lepo očistit )

mamaF: ne velja da ti odgovarjaš!

ežoj

Sporočilo je spremenil(a) ežoj dne 13. 2009 07:59

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17810

13. sep 2009 8:06

lucka52 je napisal/a:
Belim zato,ker se mi zdi, da izgubi malo grenkobe,postane mehkejsa, skratka boljsa. Ampak verjetno bo kar res, da na racun takih "izboljsav" izgubimo veliko na vrednosti. lp

Lučka, z radičem je takole: pred leti sta mi gospod in gospa z goriškega konca, ki se profesionalno ukvarjata s selekcioniranjem novih sort razlagala, kako množično Italijani hodijo na našo stran (je bila še meja) po radič, ker je tak, da greni. Sorte, ki so jih pridelovali oni, so bile selekcionirane v smeri, da niso nič grenile. S tem so seveda izgubile bistvene učinkovine, zaradi katerih je radič zdrav,..... S tem se takrat pač nihče ni ukvarjal, ker je bil trend lepi, čimmanj zeleni, nič grenki radiči. Zdaj je trend drugačen. Torej, zeleno, grenko,.....hkrati močno rdeče obarvano - pomeni, da ima veliko za naš organizem dobrih snovi. Vidiš, s solato, tudi z endivijo, je podobno.

O sortah endivije: pri nas se trenutno dobi cel kup sort, po moje si takoj na 10, če pogledaš različne proizvajalce oz. porodajalce semen. Pri nas je trenutno zelo dobra sorta malan (Semenarna Lj.). Letos, moram priznati, nimam kaj posebnega od endivije......vrt je bolj z radiči zaseden....zdaj pridejo še solate, za sprotno rabo in če bodo slučajno prezimile, bom pač povsod jih posejala, kjer bo prostor, tako ali tako je to zeleno gnojenje, če nič drugega.......

rimljanka - zasebno mnenje

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

13. sep 2009 9:31

Ezoj,ker sem dobrega srca,ne bom prilimala slikce moje r...,ker vem, da bi te kap od same jeze, in fousije...tako, da lahko nagrado das kar meni! rimljanka,hvala za info...tu se res vec zve kot v kaki bolj ali manj strokovni reviji... Spomnim se, da se nisem prenesla grenkih sort radica in sem zmeraj dala vroc krompir ali fizol, da sem malo omilila grenkobo. Se pa pocasi navajam,ker je moja boljsa 1/2 ocitno bolj pameten in obozuje grenak radic, celo ko je ze star in malo "kosmat", ga jè z uzitkom. lp

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

13. sep 2009 10:54

lucka, prav imaš, ampak tudi moja ni od muh, na sliki se tega ne vidi, greda je široka 120 cm in zasede več kot polovico, v višino je tudi nekaj takega.

Drugač, nekatere na kulinariki ne ločijo šavja:

od kulturne rastline:

 

 

ežoj

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

13. sep 2009 11:16

Eto ti ežoj spet si pomešal, zgoraj je lepo rumeno cvetje, spodaj pa je šavje, bi bil že čas, da ti posodim eno kravco, da ga pomalca...

jade

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

13. sep 2009 11:22

Lepo, zelo lepo, Ežoj! Bo mogoče kakšno seme na voljo od r......? Si plodove "šavja" snedel ali jih imaš za okras? fresh

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

13. sep 2009 11:38

Ežoj in Lučka, a vidva vesta, kako sta mi polepšala dan . Joooj, kako sem ponosna na moje "otročičke", ki zdaj rasejo po širnem svetu!

PS: Itak, da ne bom pokvarila nagradne igre ... čeprav - bi se z veseljem borila za tisto nagrado, ki je slikana na Ežojevem štedilniku.

Mojca

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8836

13. sep 2009 21:03

Mene bo kap... kako "starina" peče paprike! Mene bo kap...

 

Pozdravček!

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti